REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

SKZ: Dvolična slovenska vlada ne zna poskrbeti za odškodnine kmetom, skrbi pa jo za Magno

SKZ: Dvolična slovenska vlada ne zna poskrbeti za odškodnine kmetom, skrbi pa jo za Magnopozeba_STAfoto

Včeraj je predsednik Slovenske kmečke zveze (SKZ) pri Slovenski ljudski stranki Rok Sedminek opozoril na dvoličnost slovenske vlade, katero vodi Miro Cerar. Medtem ko slovenski kmetje še vedno niso prejeli odškodnine za lansko pozebo, istočasno vlada dela vse, da bi uničila kmetijske površine za prihod avstrijske Magne.

Sedminek je tako dejal: » »Sprejem interventnega zakona o posledicah pozebe je le začasna rešitev. Dolgotrajni postopki in odsotnost sistemskih rešitev grozijo obstanku mnogih kmetij. Kmet mora tisto leto preživeti z omejenimi sredstvi in brez pomoči države in upati, da se v naslednjem škoda ne bo ponovila. Letos žal ni bilo tako. Avstrijci imajo odškodnine urejene v treh mesecih, Hrvati v pol leta, pri nas pa traja tri mesece samo, da se sprejme vsakič nov interventni zakon. Vlada RS več pozornosti posveča prihodu Magne Steyr in kocka s kmetijskimi zemljišči, na katerih bo postavljena lakirnica, medtem ko bi morala iskati dolgoročne rešitve za obstoj slovenskega kmetijstva in nova zelena delovna mesta.«

Vlada RS več pozornosti posveča prihodu Magne Steyr in kocka s kmetijskimi zemljišči, na katerih bo postavljena lakirnica, medtem ko bi morala iskati dolgoročne rešitve za obstoj slovenskega kmetijstva in nova zelena delovna mesta.

Hitrost in intenziteta vladne vpletenosti napram Magne ga še posebej preseneča glede na dejstvo, da slovenski kmetje sploh še niso prejeli odškodnin za lansko pozebo, kaj šele za letošnjo v aprilu: »Z včeraj sprejetim interventnim zakonom lahko kmetje pričakujejo odškodnino za aprilsko pozebo šele maja 2018. Stvari je treba urediti na sistemski ravni in to tako, da bodo kmetje lahko preživeli do naslednje letine, tudi če jim narava prekriža načrte.«

To neučinkovito odzivljanje na pričakovane naravne katastrofe, ki imajo velik vpliv na slovensko kmetijstvo (kot tudi na celotno gospodarstvo), je za Sedmineka le še en dokaz, da slovenska vlada ne deluje dovolj hitro in učinkovito. Pri tem je izpostavil še sledeče: »Tudi na področju namakanja in protitočne zaščite Slovenija krepko zaostaja. Minister naj se zbere in najde način, kako pomagati kmetom in jih spodbuditi, da se prilagodijo klimatskim spremembam in škodi, ki jih spremlja, saj to postaja stalnica. Ta Vlada se je obvezala, da bo odpravila določene začasne ukrepe in jih nadomestila s sistemskimi, ki bodo pomagali kmetom in delavcem. Namesto tega pa uvaja nove davke, izčrpava kmetijstvo in zemljišča. Tako nefleksibilen in mačehovski odnos do področja, ki vpliva na preskrbo Slovenije s hrano in na ohranjanje naravne krajine, je nesprejemljiv.«

Slovenskega premiera Cerarja je na to perečo zadevo predhodno že obvestil občinski svetnik SLS v Slovenski Bistrici Modest Motaln preko javnega pisma: »Pišem vam dobrih šest dni po dobesedno hudi uri v Šmartnem in nikjer ni slišati nič o tem, da bi vlada razmišljala o tem, da bi kak njen predstavnik pobaral kakega tukaj živečega človeka, kakšno je stanje. Verjetno je zanimanje za nas tukaj premo sorazmerno z oddaljenostjo od Ljubljane – torej daleč od oči, daleč od srca. Veste toča je tukaj klestila vsaj tako hudo kot klesti naša vlada proračune občinam, ki so za vas nebodigatreba. Le občini, civilni zaščiti in organizaciji samih domačinom se lahko zahvalim, da katastrofalne posledice neurja niso še bolj usodne.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek