REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vlada Slovenije: »Med starostniki, zlasti med oskrbovanci DSO, živi veliko ljudi, ki se jim življenje počasi izteka«

Vlada Slovenije: »Med starostniki, zlasti med oskrbovanci DSO, živi veliko ljudi, ki se jim življenje počasi izteka«Prva seja Janševe vlade - oblast si je priskrbela maske. Vir: Twitter

Slovensko javnost je pretresla informacija, da v domovih za starejše obstajajo seznami odpisanih, ki ne smejo priti v bolnišnico.

Ob izbruhu pandemije so namreč, kot je razkril dr. Dušan Keber v Mladini, posebni zdravstveni konziliji bolnišnic (sestavljali so jih trije zdravniki) pričeli pregledovati kartoteke starostnikov v domovih za starejše občane in jih – že vnaprej – razdeli v »odpisane«, ki jih tudi v primeru potencialne okužbe s koronavirusom, ki povzroča Covid-19 ni potrebno oziroma ni smiselno – oziroma vsaj ob lažjih oblikah bolezni - zdraviti v bolnišnicah in druge, pri katerih bi to bilo potrebno in predvsem smiselno.

To je seveda precej v nasprotju tudi s Hipokratovo prisego, ki zdravje pacientov postavlja na prvo mesto nalog zdravnika.

Sedaj pa je vlada sama ponudila še najbolj zavržno »obrazložitev« odločitve o tem, zakaj bolne starostnike niso takoj po okužbah preselili v bolnišnice.

Menda zato, ker se jim je življenje – itak iztekalo.

»Pri tem se moramo soočiti z dejstvom, da med starostniki, zlasti med oskrbovanci DSO, živi veliko ljudi, ki se jim življenje počasi izteka. Tudi pri njih premeščanje v bolnišnico samo zato, ker so okuženi z novim koronavirusom ni smiselno,« je zapisala - sama Vlada Republike Slovenije!

Na takšen odziv vlade je bilo zelo veliko negativnih komentarjev, ki so poudarjali izjemno krutost, neobčutljivost in nehumanost izbranega pristopa.

Vlada in njeni »strokovnjaki« so poskusili ta dejstva – neuspešno – zanikati.

Ob tem se je pokazala še druga napaka vlade in zdravstvenega ministrstva ob izbruhu pandemije -, da vse obolele niso zdravniki takoj pošiljali v posebne »covid bolnišnice« ali vsaj »covid oddelke« bolnišnic, kar je sicer veliko slabše (ker se okužbe lahko prenašajo po bolnišnicah).

V Sloveniji posebnih »covid-bolnišnic« in politiko doslednega ločevanja vseh bolnikov od zdravih prebivalcev nesposobne in politično zlorabljene zdravstvene oblasti niso izvajale.

Osnovno pravilo, da bolni spadajo v bolnišnice in ne v domove za starejše občane je bilo s tem prekršeno.

Pomanjkljivo je bilo tudi testiranje in iskanje stikov obolelih z zdravimi.

Zdravstveni sistem je kljub temu lepo prenesel udarec pandemije – toda tudi zato, ker je v Sloveniji vlada večino umrlih starostnikov prepustila usodi oziroma umiranju v svojih DSO-jih.

Prav zato se je pri zagovorniku načela enakosti po uradni dolžnosti začeli postopek ugotavljanja morebitne diskriminacije nekaterih starostnikov, ki so Covid-19 prebolevali v domovih za starejše občane.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek