REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Večina policistov preobremenjena in izčrpana zaradi pomanjkanja kadra

Večina policistov preobremenjena in izčrpana zaradi pomanjkanja kadra

V začetku tedna je v javnosti odmevala novica o škandaloznem, kot tudi kaznivem obnašanju treh zaposlenih na policiji med nočno vožnjo z mladoletnico po Kranju. A velika večina policistov, ki marljivo opravlja svoje delo, se ubada z drugimi problemi – preobremenjenostjo, izčrpanostjo, …

Po slovenskih socialnih omrežjih je v začetku meseca zaokrožilo pismo policista Policijske uprave Koper, v katerem je zapisal, kako so nočno izmeno policijske postaje Sežana na terenu opravljali trije policisti. Trije policisti so tako v petek pomoči sami pokrivali področje celotnega Krasa, Brkinov in od Razdrtega proti Postojni. Celoten (nelektoriran) zapis lahko preberete v nadaljevanju.

»Razkrivanje službenih skrivnosti«

Če vam slučajno ni jasno, zakaj policistov nikoli ni tam, kjer bi jih potrebovali, pa še slabše bo; citiram policista, recimo mu Janez, ker drugače bo že v ponedeljek odgovarjal za razkrivanje službenih skrivnosti": Resnica je namreč tudi v Policiji največji prekršek.

Kako je izgledala moja današnja nočna izmena od 19-07 ure na PP Sežana. 

Delo drugače opravljam na vseh delovnih mestih od dežurstva, VPO, LKS, patrulja...itd...

V glavnem ob 19.00 pridem v službo, delo opravljam kot vodja patrulje-sam. Ponoči. Ker to nekako ne gre skupaj z petkom, se ustvari kombinacija z patruljo PP Kozina. Torej smo trije policisti v službi v petek ponoči na območju celotnega krasa, brkinov in do Razdrtega proti Postojni. Če kdo ne ve, to je nekaj več kot polovico PU Koper. Občine Sežana, Komen, Divača, Kozina. Od meje Komna do meje Kozinskega dela ja normalne vožnje nekje 1.30 ure. Za boljše razumevanje velikosti območja, si poglejte zemljevid. Ne bo vam žal.

Foto: Insajder

Če kdo ne ve, to je nekaj več kot polovico PU Koper. Občine Sežana, Komen, Divača, Kozina. 

Ob 19.00 torej nadaljujem z delom po KD velika tatvina oz. drzna tatvina, podedovano še od dnevne patrulje. Po posnetkih ugotovljeni osumljenci in oa s katerim se vozijo. Dana grupa vsem patruljam v vednost. Ob 20.30 kršitev JRM v Kozini. Ob 21.20 OKC odredi pokrivanje lokalke v zvezi iskanja OA (možnost prevoza ilegalcev). Ob 22.40 ustavitev OA in zaseg droge. Ob 22.45 MKO v Portorožu izsledi OA in osumljence za drzno tatvino, za katero je bila dana grupa. Ker je to pač zadeva naša, gremo v enoto pisat uz za kamere, odločbe, zaznavo, predlog za HP, se koordiniramo z PP Koper v zvezi hotela kjer so osumljenci prijavljeni, z PP Piran v zvezi OA zaseženega, itd...v glavnem sami veste kolko je tega...

Ob 00.30 greamo na AC, naprej od izboza Senožeče,še ena drzna tatvina, rezanje pnevmatike...Obravnavamo, prevajalec, ZUKO, itd...saj veste... Odločbe za osumljence spišem do 4.50 s pomočjo pom. kom. za kriminal, ki je prišel v službo, na prošnjo dežurnega (sva bla pač sama v službi. Dežurni in jaz...na celem območju krasa...), niti ni imel dežurstva. Njegova dobra volja, da je sploh prišel (vsaka čast pomočniku za kriminal).

Nadaljujem z pisanjem vseh neumosti, ki se tičejo postopka z zvezi osumljencev in 48 urnega roka...Saj veste, depeše, slike ostalim enotam, itd...

Ob 5.30 nekje JRM na BS OMV Fernetiči v zvezi plačevanja goriva med tujcem in zaposlenim. Pišem stvari do 6.25 ure. Potem vidim dva računalnika, črke plešejo, roke mravljinčaste. Nisem končal z vsemi izdelki. Pospraviti moram službeno vozilo, napisati poročilo. Odmora nisem imel...Ob 07.00 uri hvala bogu dnevna izmena 2 policistov (dveh..ne kombinacija policista in pripravnika ali kaj drugega, karr je sedaj že praksa!!!). Policista priskočita na pomoč, da lahko zaključim ob 07.00...

Drugače po zagotovilih vseh nadrejenih pa imamo rezerve, obvladujemo situacijo...Mi to zmoremo (jaz ne!!) Izgorelost? kje pa ! (sarkazem...)

MALO MORGEN !!!!!

Policaj - policija

Sindikata o kadrovski podhranjenosti

Za komentar pisma smo se obrnili tudi na oba slovenska policijska sindikata. Sindikat policistov Slovenije (SPS) so izpostavili, da »dlje časa opozarjamo na kadrovsko podhranjenost policijskih enot v Republiki Sloveniji, ki je izrazita zlasti na lokalni ravni, čeprav se posledice vztrajnega krčenja kadrov poznajo tudi na regionalni in državni ravni.«

Po njihovih podatkih »največ policistov primanjkuje na splošnih policijskih postajah v notranjosti države, nič boljše pa ni tudi na postajah mejne policije, kjer izvajajo mejno kontrolo in nadzor državne meje skladno s schengenskimi standardi.« Dalje so prepričani, da trenutki »podatki o zasedenosti sistemiziranih delovnih mest v Policiji nedvoumno kažejo na problematično dejstvo, da je policija na tem področju dosegla kritično točko, ki zahteva odločne kratkoročne in dolgoročno usmerjene ukrepe za kadrovsko okrepitev policijskih enot.«

Po njihovih podatkih »največ policistov primanjkuje na splošnih policijskih postajah v notranjosti države, nič boljše pa ni tudi na postajah mejne policije, kjer izvajajo mejno kontrolo in nadzor državne meje skladno s schengenskimi standardi.

Opozarjajo, da kadrovska stiska vpliva na stresno in zahtevno delo zaposlenih, ki so posledično izčrpani in izgoreni, s čimer je močno ogroženo njihovo počutje in zdravje. To pa seveda vpliva na njihovo strokovnost in delovno učinkovitost, kar se »nenazadnje kaže tudi s stopnjo varnosti v državi«.

Tudi pri Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) vidijo največji primanjkljaj policistov na lokalnih policijskih postajah, še posebej na »policijskih postajah s splošnim delovnim področjem, kot tudi na postajah prometne policije, pri kriminalistih, še največji manko kadra pa je zaznan na postajah mejne policije.«

Prav na meji, ki je tudi zunanja schengenska meja, trenutno primanjkuje več kot 300 policistov. Kritični so do vodstva policije in ministrstva, ki ne ukrepa glede kadrovskega primanjkljaja: »Takšnih igric se na področju kadrov v Policiji, v resnih državah ne gredo. Pravila policije med drugim jasno določajo varnostni normativ vsaj dveh policistov v nočni patrulji, ki pa ga zaradi kadrovskega primanjkljaja izigravajo tako, da dodatnega policista nadomestijo z rezervnim policistom, ki sploh nima pooblastil, nitini strokovno usposobljen za strokovno in zakonito izvajanje policijskih nalog, ki imajo temelj v spoštovanju temeljnih pravic določenih z Ustavo, ne pa v stališčih vladnega in policijskega menagmenta!«

Takšnih igric se na področju kadrov v Policiji, v resnih državah ne gredo. Pravila policije med drugim jasno določajo varnostni normativ vsaj dveh policistov v nočni patrulji, ki pa ga zaradi kadrovskega primanjkljaja izigravajo tako, da dodatnega policista nadomestijo z rezervnim policistom, ki sploh nima pooblastil, nitini strokovno usposobljen za strokovno in zakonito izvajanje policijskih nalog, ki imajo temelj v spoštovanju temeljnih pravic določenih z Ustavo, ne pa v stališčih vladnega in policijskega menagmenta!«

Tudi v njihovem sindikatu že dalj časa zaznavajo, »da policisti zaradi preobremenjenosti izgorevajo, kar lahko že srednjeročno predstavlja resen problem na področju zagotavljanja kvalitete storitev, ki jih je dolžna zagotavljati Policija.« Tako od svojih članov vse več prejemajo pritožbe »o kršitvah na področju pravice do odmora med delovnim časom in o prefinjenih grožnjah nekaterih vodij, da v kolikor bodo uveljavljali svoje pravice lahko pozabijo na usklajevanje družinskega življenja, odobritve letnih dopustov ipd.«

Ne le med dopusti

Zanimalo nas je tudi, če so tako pomanjkanje zazna le poleti, v času največ kadrovskih dopustov. PSS je mnenja, da trenutno kadrovsko stanje na terenu »ni samo pojav v času poletnih dopustov«, pri čemer bi morala policija v vsakem času »zagotoviti zadostno kadrovsko zasedenost, za nemoteno in kvalitetno delo policije.«

SPS se strinja, da je v času dopustov »primanjkljaj policistov še bolj izrazit, čeprav ni morda tako izrazit kot v nekaterih drugih ministrstvih ter organizacijah.« Glavni razlog za tako pomanjkanje je dejstvo, da imajo številne policijske enote »minimalno število policistov, ki zagotavljajo izvajanje temeljnih nalog policije na postajnem območju«.

Prav tako so v preteklosti »že večkrat seznanili pristojne v vodstvu Policije in Ministrstva za notranje zadeve, da nekatere policijske postaje ne morejo zagotavljati 24-urne pokritosti terena s policijskimi patruljami, v nekaterih enotah pa je v službi na terenu samo en policist.« Kot je razvidno iz pisma, so sosednje policijske postaje že organizirale skupne patrulje: »Zaradi kadrovskega primanjkljaja se vse pogosteje formirajo skupne patrulje dveh sosednjih policijskih postaj, s čimer se sicer zagotavlja t.i. »pokritost terena«, toda območje, ki ga pokrivata policista v patrulji pa je izrazito večje, tako da je težje zagotavljati hitro in učinkovito ukrepanje v primeru varnostnih oziroma interventnih dogodkov.«

Policija SLO

Ne morejo zagotavljati varnosti

»Po našem mnenju to predstavlja preveliko obremenitev in odgovornost za policiste, takšen način pa ne omogoča zagotavljanja visoke stopnje varnosti prebivalcem teh območij,« še izpostavljajo pri SPS. Prav tako se na PSP obrača vse več članov in sicer »zaradi prevelike utrujenosti, izčrpanosti, izgorelosti in drugih težav, ki so posledica prevelike obremenjenosti na delovnem mestu.« Posledično trenutka »kadrovska podhranjenost policijskih enot vpliva na obseg oziroma količino dela, kar vpliva na kvaliteto oziroma zakonito, strokovno in učinkovito delo, medosebne odnose, stopnjo konfliktov med zaposlenimi, pa tudi z občani v postopkih, tako da so posledice večplastne in jih ni moč v celoti izmeriti in predstaviti.«


Najbolj jih skrbi, da je z vsakim letom kadrovski primanjkljaj in posledice tega vse večji, kar »ne bo dobro ne za uslužbence Policije in ne za prebivalce Slovenije. Varnost je namreč dobrina, ki ni samoumevna ampak je posledica načrtnega in sistemskega dela Policije in drugih institucij, predvsem pa vseh zaposlenih, ki so vključeni v delovne procese.

Najbolj jih skrbi, da je z vsakim letom kadrovski primanjkljaj in posledice tega vse večji, kar »ne bo dobro ne za uslužbence Policije in ne za prebivalce Slovenije. Varnost je namreč dobrina, ki ni samoumevna ampak je posledica načrtnega in sistemskega dela Policije in drugih institucij, predvsem pa vseh zaposlenih, ki so vključeni v delovne procese.« Zato opozarjajo odgovorne, »da brez izvedbe nujno potrebnih ukrepov na tem področju zaposleni v Policiji ne bodo mogli zagotavljati tiste stopnje varnosti, katere smo vajeni in si jo želimo.«

Izgorelosti ne ugotavljajo

Za komentar smo se obrnili tudi na vodstvo slovenske policije oz. notranje ministrstvo. Policija kot delodajalec »s podatki o razlogih za bolniške odsotnosti (…) na potrdilu o zadržanosti z dela ni seznanjen,« tako da nimajo uradnih podatkov glede razlogih za bolniško odsotnost policistov. Vseeno pa ugotavljajo, »da se, glede na razpoložljive podatke, število oziroma delež odsotnosti zaradi bolezni ne povečuje.« Pritrjujejo, da je v slovenski policiji slaba kadrovska zasedenost, pri čemer se je število zaposlenih »v zadnjih 4 letih rahlo povečalo«.

V nasprotju s sindikati, »v poletnih mesecih pa tudi številčnejše odsotnosti zaposlenih z dela zaradi dopustov, strokovne službe ministrstva množične izgorelosti policistov ne ugotavljajo.

V nasprotju s sindikati, »v poletnih mesecih pa tudi številčnejše odsotnosti zaposlenih z dela zaradi dopustov, strokovne službe ministrstva množične izgorelosti policistov ne ugotavljajo.« »Se pa z organizacijskimi ukrepi (spremembami razporejanja policistov, začasnimi prerazporeditvami policistov med enotami, vključevanjem pomožnih policistov,...) poskuša kar najbolj izenačiti obremenjenost policistov med enotami,« so še zapisali pri notranjem ministrstvu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek