REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Škodljive interpretacije ministrstva za infrastrukturo in povišanja cen požrle obljube o »nižjih cenah energentov«

Škodljive interpretacije ministrstva za infrastrukturo in povišanja cen požrle obljube o »nižjih cenah energentov«Boštjančičevo znižanje DDV-ja so že pojedle - visoke cene... Vir: Zajem zaslona, Twitter

Računi za september bodo celo manjši – tako je obljubil predsednik slovenske vlade Robert Golob ob koncu poletja, ko je napovedoval vladne ukrepe za pomoč gospodinjstvom.

»Z regulacijo cen, izplačilom energetskih dodatkov in drugimi ukrepi smo poskrbeli, da energetika kot taka ni dodaten generator revščine med ljudmi… Odkar imamo regulacijo cen, ki nam jo zavida marsikdo v Evropi, cene energentov niso več ovira za to, da ne bi mogli opravljati svoje dejavnosti, torej ni več negotovosti…« je zagotavljal premier.

»Z začasnim znižanjem stopnje DDV naslavljamo posledice energetske draginje v času največje porabe energentov, med ogrevalno sezono. Računi za vse bodo manjši zaradi nižje stopnje DDV,« se je zavezal tudi minister za finance Klemen Boštjančič.

Vlada je nato sprejela dve vrsti ukrepov – prvi je bil izenačitev vseh odjemalcev, ne glede na to, ali živijo v bloku in kupujejo elektriko in plin od upraviteljev ali pa ju kupujejo neposredno.

Drugi ukrep je znižanje DDV za vse energente.

»Ne samo za električno energijo, ne samo za zemeljski plin, ampak tudi za kurilno olje, lesno biomaso. Zakaj? Zato, da bomo izenačili dobrobit za vse odjemalce, ne glede na to, kakšen vir imajo,« je napovedal Golob.

Toda jeseni so nato številna podjetja ne glede na to napovedala zvišanja cen.

Kakorkoli obrnemo, dejstvo je, da so napovedane »nižje« cene energentov že sedaj odpihnila povišanja in »kreativni« obračuni porabljenih energentov, ki se v skladu z interpretacijo ministrstva za infrastrukturo – izvajajo v škodo potrošnikov.

Gen-I, ki ga je nekoč vodil Golob, je to naredil že avgusta.

Eden od naših bralcev je na podjetje naslovil pismo, v katerem je podjetje vprašal po visokih cenah poračuna plina in elektrike.

Glede plina so mu v podjetju odgovorili, da so pač naredili poračun zaradi neobračunanih količin plina – seveda po višjih cenah konec leta in ne tistih v začetku leta.

In glede elektrike?

»Spoštovani, ugotovil sem, da ste za 50% podražili KWh za VT in MT (iz 0,0649 na 0,086 in iz 0,03599 na 0,0599 EUR) navkljub dejstvu, da imam kot vir energije 100% Sonce. Kolikor vem, se energija Sonca ni podražila, o kakršni koli podražitvi prav tako nisem zasledil nobene informacije s strani GEN I, zato me zanima - kaj je razlog za tako drakonsko podražitev? Ne nazadnje je premier poleti obljubljal, da bodo za gospodinjstva položnice v jeseni še nižje kot pomladi, skratka, da podražitev ne bo. Se je premier Golob zlagal? Prosim, da mi čim prej posredujete odgovor na zgornja vprašanja in upoštevate reklamacijo računa ter pošljete v plačilo nov - vsekakor znižan račun,« je zapisal uporabnik.

V odgovor so v Gen-I zapisali: »V GEN-I že vse od nastopa energetske krize na mednarodnih trgih skrbimo, da naši odjemalci to občutijo v najmanjši možni meri. Naši obstoječi gospodinjski odjemalci ste bili tako vse od jeseni 2021 več mesecev deležni bistveno nižjih cen električne energije in zemeljskega plina kot bi jih imeli pri konkurenčnih dobaviteljih.

Kot edino energetsko podjetje v Sloveniji smo se že lani odločili zaščititi najranljivejšo skupino odjemalcev in se zavezali, da do poletja 2022 ne bomo zvišali cen energentov za svoje gospodinjske odjemalce. Obljubo smo držali in obdobje nespremenjenih cen še podaljšali. Do spremembe cenikov je namreč prišlo šele s 1. 8. 2022.

O napovedani spremembi rednega cenika smo vas obvestil že v juniju 2022 in sicer z elektronskim sporočilom z naslovom: Nove cene tarif električne energije na rednem ceniku. Nova cena za višjo tarifo je 0,086900 EUR/kWh brez DDV in za manjšo 0,059900 EUR/kWh brez DDV. Vlada RS pa je izdala Uredbo, da so od 1.9.2022 cene navzgor zamejene na tarifo VT 0,11800 EUR/kWh brez DDV in MT 0,08200 EUR/kWh brez DDV. Vaše cene so torej še vedno nižje kot so regulirane s strani Vlade RS.

Takrat smo podali tudi novo zavezo, da do konca leta 2022 cen ne bomo ponovno zviševali. Obljubo bomo tudi tokrat držali. Žal je bila neizbežna nova prilagoditev naših cenikov. Cene s 1. 1. 2023 usklajujemo s tistimi, ki jih je za zaščito ranljivih odjemalcev določila vlada in bodo veljale vse do septembra naslednje leto.

Do takrat pa vam bomo elektriko še vedno dobavljali po cenah, ki so nižje od reguliranih, zanje pa od 1. septembra (in bo tudi ob začetku veljave reguliranih cen, pa vse do junija 2023) velja znižana, 9,5-odstotna, stopnja DDV.«

Gen-I je torej zvišal cene, zato te septembra nikakor niso bile nižje za njihovega odjemalca, kar je obljubljal premier Robert Golob. Sicer pa so še zmeraj v mejah vladne uredbe.

Tako so se obljube o celo nižjih položnicah - očitno izkazale za neresnične. Kljub znižanju DDV.

Ob tem so se cene zvišale tudi zaradi posebnega načina obračuna – plina.

Predsednik uprave GEN-I, dr. Robert Golob
Nekoč predsednik uprave GEN-I, dr. Robert Golob. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Na Zvezi potrošnikov ugotavljajo, da so številna gospodinjstva ob koncu leta prejela poračune za dodatne količine porabljenih energentov, katerih cena se je čez leto precej zvišala. Zveza potrošnikov zato svetuje, da predvsem odjemalci plina mesečno sporočajo porabljene količine.

Zveza potrošnikov priznava, da so poračuni za različne storitve »lahko pravi šok.«

Gospodinjstva mesečno plačujejo zemeljski plin po veljavni ceni za količino, ki je mesečno določena na več možnih načinov, ali z akontacijo, ki sledi predvideni porabi, ali po sporočenem odčitku odjemalca, v nekaterih sistemih pa je mogoče izvesti mesečne odčitke le teh.

Dobavitelji električne energije in zemeljskega plina ob koncu leta številnim gospodinjstvom, ki dobaviteljem ne pošiljajo stanja mesečne porabe za dobavljeni plin ali elektriko, opravijo poračun za obdobje med dvema odčitkoma oz. za 12 mesecev.

V letu 2022 so se cene energentov precej spreminjale oz. so se občutno zvišale. Po podatkih državnih statistikov se je zgolj v tretjem četrtletju povprečna cena zemeljskega plina zvišala za 22 odstotkov, cena elektrike pa za 31 odstotkov v primerjavi z drugim letošnjim četrtletjem.

Znižanje DDV-ja z 22 na 9,5 odstotka ni uspelo ublažiti teh zvišanj, saj je to znižanje pomenilo le polovico ali tretjino - zvišanj.

Znižanje DDV-ja z 22 na 9,5 odstotka ni uspelo ublažiti zvišanj cen energentov, saj je to znižanje pomenilo le polovico ali tretjino - zvišanj.

Dobavitelji pa poračun večinoma izvedejo na decembrskem obračunu po cenah veljavnih na dan obračuna.

V letošnjem letu je sicer vlada posegla v cene energentov in s 1. septembrom z uredbo zamejila cene plina za gospodinjstva.

Kar pomeni, da so številna gospodinjstva, ki niso mesečno sporočala stanja števca oz. jim ga niso mesečno odčitavali, ob koncu leta prejela poračun po ceni, ki jo je septembra določila vlada.

Pri plinu do 31. avgusta 2023 za gospodinjstva in za skupne gospodinjske odjemalce najvišje dovoljene tarifne postavke cene znašajo 0,07300 evra na kilovatno uro brez davka na dodano vrednost (DDV), ki pa je vlada prav tako znižala na 9,5 odstotka (do maja 2023).

Cene elektrike za gospodinjstva in male poslovne odjemalce, tudi tiste v večstanovanjskih stavbah, ter za porabo v skupnih prostorih večstanovanjskih stavb je vlada prav tako do konca avgusta 2023 omejila na 0,118 evra na kilovatno uro po višji tarifi, 0,082 evra na kilovatno uro po nižji tarifi ter 0,098 evra na kilovatno uro po enotni tarifi.

Glede na dejstvo, da so cene zemeljskega plina in električne energije ob koncu leta 2022 višje, kot so bile med letom, se zastavlja vprašanje, katero ceno elektrike ali plina lahko dobavitelji uporabijo za poračun oz. ali jo lahko določijo dobavitelji sami brez omejitev.

Ministrstvo za infrastrukturo pa navaja, da se »ob poračunu za določeno obdobje ugotovi razlika med že plačano količino plina in dejansko porabljeno količino plina ker pa ni mogoče ugotoviti, ob kateri ceni je bila morebitna razlika porabljena, »se za to razliko upošteva cena plina ob izvedbi poračuna.«

To pa je seveda slabše za odjemalca in boljše za podjetja.

Očitno gre za tolmačenje ministrstva, ki gre – v škodo odjemalcem.

To lahko preprečite tako, da ročno odčitavate števce – a to počne le okoli 40 odstotkov odjemalcev. Pri elektriki je daljinskih števcev več, pri plinu pa le okoli 10 odstotkov.

Kakorkoli obrnemo, dejstvo je, da so napovedane »nižje« cene energentov že sedaj odpihnila povišanja in »kreativni« obračuni porabljenih energentov, ki se v skladu z interpretacijo ministrstva za infrastrukturo – izvajajo v škodo potrošnikov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek