torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Tudi Španija digitalnim nomadom na široko odprla vrata, zakaj Slovenija še vedno nima podobne ureditve?
Španija je z novim zakonom, ki olajšuje prihod »digitalnih nomadov« postala ena od najbolj zaželenih ciljnih destinacij za tiste, ki lahko delajo, ne da bi tudi bivali v točno določeni državi.
In takšnih ljudi je po svetu vse več.
Sosednja Hrvaška je na primer država, ki je na 11. mestu najbolj zaželenih destinacij za digitalne nomade – Slovenija pa podobne zakonodaje še vedno nima.
With Covid-19 facilitating a mass shift towards remote work, the digital nomad phenomenon is set for continued expansion in the coming years, as businesses offload expensive office spacehttps://buff.ly/3tPcHlx pic.twitter.com/3N6v6UBixY
— The Namibian (@TheNamibian) November 22, 2022
Hrvaška ima dobro zakonodajo in beleži veliko prihodov tujcev prav zaradi te sprememembe.
V Zadru so naredili celo prvo vas za digitalne nomade.
Industrija digitalnih nomadov je sicer od začetka koronske krize doživela razcvet in kljub občasnim blokadam na lokalni ali globalni ravni cveti že polni dve leti.
A new digital nomad valley in Zadar, Croatia has launched!
— GoVisaFree (@GoVisaFree1) November 10, 2021
You can find all the details in the article below. https://t.co/LtrXrmQZVj#GoVisaFree #DigitalNomad #Croatia #Zadar #digitalnomadvalley pic.twitter.com/AYu9TsHzCQ
Čeprav so bila mednarodna gibanja večji del leta 2020 omejena, so se ti ukrepi nanašali predvsem na turistična potovanja, delavci in poslovneži pa so uspeli uresničiti svoje poslovne cilje.
Ravno v času naraščajoče krize so se odprle številne priložnosti za delavce na daljavo, digitalne nomade, strokovnjake s področja oblikovanja, pisanja, marketinga, informatike in drugih panog, ki jim narava dela omogoča delo s katere koli točke na svetu.
Nekatere svetovne in evropske države so se zamislile, kako »oživiti« svoje zapuščene kraje, večinoma na podeželju, in začel se je trend izdajanja vizumov - prav za to skupino delavcev.
Spain's parliament recently approved a "digital nomad visa" for foreign remote workers. The #visa is part of Spain's new Startups Act and is expected to pass in January 2023...
— PSS International Removals (@PSSRemovals) November 22, 2022
via @BusinessInsider | #Spainhttps://t.co/rqpYxr8o2b
Španija namerava od 1. januarja 2023 uvesti vizume za digitalne nomade in davčne olajšave za podjetnike.
Gre za t. i. digitalni nomadski vizum, ki bo obiskovalcem omogočil življenje in delo v tej čudoviti državi.
Čeprav bo sprva to mogoče le za 12 mesecev, bo nato zlahka vizum podaljšati.
Poleg tega lahko zagonski programi prejmejo davčne spodbude za spodbujanje mladih podjetnikov k življenju in delu v Španiji.
Nove rešitve so sicer del španskega zakona o zagonskih podjetjih (startupih).
Španija je na to idejo prišla zaradi nizke stopnje zaposlenosti na podeželju. Nekatera mesta so ostala zapuščena, vasi pa imajo vse manj prebivalcev.
Spain's digital nomad visa: Everything you need to know - Sifted https://t.co/u3bLA8OeiW #digitalnomad by #happybot
— WICKART.DIGITAL (@wickart_digital) November 22, 2022
Poleg tega je v trenutni program vključenih približno 30 mest in vasi po vsej Španiji.
Pridružili so se nacionalni mreži vasi za dobrodošlico delavcev na daljavo, da bi motivirali digitalne nomade, da jih obiščejo.
Vsa povezana mesta imajo manj kot 5000 prebivalcev.
The visa is part of a new startup law helping grow the region’s entrepreneurial and technology atmosphere and is expected to launch in January. Here’s Everything To Know About Spain’s New Digital Nomad Visa. https://t.co/p8s75fctUG pic.twitter.com/sbU7WtdJbm
— Remote Tribe (@RemoteTribeLife) November 20, 2022
Če sanjate o poznih večerih v osupljivih barih s tapasi in vikend izletih na nekatere izmed najboljših evropskih plaž, potem vam ta zakon ponuja nove možnosti.
Pričakovali so več kot 16 mesecev, da bi španski parlament končno dal zeleno luč novim zakonom o zagonskih podjetjih in digitalnih nomadih, ki utira pot novi generaciji obiskovalcev in poslovnežev, ki bodo uporabljali Španijo kot »domačo« bazo.
Zakon o zagonskih podjetjih naj bi bil kmalu dokončno potrjen, uveljavitev pa se pričakuje od 1. januarja 2023. Na splošno bo zakon odprt za tiste iz Evropske unije ali tretjih držav – tj. tiste izven Evrope, kjer bo veliko zanimanja –, če v zadnjih petih letih niso bili rezidenti Španije.
Obstaja tudi posebna definicija digitalnega nomada; novi španski zakon opredeljuje digitalne nomade kot »ljudi, ki jim delo omogoča delo na daljavo in redno menjavanje prebivališča«.
Pomembne točke nove španske zakonodaje vključujejo naslednje: davčne olajšave za digitalne nomade, nove vizume za digitalne nomade, podaljšanje »obdobja bivanja« tujih študentov po diplomi in podobno.
Ugodnosti vključujejo znižano davčno stopnjo na 15 odstotkov za vlagatelje, zagonska podjetja in delavce na daljavo, ki pridelajo dohodek v Španiji, če izpolnjujejo pravila o rezidentstvu in v državi ne ostanejo več kot 183 dni v letu.
Ta davčna stopnja pomeni znižanje davka na dohodek nerezidentov (IRNR) za približno 25 odstotkov in bo posebej veljala tudi za digitalne nomade.
Tudi digitalni nomadi bodo deležni te 15-odstotne davčne stopnje in bodo lahko ostali dlje.
I’m a song writer, digital nomad, and work full time for @tradeportxyz. People always ask me how I do it, so here’s a day in the life! pic.twitter.com/RsRAgrARui
— Kailani (@kailanibtc) November 22, 2022
Novi zakon ustvarja digitalni nomadski vizum, ki ponuja eno leto bivanja v Španiji, ki se lahko podaljša na dovoljenje za prebivanje za dve leti – in nato dodatnih pet let.
Digitalno nomadsko življenje je zabaven in pustolovski življenjski slog, čudovit za tiste, ki lahko izkoristijo svobodo, pa čeprav le za nekaj let.
Vendar Španija ni edina država, ki na ta način odpira vrata tujcem.
Od Kolumbije prek Vietnama do Dubaja, Barbadosa, Mehike in mnogih drugih držav, je prišlo do velikega porasta destinacij, ki poskušajo privabiti dolgoročne obiskovalce.
Lokalne oblasti so prepričane, da je veliko bolje imeti ljudi, ki zapravljajo denar v državi in tako podpirajo lokalna podjetja ter ustvarjajo davčne prihodke.
Italy Digital Nomads – 12 Most Popular Places to Stay & Work #Italy #digitalnomad #digitalnomads #nomadgirlhttps://t.co/8rpfhItZTG
— Nomad Girl (@NomadGirl) November 22, 2022
Tudi Slovenija se sooča s praznimi hišami po odročnih vaseh in mestih, ki pa kljub temu omogočajo delo tudi »digitalnim nomadom.«
Čas bi bil, da o tem, kako jih privabiti, razmisli tudi sedanja slovenska vlada.
Maja leta 2021 Janševa vlada o tem še ni veliko razmišljala. Za Cekin.si so odgovorili, da v Sloveniji zaenkrat ne obstaja posebna viza za digitalne nomade, prav tako niso prejeli takšne pobude.
My entire life fits in these 2 bags.
— NicheSiteNomad (@ANicheSiteNomad) November 22, 2022
Off to Peru. #digitalnomad pic.twitter.com/q5xrmqcYaN
»V Evropi sicer obstaja t. i. enotni režim Blue card, ki visoko izobraženim državljanom tretjih držav omogoča lažji vstop v EU in večjo mobilnost po državah EU. V skladu s tem se je v letu 2019 v Sloveniji tudi poenostavilo in digitaliziralo postopke za strokovnjake IKT (informacijsko-komunikacijske tehnologije), ki prihajajo iz tretjih držav,« so pojasnili, iz notranjega ministrstva pa so tedaj sporočili, da Slovenija še »ni zaznala potrebe po urejanju področja digitalnih nomadov in prav tako tudi ne omogoča t. i. delovno-počitniških vizumov.«
"Brazil's Paradise Beach City Is The First Digital Nomad Village In South America - Travel Noire" https://t.co/1UmcVsbttx
— Encontro- (@Encontrojp1) November 22, 2022
Ob nastopu nove vlade je prišlo do prve pozitivne spremembe - vsaj na deklarativni ravni.
»S prihodom digitalnih nomadov, med katerimi bi bilo veliko Slovencev zaposlenih v tujini, bi povečali pretok znanja in izkušenj, povečali prihodke v državni proračun in okrepili prepoznavnost Slovenije,« je junija letos zapisala Barbara Domicelj v imenu slovenske vlade.
Barbara Domicelj: Po zgledu Danske se vzpostavi slovensko predstavništvo v San Franciscu, ki bo promoviralo Slovenijo kot atraktivno investicijsko destinacijo in odpiralo vrata slovenskim podjetjem v Silicijevi dolini in drugih ameriških tehnoloških središčih.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) June 22, 2021
»Po zgledu Danske naj bi tako Slovenija vzpostavila slovensko predstavništvo v San Franciscu, ki bo promoviralo Slovenijo kot atraktivno investicijsko destinacijo in odpiralo vrata slovenskim podjetjem v Silicijevi dolini in drugih ameriških tehnoloških središčih,« je ocenila.
Toda zakaj vabiti podjetnike le iz ZDA?
In predvsem – kje je zakonodaja, ki bi omogočila, da se na Slovenskem začasno naselijo vsi digitalni nomadi, ki to želijo?
Are you a #digitalnomad ?
— TechWatcher (@TechWatcher3) November 22, 2022
Have you considered these locatiins? https://t.co/1yayxs95Cg
Tako kot v primeru Španije?
Dijele dozvole šakom i kapom: Genijalne zemlje iz kojih možete bez problema raditi na daljinu #digitalninomadi #zanimljivosti #punkuferhr https://t.co/PSVjbFNRiO
— punkufer.hr (@punkuferhr) October 20, 2022
Ali sosednje Hrvaške:
Postali smo žarište: Samo lani u Hrvatsku je ušlo 3000 digitalnih nomada; hvale brzi internet ... https://t.co/RwSsqaMr3d #digitalnomad by #happybot
— WICKART.DIGITAL (@wickart_digital) June 5, 2022
Te zakonodaje v Sloveniji še vedno ni.
O tem sploh ni niti javne razprave.
Zato vizumov za digitalne nomade Slovenija še vedno - ne izdaja…