REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Slovaška brani Madžarsko, 120 poslancev Evropskega parlamenta pa bi demokracijo branilo z ukinitvijo demokracije!

Slovaška brani Madžarsko, 120 poslancev Evropskega parlamenta pa bi demokracijo branilo z ukinitvijo demokracije!Bratislava ne bo dovolila, da podporniki Ukrajine kaznujejo Budimpešto zaradi zaščite njenih nacionalnih interesov, je obljubil Robert Fico med obiskom v Budimpešti. Vir: Posnetek zaslona, X

Evropski poslanci na zasedanju v Strasbourgu razpravljajo o stanju na Madžarskem, ki zaradi »nespoštovanja vrednot EU« še vedno nima dostopa do dela evropskih sredstev.

Več kot 120 poslancev je medtem podpisalo peticijo s pozivom o zaostritvi postopka proti Madžarski, ki bi lahko vodil do odvzema glasovalnih pravic Budimpešti.

Podpisniki peticije, naslovljene na predsednico Evropskega parlamenta Roberto Metsola, pozivajo k zaostritvi postopka proti Budimpešti po 7. členu Pogodbe o Evropski uniji, ki lahko pripelje do zamrznitve glasovalnih pravic.

»Menimo, da je ta ukrep nujen za zaščito vrednot EU,« navajajo v peticiji, ki jo je vložil finski evroposlanec Petri Sarvamaa iz vrst Evropske ljudske stranke (EPP).

Ni nenavadno, da tudi slovenski poslanci – isti, ki podpirajo cenzuro ruskih medijev, na primer Klemen Grošelj – podpirajo tudi v bistvu nedemokratične ukrepe evropskih institucij proti Madžarski.

Med podpisniki peticije so tako poslanci iz vrst socialistov (S&D), liberalcev (Renew), Zelenih kot tudi EPP.

Podpisali naj bi jo tudi štirje evropski poslanci iz SlovenijeMatjaž Nemec (S&D/SD), Klemen Grošelj in Irena Joveva (oba Renew/Svoboda) ter Ljudmila Novak (EPP/NSi).

Podoben postopek se vodi tudi proti Poljski, a sta oba postopka doslej ostajala izven dnevnih redov Evropske komisije.

Čeprav so kritike na račun nekaterih držav glede spoštovanja človekovih pravic tudi upravičene, je osnovni problem zahtev po suspendiranju glasovalnih pravic seveda v njihovi – nedemokratičnosti.

Odvzeti glasovalne pravice celi državi, ker je pač demokratično izbrala drugačno pot, s katero v ničemer ne posega v ureditev v drugih državah ni ravno zelo demokratično, slabo pa se lahko konča tudi za EU.

Celo z bojkotom delovanja institucij EU ali odhodom članic iz Evropske unije.

Ob tem se podobne pobude te dni porajajo še marsikje, njihovi zagovorniki pa so praviloma »liberalni« in »demokratični« politiki.

V ZDA poskušajo tako v imenu demokracije še pred predsedniškimi volitvami spraviti v ječo Donalda Trumpa, v Nemčiji pa se krepijo zahteve po prepovedi najbolj popularne stranke – Alternative za Nemčijo (AfD).

V ozadju so zmeraj pritiski iz Washingtona, ki ima očitno težave z vsemi tistimi državami, ki še branijo svojo suverenost, demokracijo pa Bela hiša zagovarja tako dolgo, dokler ljudstvo ne izbere »napačnih« voditeljev, ki so zvesti ameriškim in ne domačim interesom.

Ni nenavadno, da tudi slovenski poslanci – isti, ki podpirajo cenzuro ruskih medijev, na primer Klemen Grošelj – podpirajo tudi v bistvu nedemokratične ukrepe evropskih institucij proti Madžarski.

Toda sedaj imajo še eno težavo. Ob Nizozemski, kjer je na volitvah presenetljivo zmagal Gert Wilders (in bo prej ali slej predsednik vlade, če ne kmalu, pa po ponovljenih volitvah), sicer nasprotnik podpiranja Ukrajine, je na Slovaškem na oblasti Robert Fico, ki je Madžarski ponudil pomoč.

Madžarska, ki je po nedavni zamenjavi vlade v Varšavi (novo vodi Donald Tusk) ostala brez zaščite Poljske je tako dobila novo zaveznico, Slovaško, v kateri vladajoča večina prav tako kritično ocenjuje evropsko politiko do Ukrajine.

Slovaška sedaj obljublja, da se bo zavzela za Madžarsko.

Nato pa sledijo volitve v številnih evropskih državah, ki bi lahko na novo premešale karte...

Bratislava ne bo dovolila, da podporniki Ukrajine kaznujejo Budimpešto zaradi zaščite njenih nacionalnih interesov, je obljubil Robert Fico med obiskom v Budimpešti.

Obljuba podpore je prišla pred izrednim vrhom EU 1. februarja, na katerem bodo voditelji razpravljali o predlaganih prilagoditvah skupnega večletnega proračuna bloka.

Prejšnji mesec je Madžarska vložila veto na načrt Evropske komisije o financiranju Ukrajine v višini 50 milijard evrov v štirih letih.

Kot etničnega Slovana me boli, da se Slovani med seboj pobijajo, je dejal Fico. Slovenske politike to, žal, prav nič ne boli. Glasujejo za vse ukrepe Bruslja, ki jih dobijo iz Washingtona, pa čeprav je edini rezultat uničenje in ubijanje. Ali pa odprava demokracije. V imenu domnevne 'obrambe' demokracije.

Skupina 120 poslancev EU je nato prejšnji teden podpisala peticijo, ki poziva, naj se Madžarski odvzamejo glasovalne pravice.

Fico je na skupni tiskovni konferenci z madžarskim premierjem Viktorjem Orbánom dejal, da ne bo dovolil »takšnega napada na Madžarsko«, dokler bo na čelu slovaške vlade.

Povedal je, da se Slovaška strinja z zaskrbljenostjo Madžarske glede ukrajinskega konflikta in podpira stališče Budimpešte, da bi moralo vsako financiranje Kijeva iz EU potekati na letni osnovi in ob rednih pregledih.

Pogoji so »racionalni in razumni,« je dejal Fico.

Podporniki Kijeva »ne morejo pričakovati, da bo država, ki so ji odvzeli sredstva, dala denar drugi državi,« je poudaril Fico. »Ni pošteno, ni pravično.«

Madžarska ocenjuje podpiranje posredniške vojne Zahoda proti Rusiji v Ukrajini kot zgrešeno, gospodarske sankcije, uvedene Moskvi pa kot bolj škodljive za države EU kot za Rusijo.

Fico, ki je postal vodja slovaške vlade oktobra lani po zmagi njegove stranke na volitvah, je glede tega vprašanja naredil obrat v primerjavi s politiko svojih predhodnikov.

Slovaški voditelj je dejal, da ne verjame, da bi ukrajinski konflikt lahko rešili vojaško.

Njegovo nadaljevanje bo povzročilo samo več sto tisoč dodatnih nepotrebnih smrti, je napovedal Fico.

»Kot etničnega Slovana me boli, da se Slovani med seboj pobijajo«, je poudaril.

Slovenske politike to, žal, prav nič ne boli.

Na Slovenskem glasujejo za vse ukrepe Bruslja, ki jih dobijo iz Washingtona, pa čeprav je edini rezultat uničenje in ubijanje.

Ali pa odprava demokracije.

V imenu domnevne obrambe demokracije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek