REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sprehodite se - skozi severnokorejske tunele za jedrske preizkuse

Sprehodite se - skozi severnokorejske tunele za jedrske preizkuseVirtualni predori v Severni Koreji

Kljub temu, da je Severna Koreja ena od najbolj varovanih držav na svetu, kar še posebej velja za področje, kjer izvaja svoje jedrske poskuse, pa se je skozi podzemne hodnike, ki vodijo do mest, kjer prihaja resničnih jedrskih eksplozij lahko tudi sprehodite - v virtualnem modelu in zgolj s pomočjo lastnega računalnika. Ali pa celo s pomočjo očal za virtualno resničnost.

Strokovnjaki so namreč, kot poroča Verge, izdelali 3D model testnega področja in vanj vrisali vse podzemeljske hodnike in predore. Na podlagi s seizmografi zabeleženih mest dosedanjih eksplozij je namreč mogoče predvidevati, kje bo prišlo do naslednje eksplozije. Do mesta te eksplozije pa seveda vodi nov, poseben tunel. 

S pomočjo topografskih podatkov ter podatkov iz satelitov ter slik, posnetih z veliko resolucijo, ki jih posedujejo NASA in japonsko ministrstvo za trgovino in industrijo so Jeffrey Lewis in njegovi kolegi iz Motereyskega inštituta za mednarodne študije izdelali 3D model tunelov pod planino Pungje-ri.

Skozi planinski masiv se lahko sprehodite celo s pomočjo očal za virtualno resničnost (VR). 

Znano je, da je Severna Koreja doslej izvedla pet jedrskih poskusov, vsak od njih pa je bil močnejši od prejšnjega. Zadnjega je izvedla septembra leta 2016. Eksplodirala je bomba z močjo 15 do 20 kiloton klasičnega eksploziva TNT. Za primerjavo: "mali deček", bomba, ki je eksplodirala nad Hirošimo ,je imela moč 15 kiloton, "debeli mož", ki je uničil Nagasaki pa je imel 21 kiloton TNT. 

Znanstveniki seveda niso imeli pravih severnokorejskih podatkov o smeri tunelov, zato so morali svoj model opreti na nekatera ugibanja in najverjetnejše predpostavke. Tako so na primer predpostavili, da so v Severni Koreji tunele kopali v ravni črti, zato, da bi jih zgradili čim bolj učinkovito, ter da so ti tuneli morali imeti tudi posebne izhode na površje - "ker ljudje pač radi dihajo." 

Pri modeliranju so si pomagali tudi s slikami ameriških tunelov, ki več niso zaščiteni s stopnjo tajnosti. Znanstveniki opozarjajo, da je planinski masiv, pod katerim vojska Severne Koreje izvaja jedrske poskuse tako velik, da bi država lahko brez težav za okolje izvedla še veliko večje jedrske eksplozije, tudi z močjo do nekaj sto kiloton. Vsekakor pa ti preizkusi ne morejo biti izvedeni neopaženo. Če bo Severna Koreja test v prihodnjih dnevih ali mesecih vendarle izvedla, bodo mednarodne organizacije, ki spremljajo izvajanje mednarodne Konvencije o celoviti prepovedi jedrskih poskusov (katere podpisnica je tudi Slovenija) to vsekakor zaznale.

To pa bi lahko privedlo do ovih napetosti. Razmere na korejskem polotoku so se v zadnjih dnevih namreč precej zaostrile. Ameriški predsednik Donald Trump je od Kitajske zelo jasno zahteval pomoč pri discipliniranju Severne Koreje ter v nasprotnem primeru napovedal samostojno rešitev severnokorejskega "problema." Severna Koreja je že napovedala, da se pripravlja "velik dogodek", v ZDA pa so bili vse do danes prepričani, da se pripravlja na šesti jedrski poskus v zadnjih 11 letih, ki naj bi bil izveden ob 105-em rojstnem dnevu ustanovitelja Severne Koreje Kim Il-Sunga.

ZDA so imele v ta namen, zaradi vojaškega posredovanja ali pa zaradi "odgovora" na morebiten korejski napad na ameriške in južnokorejske cilje v pripravljenosti tudi bombnike v oporišču Guam, v regijo pa so poslali tudi udarno skupino ameriške mornarice, ki jo vodi ameriška letalonosilka "USS Carl Vinson." NBC News je poročala, da bi bil morebitni ameriški napad izveden z raketami, bombami, kibernetskimi sredstvi in specialci na terenu. 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek