REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Velika večina avstrijskih podjetij ostala v Rusiji, Avstrija znova dobiva 100 odstotkov ruskega plina, Slovenija pa…

Velika večina avstrijskih podjetij ostala v Rusiji, Avstrija znova dobiva 100 odstotkov ruskega plina, Slovenija pa…Na vprašanja, ali namerava Golobova vlada sporne ukrepe Janševe vlade preklicati ali bo pri teh neutemeljenih ukrepih še vztrajala pa nam že od 27. januarja kulturno ministrstvo – ne odgovarja. Vir: Insajder

Razliko med ukrepi evropskih vlad si lahko ogledamo zelo od blizu, praktično čez mejo, na primer v Avstriji, ki se znova napaja s cenejšim ruskim plinom.

Le zakaj Sloveniji to ne uspeva?

Jasno, ker so slovenski politiki celo bolj papeški od papežev v Bruslju.

Poglejmo praktičen primer.

Velika večina avstrijskih podjetij, ki so prisotna v Rusiji, še naprej posluje kljub sankcijam Zahoda, je v petek razkril ruski veleposlanik na Dunaju Dmitrij Ljubinski.

Večina od 650 avstrijskih podjetij, ki delujejo na ruskem trgu, je ostala, je dejal diplomat v intervjuju za RIA Novosti.

Veleposlanik Dmitrij Ljubinski je opozoril, da podjetniki v obeh državah »izkazujejo veliko zanimanje za nadaljevanje vzajemno koristnega sodelovanja.«

Večina od 650 avstrijskih podjetij, ki delujejo na ruskem trgu, je ostala, je dejal diplomat v intervjuju za RIA Novosti.

Dodal je, da se je kljub soočanju s »pritiskom brez primere« le »peščica« avstrijskih podjetij odločila zapustiti Rusijo.

Odposlanec je opozoril na številke, ki kažejo, da je Rusija v letu 2022 ostala med desetimi največjimi trgovinskimi partnerji Avstrije.

Uvrstila se je tudi na šesto mesto po obsegu izvoza »kljub želji avstrijskih oblasti, da zamrznejo vse, kar je povezano z Rusijo«, je poudaril Ljubinski.

Gradnja Severnega toka
Gradnja plinovoda Severni tok. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Avstrijska podjetja, zlasti panoge z visoko porabo energije, so utrpela velike izgube zaradi protiruskih sankcij.

Veleposlanikove pripombe prihajajo, ko se uvoz ruskega plina v Avstrijo približuje ravnem pred konfliktom, pri čemer ruski energetski gigant Gazprom ponovno zagotavlja celotne pogodbene količine.

»Trenutno smo se začasno vrnili na 100-odstotno [dobavo plina], vendar smo v preteklosti opazili tudi količine pri 30-odstotnem ali manjšem obsegu,« je po poročanju Euroactiva dejal finančni direktor avstrijskega velikega energetskega podjetja OMV Reinhard Florey.

Avstrija je močno odvisna od ruske oskrbe z zemeljskim plinom, saj okoli 80 odstotkov njene domače porabe krije sankcionirana država.

Avstrijska banka Raiffeisen na primer popolnoma normalno posluje v Rusiji.

In Slovenija?

Slovenska vlada, ki je slepo sledila navodilom iz Bruslja je nabavila več kot 10-krat dražji plin iz Alžirije.

Gospodarstvo zato trpi, cene gredo v nebo, denarja za reforme zmanjkuje, vlada pa se s tem svojim neuspehom še hvali.

Dokapitaliziran Geoplin je obsojen na proizvodnjo izgub, ob tem pa Gazprom obtožuje, da mu ni dobavil dovolj plina in grozi ruskemu dobavitelju s tožbo, čeprav so težave pri transportu plina povzročile evropske države.

Podpisnik pisma, v katerem so zahtevali izključitev ruske delegacije - kar je flagrantna kršitev mednarodnega prava! - je član delegacije Državnega zbora v PS OVSE mag. Janez Žakelj.

Ali pa ZDA, ki so tri cevi plinovoda Severni tok 1 in 2 preprosto - razstrelile…

Grožnja Geoplina s tožbo Gazproma pa je seveda najboljši korak za to, da ruskega plina Slovenija več ne dobi.

Avstrija tudi vztraja pri sodelovanju ruskih poslancev na skupščini OVSE, ki bo konec meseca. Slovenija je temu nasprotovala.

Podpisnik pisma, v katerem so zahtevali izključitev ruske delegacije - kar je flagrantna kršitev mednarodnega prava! - je član delegacije Državnega zbora v PS OVSE mag. Janez Žakelj.

Zahtevo je večina članic OVSE zavrnila.

Pri tem je Slovenija proti Rusiji uvedla najhujše kulturne in znanstvene sankcije, prenehala je celo financirati center Stalag v Mariboru in zaprla »Ruski dom« v Ljubljani.

Na vprašanja, ali namerava Golobova vlada te ukrepe Janševe vlade preklicati ali bo pri teh neutemeljenih ukrepih še vztrajala pa nam že od 27. januarja kulturno ministrstvo ne odgovarja.

Na naša vprašanja, ali namerava Golobova vlada te ukrepe Janševe vlade preklicati ali bo pri teh neutemeljenih ukrepih še vztrajala pa nam že od 27. januarja kulturno ministrstvo (ki je vprašanja menda preposlalo na MZEZ) – ni sposobno odgovoriti.

Tudi zato se bo slovensko gospodarstvo še napajalo z dragim afriškim ali ameriškim plinom.

Za razliko od veliko pametnejših, pragmatičnih in nevtralnih Avstrijcev, med katerimi je tudi mnogo takšnih, ki so spregledali, za kaj v resnici gre v vojni v Ukrajini.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek