REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

"Zlomljeno srce" Ivanke Trump vplivalo na napad v Siriji

Eric Trump (33), eden od sinov predsednika ZDA je povedal, da je na odločitev njegovega očeta, da napade Sirijo, vplivalo tudi mnenje predsednikove hčerke Ivanke Trump.

Ivanka Trump naj bi bila, kot je povedal Eric Trump za britanski Telegraph, "zlomljenega srca" in "vsa iz sebe" ob pogledu na film, ki je prikazal umirajoče otroke ob zadnjem napadu s kemičnim orožjem v Siriji. "Ivanka je mati treh otrok in ima vpliv. Prepričan sem, da je rekla, poslušajte, to je grozna zadeva. In moj oče se bo v takšnih trenutkih odzval," je dejal Eric Trump na pogovoru v Trumpovem igrišču za golf Turnberry v mestu Ayrshire na Škotskem. Predsednik ZDA Donald Trump je sam povedal, da so slike umirajočih otrok in "lepih dojenčkov" imele nanj "velik vpliv", sin Eric pa je dodal, da so ljudje, ki izvedli kemični napad "divjaki" in da je vesel, da se je njegov oče odzval tako, "kot se je odzval." Očeta je označil kot "velikega misleca", ki "praktično ni impulziven."

Nekoliko drugače pa se je na napad v Siriji odzval znani Nobelov nagrajenec za ekonomijo in kolumnist New York Timesa Paul Krugman, ki je bil do zadnje Trumpove zunanjepolitične poteze precej kritičen. Ocenil je, da ima večina predsednikov veliko ekipo svetovalcev, katerih naloga je, da pazljivo tehtajo domače in zunanjepolitične odločitve, v nasprotju s tem "pa naš sedanji vrhovni poveljnik pa raje dolge ure gleda Fox News in nato izstreli nekaj raket na Sirijo, ko mu njegovi priljubljeni voditelji sporočijo, da mu pada priljubljenost."

Krugman se strinja, da je to takoj spremenilo poročanje medijev o Trumpovi administraciji, ker so nenadoma zgodbe o "notranjih bojih in neučinkovitosti zamenjali kričeči naslovi o predsednikovi odločnosti ter slike lansiranja raket Tomahawk." Vendar so že dan zatem sirska letala znova poletela z istega letališča nad svoje cilje. Akcija je morda celo okrepila Asada, ker se je pokazalo, da se je uprl "velesili", je prepričan Krugman. In kaj je nauk vse zgodbe? "Ne, nismo se naučili, da je gospod Trump učinkoviti voditelj. Ukazati ameriški vojski, da naj izstrelijo nekaj raket je lahko. Narediti tako, da to služi ameriškim interesom pa je težji del naloge in doslej nismo videli še nobenega dokaza, da so Trump in njegovi svetovalci v tem uspeli. O procesu odločanja vemo marsikaj, vendar nas v to ne more prepričati. Samo nekaj dni pred napadom je Trumpova administracija dala vedeti, da je sprememba režima v Siriji ne zanima. Kaj se je spremenilo? Slike zastrupljenih s plinom so bile strašne, toda Sirija je grozna zgodba že leta.

Ali gospod Trump sprejema smrtno nevarne odločitve o nacionalni varnosti ma podlagi televizijskih poročil ?

Nekaj je gotovo: odziv medijev na napad v Siriji so pokazali, da se številni komentatorji in mediji iz preteklih napak niso naučili prav nič. Lahko se spomnite, kako so komentatorji nerado priznali, da je gospod Trump 'danes postal predsednik ZDA', ker je uspel prebrati govor s telepromterja, ne da bi zašel s teksta. Potem pa ja znova začel tvitati. Lahko bi upali, da nam bo ta izkušnja služila kot nauk. Toda ne: ZDA izstrelijo nekaj raket, in gospod Trump znova 'postane predsednik'. Trumpova administracija sedaj ve, da lahko zmeraj onemogoči poročanje o lastnih škandalih in napakah tako, da pač bombardira nekoga. Zato imam tu še en namig: pravo voditeljstvo pomeni posvečenost in delovanje v okviru celovite politike, ki svet spreminja v nekaj boljšega. Javna postavljanja lahko sprožijo nekajdnevno ugodno poročanje medijev, toda to na koncu Ameriko naredi šibkejšo, ne močnejšo, saj se s tem kaže, da imamo vlado, ki ni sposobna vztrajati," je opozoril Paul Krugman.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek