REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovenija domnevnih »dezerterjev« ne bo vračala Ukrajini

Slovenija domnevnih »dezerterjev« ne bo vračala UkrajiniUkrajinske vojakinje. Vir: Twitter (X), posnetek zaslona

V nekaterih državah Evropske unije so ukrajinski begunci že pričeli dobivati pozive lokalnih oblasti, da naj se vrnejo v Ukrajino, sicer bodo izgnani, saj naj bi po trditvah Kijeva kršili zakone o vojaški službi.

Ukrajinske oborožene sile so namreč utrpele in še trpijo strahovite izgube v vojni z Rusijo, zato je med vsemi pomanjkanji najhujše prav pomanjkanje žive sile - vojakov.

V Ukrajini so zato že začeli z novimi mobilizacijami, prav tako se je pričela registracija žensk, primernih za vojaško službo, predvsem z medicinsko in zdravstveno izobrazbo.

Ukrajina je nabavila celo že zaščitno opremo, prilagojeno ženskam. V državi ob tem vodilni politiki glasno zahtevajo vrnitev beguncev, sposobnih za vojaško službo, iz tujine.

Gre seveda za vprašanje vračanja domnevnih »dezerterjev«, čeprav ti pogosto trdijo, da so Ukrajino zapustili povsem legalno.

Zanimalo nas je, kako bo v podobnih primerih ravnala Slovenija.

Vprašanja smo poslali ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) ministrice Tanje Fajon, odgovora pa prejeli od ministrstva za notranje zadeve (MNZ).

Na vprašanji, kako bo ravnala Slovenija v primeru prejema zahtev Ukrajine, ki bo beguncem oziroma državljanom Ukrajine, ki se nahajajo na ozemlju Slovenije očitala kršitev zakonov o vojaški službi ter zahtevala deportacijo v Ukrajino in ali jih bo Slovenija v tem primeru Ukrajini izročila ali ne so nam odgovorili: »119. člen Zakona o mednarodni zaščiti določa, da Ministrstvo za notranje zadeve vse osebne podatke prosilcev in oseb s priznano mednarodno zaščito varuje zlasti pred organi njihove izvorne države. Glede na navedeno Republika Slovenija na morebitne poizvedbe Ukrajine ne bi posredovala nobenih podatkov o njenih državljanih, ki imajo v Sloveniji priznano mednarodno zaščito.«

»Oseb, ki jim je v Sloveniji priznana mednarodna zaščita, ni dovoljeno izročati v njihove izvorne države. To velja tudi za primere državljanov Ukrajine, ki jim je v Republiki Sloveniji priznan status mednarodne zaščite,« so sporočili iz MNZ-ja.

Na vprašanje, ali so organi Slovenije že dobili takšne zahteve od vlade Vladimirja Zelenskega pa so nam odgovorili, da »na Ministrstvu za notranje zadeve s tem nismo seznanjeni.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek