REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

"Vojna s Severno Korejo lahko nastopi vsak trenutek"

Letalonosilka Carl Vinson

 

Vojska Severne Koreje je zagrozila, da bo "brez milosti upustošila ZDA" če se bodo ameriške sile, ki se približujejo korejskemu polotoku, odločile napasti Severno Korejo.

Skupina ameriških ladij se približuje korejskemu polotoku zaradi podpore zavezniški Južni Koreji, v kateri imajo ZDA tudi veliko število svojih vojakov, pa tudi zato, da bi Severno Korejo odvrnili od šestega poskusa jedrske eksplozije in novih preizkusov raket dolgega dosega. Vendar v Severni Koreji to približevanj ameriških ladij vidijo kot poskus ogrožanja lastne suverenosti.

"Naš najbolj oster odgovor ZDA in njihovim vazalnim silam bo izveden na tako brezobziren način, da agresorjem ne bo dopustil, da preživijo," piše v sporočilu severnokorejske vojske, ki ga je objavila KCNA, tiskovna agencija Severne Koreje. Neposredno pred tem opozorilom je ameriška televizija NBC News, (ki je informacije dobila od dobro obveščenih ameriških uradnikov) objavila, da so ZDA pripravljene izvesti preventivni napad s konvencionalnim orožjem na Severno Korejo v primeru, da država izvede še en jedrski preizkus. Pentagon teh trditev uradno ni želel komentirati. Ameriški obveščevalci so potrdili, da sta 480 kilometrov od obale Severne Koreje že priplula dva rušilca ameriške vojne mornarice. Oba lahko izstreljujeta manevrirne rakete "Tomahawk", tako kot je bilo to prejšnji teden storjeno v primeru Sirije, kjer so z ameriških rušilcev na vojaško letališče v pokrajini Homs izstrelili 59 manevrirnih raket.

Severna Koreja je že napovedala da se pripravlja "velik dogodek", v ZDA pa so prepričani, da se pripravlja jedrski poskus do katerega bi lahko o prišlo že ta konec tedna ob 105-em rojstnem dnevu ustanovitelja Severne Koreje Kim Il-Sunga. ZDA imajo v pripravljenosti tudi bombnike v oporišču Guam, v regijo pa so poslali tudi udarno skupino ameriške mornarice ki jo vodi ameriška letalonosilka "USS Carl Vinson." NBC News je poročala, da bi bil ameriški napad izveden z raketami, bombami, kibernetskimi sredstvi in specialci na terenu.

Dodatno napetost vnaša v krizo ravnanje ameriškega predsednika, ki ga imajo številni državniki za impulzivnega.

Ameriški predsednik je že napovedal, da v primeru če mu Kitajska ne bo pomagala pri discipliniranju Severne Koreje "sam poskrbel" za severnokorejski "problem". Nekateri analitiki opozarjajo, da število ladij, ki se zbirajo blizu obal Severne Koreje presega sicer v tem delu sveta običajen primer demonstracije sile.

Da so razmere resne kaže tudi opozorilo kitajskega zunanjega ministra Vang Jija, ki je dejal, da lahko "vojna s Severno Korejo nastopi vsak trenutek" in ZDA ter Severno Korejo pozval, da naj ublažita svojo retoriko in spoznata, da bi v primeru vojne obe državi plačali veliko ceno. Kitajska sicer nasprotuje severnokorejskim jedrskim poskusom in je na Severno Korejo pritisnila z ekonomskimi sredstvi, vendar hkrati ne podpira vojaških operacij zoper Severno Korejo.

Korejska vojna je sicer trajala od leta 1950 do leta 1953, severna in južna Koreja pa sta danes razdeljeni po močno zastraženem 38. vzporedniku. V tej vojni je Kitajska pomagala Severni Koreji, logistično pomoč pa je obema dajala tudi Sovjetska zveza, predhodnica današnje Rusije. V vojni je tedaj umrlo okoli 33 000 ameriških in 400 000 severnokorejskih vojakov. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek