četrtek, 28. november 2024 leto 29 / št. 333
ZNP: »Že na prvi pogled je šlo za zlorabo državnega denarja za dviganje prodaje določenega medija«
Na naša razkritja, na katere medije so naročeni vladni organi in koliko so plačali za to, smo pridobili tudi mnenje Združenja novinarjev in publicistov.
Predhodno smo objavili že mnenje drugega stanovskega združenja – Društva novinarjev Slovenije.
Aleš Kocjan, tajnik ZNP, meni, »da je to, da so državni uradi naročeni na medije, nekaj povsem običajnega. Predvidevam, da državni uradi medije tako kot ostali državljani potrebujejo, da sledijo dogajanju v družbi, ter da tudi na podlagi njihovega poročanja načrtujejo svoje delo.«
Hkrati izpostavlja sledeče: »Mediji so namreč ogledalo družbe in so kot taki pokazatelj tistega, kar se dogaja v družbi.«
A vseeno se strinja, da lahko izbor oz. količina naročnin daje vtis pristranskosti, »posebej, če ima nek državni organ naročeno nesorazmerno veliko število izvodov določenega medija glede na druge medije.«
Dalje je še dejal, da se je v preteklosti »že dogajalo, da so imeli nekateri državni organi in uradi naročeno veliko število izvodov določenega medija, čeprav bi glede na naravo dela tega organa in vsebino, ki jo je vseboval medij, lahko sklepali, da takšnega medija na uradu sploh ne potrebujejo. Že na prvi pogled je šlo za zlorabo državnega denarja za dviganje prodaje določenega medija.«
A potem so se zgodile tudi drugačne manipulacije glede naročnin: »Dogajalo se je tudi, da so na nekaterih uradih odpovedali naročnino na določene medije, ki jim svetovno-nazorsko niso bili blizu, kar pa znova pomeni zlorabo, le da v nasprotno smer.«