REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ultimat: Gantar proti Počivalšku, Janša hoče znova pravilo desnega, toda Gantar je že na prednostni cesti!

Ultimat: Gantar proti Počivalšku, Janša hoče znova pravilo desnega, toda Gantar je že na prednostni cesti!Gantar in Počivalšek - kdo je na prednostni? Vir: Twitter

Po skoraj dveh mesecih vedno hujših restrikcij je Slovenija na žalostnem razpotju: medtem ko se je predsednik vlade Janez Janša potepal po Izraelu in sklepal lukrativne obrambne posle, se gospodarski in zdravstveni minister borita drug z drugim, število okuženih in mrtvih zaradi Covida-19 pa gre v nebo.

Kaj, če se številke še povečajo, če bo umrlih 100 na dan? Naj družine umrlih zahtevajo po milijon ali dva milijona evrov odškodnine za vsakega umrlega?

Minister Zdravko Počivalšek je za počasno odpiranje gospodarstva, minister Tomaž Gantar pa je proti in zahteva ostrejše ukrepe.

Razdeljena je tudi stroka.

Predstavniki gospodarstva trdijo, da smo izgubili že 500 milijonov evrov in da bomo v naslednjih 14- dnevih izgubili še novih 700 milijonov evrov.

To je skupaj 1,2 milijarde evrov.

Toda, če to logiko obrnemo nekoliko drugače, potem bo aktualna vlada skupaj s svojo krizno skupino za zamejitev Covida-19 v naslednja dva tedna pridelala okoli 14 x 50 smrti dnevno, torej prav tako 700.

700 po nepotrebnem umrlih ljudi.

In kaj, če se številke še povečajo, če bo umrlih 100 na dan? Naj družine umrlih zahtevajo po milijon ali dva milijona evrov odškodnine za vsakega umrlega svojca?

Kaj naj ima prednost – gospodarstvo ali življenje?

Po tem delu trilogije si bomo zagotovo najbolj zapomnili tretjo vlado Janeza Janše. Vir: Twitter

Evropske države še devet mesecev po začetku pandemije ne najdejo odgovora na to faustovsko dilemo. Zato delajo napake. Malce zapirajo, ampak ne popolnoma, potem odpirajo, ampak z neumnimi restrikcijami.

Kakofonija ukrepov pa spodjeda zaupanje prebivalstva.

Dilema se zdi na prvi pogled preprosta: dati prednost gospodarstvu ali življenju?

Toda v resnici je zadeva bolj zapletena. Gre za vprašanje pravih korakov. Če jih ne izvedete na pravi način, je vse narobe. Kako na primer ustaviti avto pred zidom z 200 kilometri na uro? Težko. Nemogoče.

Policija v Sloveniji nečloveško ravna s prebivalci. Omejuje tudi proteste – pod izgovorom pandemije. Celo avtomobilske!

Zavirati je potrebno veliko prej.

V interesom kapitala naklonjeni Evropi so se mnoge države najprej odločale za gospodarstvo. Prepozno so uvajale ukrepe in izgubile veliko življenj že v prvem valu, spomladi.

Države, ki so na prvo mesto dale življenje in bolj striktno zaprle vse – dober primer je Kitajska – pa so naposled uspele ohraniti oboje.

Na Kitajskem je koronavirus izkoreninjen do te mere, da morajo svoja cepiva preizkušati v drugih, kužnih državah, gospodarska rast pa je, poroča Bloomberg, znova preko 6-odstotna.

V Sloveniji pa se še vedno vrtimo v krogu, v lažni dilemi. Ker je aktualna vlada naredila vrsto napačnih korakov, je država v godlji, iz katere ni enostavnega izhoda.

Kako ustaviti velik požar?

Jasno, tako, da se ukrepa hitro. Če tega ne naredite pravočasno, vas bo prvi, neugleden plamenček na koncu stal ogromno življenj.

Janša je pokazal, kako se pravilno je burek
Janša proti bureku: kdo bo zmagal? Vir: Twitter

Na prvi pogled ima po svoje prav Počivalšek.

Kdo bo vzdrževal zdravstveni sistem, če bo propadlo gospodarstvo?

Strokovnjaki so tudi velikokrat opozarjali, da ni potrebno sprejemati nelogičnih ukrepov, kajti ljudje niso neumni.

V Sloveniji je obratno – zapovedano je, na primer, nošenje mask na odprtem in prepoved hranjenja in pitja na prostem, pa čeprav daleč od drugih ljudi, kar nima nobenega smisla.

Zakaj se tako počne?

Strokovnjaki pravijo da zato, da bi se ustvarjalo vtis, da država nekaj počne.

Ker nošenje mask pač »pošilja sporočilo.«

V Srbiji delajo podobne napake kot v Sloveniji, pa vendar jim je uspelo zgraditi novo bolnišnico v predmestju Beograda (v Batajnici) z 950 posteljami in 230 posteljami na intenzivni negi. V nekaj mesecih! Postavili so tudi nekaj novih laboratorijev. Koliko tega je čez poletje pripravila Slovenija, članica EU, ki jo čaka posojilo štirih milijard evrov in ima ob tem še 780 milijonov evrov za vojsko? Nič. Nothing. Zero.

Policija pa zaradi tega prav nečloveško ravna s prebivalci.

Preganja nič hudega sluteče sprehajalce, ki si v trenutku lakote drznejo na prostem zaužiti kos pice, rogljička ali burek.

Omejuje tudi proteste – pod izgovorom pandemije. Celo avtomobilske!

Zadnji eksces (po malicanju rogljička in bureka) je pregon dveh bratov s strani tropa policistov sredi Ljubljane, zgolj zato, ker sta pač želela pojesti kos pice.

Sedaj pa ju čakajo drakonske kazni in obdožilni predlogi.

To je sicer v skladu z vladnimi odloki - pa vseeno je nečloveško. In neumno. Ne nazadnje - zakaj bi državljani zaupali vladi, ki sprejema nesmiselne ukrepe?

Ko gre za ukrepe, primeri drugih, uspešnih držav kažejo, kje je Slovenija naredila napake.

Najprej je potrebno uvesti striktno karanteno in zapreti vse dejavnosti. Ne pa tako kot v Sloveniji, ko se pol gospodarstva zapre, pol pa še dela.

Na to so evropske države opozarjali tudi v Svetovni zdravstveni organizaciji. Zaman.

Najprej je potrebno uvesti striktno karanteno in zapreti vse dejavnosti. Ne pa tako kot v Sloveniji, ko se pol gospodarstva zapre, pol pa še dela.

Čez mesec dni lahko začneš z »odpiranjem«, toda le, če množično testiraš prebivalstvo in takoj »zatolčeš« vse vire okužb. Za to potrebuješ aplikacije, ljudi, ki iščejo stike, objekte, hitre teste, laboratorije, veliko osebja, bolnišnice, v katerih jih izoliraš, ločene vrste zdravih in bolnih pred ambulantami, hitre skenerje pljuč in seveda – zaupanje javnosti.

To pa veliko stane. Ampak druge poti ni.

V Sloveniji vsega tega Janševa vlada ni pripravila.

Z ukrepi je zamujala, z ideološkimi temami, čistkami, maščevalnimi akcijami in trpanjem denarja v žepe odličnikov ter njihovih sodelavcev in družinskih članov, ob tem še s prilizovanjem Trumpovi administraciji pa je izgubila še zadnjo trohico zaupanja ljudi.

Vsem se namreč že dozdeva, da bi se bilo že med poletjem nujno potrebno pripraviti na novi val.

Slovenija, moj zapor? Vir:Insajder.com
Nekoč Moja dežela je spremenjena v Janšev zapor. S takšno krivuljo okužb kot do sedaj, bomo zaprti v občine še vse naslednje leto. Vir: Twitter

V Srbiji delajo podobne napake kot v Sloveniji, pa vendar jim je uspelo zgraditi novo bolnišnico v predmestju Beograda - v Batajnici z 950 posteljami in 250 posteljami na intenzivni negi.

V nekaj mesecih!

Postavili so tudi nekaj novih laboratorijev.

Bolnišnica v Batajnici
V Srbiji v nekaj mesecih postavijo novo bolnišnico, ki so jo odprli te dni - v Sloveniji pa so to jesen poflikali deset let nedokončan prizidek UKC Ljubljana. Razlika je res očitna. Vir: Twitter

Koliko tega je čez poletje pripravila Slovenija, članica Evropske unije, ki jo čaka posojilo v višini štirih milijard evrov in ima ob tem še 780 milijonov evrov za vojsko?

Če zadevo ponazorimo s prometno prispodobo, je sedaj nekako tako, kakor da bi se Gantar in Počivalšek srečala v križišču in se zdaj besno gledata, kdo naj odpelje prvi.

Nič. Nothing. Zero.

Ampak Peter Jančič na državnem portalu SiOL-u še vedno naklada, kako je Slovenija »balkanska.«

Ko bi vsaj bila.

Ni balkanska, Peter, žal. Če bi bila, bi imeli vsaj eno bolnišnico in nekaj laboratorijev več, pa jih nimamo.

In za to je kriva vlada.

Ne pa ljudstvo.

Nova Covid bolnišnia v Batajnici, Srbija
Notranjost bolnišnice v Batajnici v menda balkanski Srbiji. Le kdaj bo Slovenija dosegla vsaj balkanske standarde investicij v zdravstvo? Vir: Twitter

Če se minister Gantar zaradi političnih igric Janše ne bi vse leto ukvarjal s sporno Aleksandro Pivec, bi to, kar zahteva sedaj, moral zahtevati že pred šestimi tedni. In v tem smislu ima bolj prav kot Počivalšek.

Če se minister Gantar zaradi igric Janše ne bi vse leto ukvarjal z Aleksandro Pivec, bi to, kar zahteva sedaj, moral zahtevati že pred šestimi tedni. In v tem smislu ima bolj prav kot Počivalšek.

Seveda ima tudi Počivalšek po svoje prav, toda zato, ker ukrepi niso bili pravočasno dovolj ostri, ker ni bilo dovolj denarja in sredstev na voljo za boj proti pandemiji, njegov predlog kljub dvomesečni karanteni žal prihaja prehitro in sedaj ni druge poti, kot da se gospodarstvo še bolj ustavi.

Brez tega se bo virus še naprej širil v celi populaciji, Slovenija pa bo v začaranem krogu.

Če zadevo ponazorimo s prometno prispodobo, je sedaj nekako tako, kakor da bi se Gantar in Počivalšek srečala v križišču in se zdaj besno gledata, kdo naj odpelje prvi.

Janša, ki ga trenutno sredi križišča ni bilo (ker se je z obtožencem zaradi korupcije, Benjaminom Netanjahujem, bratil v Izraelu), je to doslej zmeraj reševal s »pravilom desnega« - torej tako, da se je raje posvečal svojim ideološkim bojem.

Toda če bi malo bolje pogledal sedanje slovensko razpotje, bi lahko opazil, da to pravilo v teh razmerah tu več ne velja, kajti Gantar je že – na prednostni cesti.

SDS je Tomaža Gantarja namesto z gradnjo bolnišnic več kot pol leta, s svojo prozorno in nesmiselno podporo Pivčevi zaposlovala s - krajo dragocenega časa. Vir: Insagram

Življenje ima pač zmeraj prednost pred kapitalom in samo tisti, ki izbere življenje, lahko na kocu dobi tudi denarno nagrado.

»Vsak dan nam zaradi Covida-19 umre za en avtobus državljanov. Kdor tega ne želi videti, žal tišči glavo v pesek. Če bom ocenil, da imam povsem zvezane roke in da s svojim znanjem in delom ne morem več prispevati k izboljšanju situacije, bom razmislil o svojem položaju,« je že napovedal Gantar.

Nekoliko prepozno, pa vendar, Gantar vsaj stavi na življenje. Samo smrt stavi na mrtev kapital.

Škandalozna izjava Logarjeve je marsikoga spravila v obup - pa kje mi to živimo? Vir: Twitter

Ob tem pa ima prednost tudi povezovanje s KUL-om. To je prednostna cesta tudi za DeSUS. Omogoča nov začetek, odmik od kompromitiranih potez Janše in vlade, ki je poskrbela, da imamo vsak dan za avtobus mrtvih!

Če bodo kolegi ocenili, da je Počivalšek preveč kompromitiran ali odvisen od Janše in neprilagodljiv, se bodo predsednik DZ Igor Zorčič in ostali pač odločili za novo vlado. In ta možnost ni tako zelo oddaljena. Približuje se hitro, z vsakim Janševim tvitom.

Janša ne more več izbrati nove koalicije in se rešiti pred posledicami svoje prosule politike.

DeSUS in SMC pa jo še lahko.

Ker pa je Gantar svojo zahtevo Počivalšku poslal v obliki ultimata, je zelo mogoče, da bo spor med ministroma privedel še do razkola v koaliciji.

Janševo kupovanje časa z neukrepanjem in maltretiranje Gantarja vso poletje s korumpirano Pivečevo se je tako pokazalo kot huda strateška napaka.

Karl Erjavec pa sedaj po vnovični izvolitvi za predsednika stranke DeSUS tipa teren za nadaljnje poteze, nasmiha pa se mu tudi mandatarstvo.

Po neuradnih informacijah je Erjavec, ki se ga vse glasneje omenja kot možnega mandatarja morebitne nove vlade, predlagal izstop stranke iz vlade Janeza Janše, kar pa naj bi za zdaj zaustavili strankini poslanci.

Poslanci DeSUS so že pred kongresom DeSUS-a opozorili, da o sodelovanju v koaliciji odločajo organi stranke, pomembno težo pa imajo poslanci.

Pred nekaj dnevi so pojasnili tudi dogovor, da bodo enotni in na vrat na nos ne bodo zapuščali Janševe vlade.

Pavel Ganar
Tomaž Gantar - res je podprl Pivčevo za predsednico DeSUS-a, toda ob njenih napakah in aferah ji ni kril hrbta, ponovno pa je podprl tudi Karla Erjavca in s tem pošteno priznal lastno napako. Vir: Twitter

Toda Gantarjev ultimat bi lahko spremenil vse.

Erjavca pri zahtevi po izstopu iz vladne koalicije podpirata dva ministra iz kvote DeSUS-a, dolgoročno pa je ocena vodstva stranke pomembnejša od volje poslancev.

Poslanci DeSUS-a (razen Roberta Polnarja – veseli bi ga bili v SDS) v drugih strankah nimajo veliko perspektive, zato se bodo na koncu verjetno uklonili volji Erjavca. Lahko še nekaj časa zavlačujejo, to pa je tudi vse.

Pivec, Janša, Tonin, Počivalšek
Tonin, Počivalšek, Pivec, Janša, med poletjem. Kvartet, katerega početje je spominjalo na najljubši verz vodje Republike Srbske Milorada Dodika: »Nihče nam nič ne more, močnejši smo od usode.« V izvirni različici: »Ne može nam niko ništa, jači smo od sudbine.« Vir: Twitter

Večina v DeSUS-u pa bi na svojo stran lahko pridobila še del (ne vse!) poslancev SMC-ja, ki v tej stranki prav tako nimajo več dolgoročne perspektive.

Janševo soliranje je ob tem že tako veliki faktor, da ga ni mogoče spregledati. Celo Počivalšek, ki se z vsemi štirimi opira Janše je moral priznati, da so »moteči vložki« Janše velik problem.

Poslance DeSUS in SMC namreč Koalicija ustavnega loka (KUL), v katero so že vključene opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB, vabi v novo vlado.

Te stranke same nimajo potrebnih 46 glasov za uspeh konstruktivne nezaupnice, toda ob izstopu DeSUS-a in razpadom SMC-ja bi se lahko oblikovala nova koalicija.

Janševo soliranje na domačem in mednarodnem političnem parketu je ob tem že tako veliki faktor, da ga ni mogoče spregledati.

Celo Počivalšek, ki se z vsemi štirimi opira Janše je moral priznati, da so »moteči vložki« oziroma Janševi tviti - velik problem.

V ponedeljkovi oddaji Studio City na vprašanje, ali bi SMC vstopil v KUL, če bi jo vodil Erjavec, odgovoril, da sta le dve možnosti: »Ali se dogovorimo za nadaljevanje, da bomo to zgodbo peljali tako, da teh motečih vložkov pri delu vlade ne bo, ali pa gremo na predčasne volitve.«

To spominja na izjave Marjana Šarca, ki je prav tako v začetku leta govoril o dveh možnostih (sodelovanje z njim ali predčasne volitve), hkrati pa pozabil na tretjo – oblikovanje Janševe vlade.

Sedaj bi se zgodba lahko ponovila, s Počivalškom ali brez njega.

Janša je z zgornjo poobjavo izkazal svoje navdušenje nad pričujočo - zavržno karikaturo. Vir: Twitter

Če bodo kolegi v SMC-ju ocenili, da je Počivalšek preveč kompromitiran ali odvisen od Janše in neprilagodljiv, se bodo predsednik DZ Igor Zorčič in ostali najbrž odločili za novo vlado.

In ta možnost ni tako zelo oddaljena.

Približuje se hitro, z vsakim Janševim tvitom.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek