REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vožnja z liftom za 20 centov: ali odbita rešitev iz Avstrije napoveduje prihodnost »energetsko varčne« EU?

Vožnja z liftom za 20 centov: ali odbita rešitev iz Avstrije napoveduje prihodnost »energetsko varčne« EU?Plačljiva vožnja z dvigalom - kmalu tudi v domačem kraju? Vir: Zajem zaslona, Twitter

Medtem ko so voditelji Evropske unije in Zahodnega Balkana v Tirani razpravljali o učinkovitosti sankcij proti Rusiji in zakaj Evropa ne sme imeti »mehek trebuh« na Balkanu, so se v različnih državah EU vrstili protesti zaradi vse višjih cen energentov.

Ti protesti trajajo že tedne in mesece...

Celo v slovenskem gospodarstvu, ki bi moralo vladno rešilno bilko dočakati že 8. septembra, so jezni in vlado Roberta Goloba pozivajo k drugačnim rešitvam.

Med podjetji narašča nezadovoljstvo glede cen elektrike za prihodnje leto, saj tudi po vladnem posegu ponudbe trgovcev ostajajo relativno visoke: po zadnjih podatkih se premikajo proti 500 evrov za megavatno uro.

Na slovenskih ulicah sicer še ni traktorjev, so pa zato v - Nemčiji...

Interventni zakon naj bi bil sprejet v ponedeljek. A delodajalci v pismu premierju Robertu Golobu navajajo, da predloga ne podpirajo.

Sami predlagajo cenovno zavoro (kapico) pri 180 evrih za megavatno uro.

Podobno je v ostalih članicah EU. In tudi v Veliki Britaniji, kjer protestirajo zoper energetsko revščino.

Številna podjetja v Evropi zato že zapirajo svoje vrata in kmalu bi jim lahko sledila tudi slovenska.

V stanovanjski stavbi v tretjem dunajskem okrožju morajo tisti, ki se želijo peljati z dvigalom, v hranilnik dati 20 centov, tisti, ki tega ne storijo, pa morajo hoditi peš.

Toda v nekaterih državah se že dolgo časa izvajajo ukrepi, ki predstavljajo precej drastičen primer varčevanja z energijo.

To velja tudi za Avstrijo, prvo sosedo balkanskih držav.

Podražitve so sicer drastično prizadele gospodinjske proračune Avstrijcev, je pokazala javnomnenjska raziskava, po kateri mora že tri četrtine Avstrijcev biti zelo pazljivih pri nakupovanju.

Zaradi podražitve energentov so se močno zvišale tudi cene vzdrževanja stavb.

Proti temu se v stanovanjski zgradbi v ulici Landstrasse v avstrijski prestolnici borijo tako, da zahtevajo - plačilo vožnje z dvigalom.

Gre za ukrep, ki je star že leta, a je v zadnjem času marsikje vzbudil pozornost.

V stanovanjski stavbi v tretjem dunajskem okrožju morajo namreč tisti, ki se želijo peljati z dvigalom, v hranilnik dati 20 centov, tisti, ki tega ne storijo, pa morajo hoditi peš.

Vožnja z liftom je tudi samo enosmerna – pelješ se lahko samo navzgor, dol moraš vedno peš.

Stanovalci lahko dobijo ključ za odpiranje dvigala, gostje pa morajo plačati vožnjo.

Plačilo je možno samo v pritličju, spust z dvigalom pa s ključem.

Tudi ključ ni brezplačen, ampak najemnike stane od 15 do 20 evrov na mesec.

V mnogih starih stavbah, na Dunaju jih je veliko, so stara dvigala s trezorji, ki so bila neuporabna, zdaj ponovno pridobivajo na pomenu.

Takšne rešitve pa bi lahko kmalu, če se bodo cene energentov in življenjskih stroškov še naprej dvigovale, videli marsikje po Evropi.

Raziskava inštituta IMAS navaja, da 73 odstotkov Avstrijcev pravi, da imajo vse manj »finančnega prostora«, posledica tega pa je, da morajo varčevati.

Prav tako jih je 25 odstotkov povedalo, da so pri nakupovanju zelo zadržani, 48 odstotkov pa, da morajo pogledati vse, kar kupijo.

Le 24 odstotkov jih je dejalo, da podražitve ne čutijo, a da jih je navkljub temu strah prihodnosti. Tako 74 odstotkov državljanov pričakuje poslabšanje finančnega položaja.

Avstrijci so bolj pesimistični kot pred šestimi leti, ko je bila izvedena podobna raziskava, ko jih je 54 odstotkov dejalo, da jih skrbi njihova finančna prihodnost.

A to ne zadeva samo financ, ampak nasploh državljani z zaskrbljenostjo pričakujemo naslednje leto.

Trenutno namreč 39 odstotkov državljanov pravi, da z zaskrbljenostjo zrejo v leto 2023.

Prav tako jih je 81 odstotkov prepričanih, da bodo trenutne krize, kot so inflacija, covid in konflikt v Ukrajini, bistveno spremenile vsakdanje življenje.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek