REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Piratski stranki nasprotujejo škodljivim spremembam avtorske zakonodaje

V Piratski stranki nasprotujejo škodljivim spremembam avtorske zakonodaje

Pirati pozivajo poslance državnega zbora, naj korenito popravijo, če to ni mogoče, pa zavrnejo noveli Zakona o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP-I) in Zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic (ZKUASP-A).

»Pirati pozivamo poslance državnega zbora, naj korenito popravijo, če to ni mogoče, pa zavrnejo noveli Zakona o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP-I) in Zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic (ZKUASP-A).

Vlada je v državni zbor po nujnem in hitrem postopku posredovala dva predloga novel zakonov, ki urejata avtorske pravice.

Pirati pozivamo poslance državnega zbora, naj korenito popravijo, če to ni mogoče, pa zavrnejo noveli Zakona o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP-I) in Zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic (ZKUASP-A).

Lobisti so prepričali URSIL in ta MGRT, da se s sprejemom zakonov mudi, ker je potrebno implementirati Direktive s področja avtorskih pravic na enotnem digitalnem trgu, sicer bo Evropska komisija Sloveniji naložila kazen. Gre za grobo izrabljanje demokratičnih postopkov na škodo javnega interesa in v korist zasebnim interesom.

Zakona prinašata mnogo novosti, ki jih zaradi direktive ni potrebno sprejeti. Vse te novosti bodo koristile zlasti avdiovizualni industriji.

Med rešitvami pa so tudi takšne, ki bodo podražili stroške šolanja, osiromašili proračun za znanost in zamejili svobodo izražanja na internetu (uvedba avtomatičnih filtrov vsebin).

Zakona predvidevata ukinitev do sedaj brezplačne izjeme za rabo avtorskih del pri pouku. Po novem bodo morale izobražavelne institucije plačevati nadomestila kolektivnim organizacijam, za katere je znano, da s sredstvi ne upravljajo smotrno in transparentno. Ta sredstva bodo slej ko prej obremenila starše.

Rešitve na področju raziskovanja ne prinašajo rešitev, ki jih raziskovalci potrebujejo, zato bodo omejene raziskovalne metode in prakse.

Številne novosti in nove pravice do nadomestila, ki nimajo zveze z implementacijo direktive, a se z njimi vseeno hiti, bodo v prihodnosti obremenile proračun za izobraževanje in raziskovanje.

Zakona predvidevata ukinitev do sedaj brezplačne izjeme za rabo avtorskih del pri pouku.

Samo v Sloveniji se uvaja pravica do nadomestila za uporabo avdiovizualnih del na internetu.

Problematično je tudi, da slabo pripravljena zakonodaja, ne upošteva navodil Sodišča EU in uvaja avtomatične filtre vsebin brez varovalk, da bodo pri tem spoštovane človekove pravice.

Poslance državnega zbora pozivamo, naj noveli popravijo ali pa jih v celoti zavrnejo,« so zapisali v Piratski stranki.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek