REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rode na Brezjah: O šoli, ki »ateizira« in spravi s tovarniško napako, publika pa večinoma brez mask in distance

Rode na Brezjah: O šoli, ki »ateizira« in spravi s tovarniško napako, publika pa večinoma brez mask in distanceSlovenska mučkalica: Rodetovo videnje sprave z domobranci in ateizem. Vir: Twitter

Kardinal Franc Rode se je ob maši na Brezjah ob prazniku Marijinega vnebovzetja razgovoril o številnih aktualnih problemih družbe. Nastopil je šestdeset let po posvetitvi v duhovnika, največ pozornosti pa je namenil spravi.

Pred okoli 3000 zbranimi, ki so se pogosto stiskali drug ob drugem, brez zaščitnih mask in brez primerne varnostne razdalje, je Rode relativiziral tudi pomen spravne slovesnosti, ki se je pred 30 leti odvila v Kočevskem rogu in ki sta se je udeležila tedanji predsednik predsedstva RS Milan Kučan in tedanji ljubljanski nadškof dr. Alojzij Šuštar.

Povedano preprosto je bila to sprava - s tovarniško napako.

Po Rodetovem mnenju namreč leta 1990 sploh ni bila prava sprava, ker je bil na eni strani – napačen predstavnik, je prepričan Rode.

Rode: »Imamo šolo, ki ateizira, namesto da bi vzgajala za vrednote!«

»Leta 1990 je bila v Kočevskem rogu maša zadušnica za pobite domobrance s simboličnim pogrebom. Mnogi so razlagali to kot dejanje sprave, ker sta si predsednik Kučan in nadškof Šuštar podala roke. Toda Cerkev ni mogla biti ena od strank v postopku sprave, saj so bili verniki tako med domobranci kot med partizani,« je razčlenil kardinal Rode.

Po mnenju nekdanjega predstojnika ljubljanske nadškofije – dr. Rode jo je kot nadškof vodil med letoma 1997 in 2004 – Cerkev ne more biti ena od strank v spravnih dejanjih: »Pravi dejavnik sprave je bila lahko le slovenska državna oblast, kot naslednica jugoslovanske oblasti.«

Domobranci
Domobranci, v službi tretjega rajha. Vir: Arhiv

Po mnenju kardinala Rodeta sta najpomembnejša tvorca spravnih dejanj sedanji predsednik Slovenije Borut Pahor in sedanji predsednik vlade Janez Janša.

To naj bi oba storila tedaj, ko sta položila vence pred domobransko grobišče v Macesnovi gorici, nato pa sta v Smrečju pri Turjaku počastila še spomin partizanov, ki so padli pod domobranskimi streli.

Podoben pomen pripisuje tudi spravnim dejanjem v Bazovici, ki sta se jih udeležila slovenski predsednik Pahor in italijanski predsednik Sergio Mattarella.

Leta 1941 ni bila v vojni Slovenija z Jugoslavijo, katoliška cerkev pa je bila, kot idejni podpornik in tudi organizator vaških straž ter kot podpornik domobrancev zagotovo del te državljanske vojne. In zato je bilo spravno dejanje leta 1990 popolnoma primerno.

»Ta dejanja so v nasprotju z vizijo zgodovine, ki jo je uveljavila uradna propaganda in je povzročila razkol v narodu,« je dejal kardinal.

»Poklon obeh državnikov umorjenim domobrancem in padlim partizanom zruši ta manihejski mit in nas poziva k novi in neobremenjeni viziji preteklosti. Prepad med obema taboroma ni nepremostljiv. Zbliževanje med vsemi, ki v srcu dobro mislijo, lahko steče, sprava je mogoča. Po 150 letih zopet lahko sanjamo o zedinjeni Sloveniji,« je brezjanski nastop sklenil kardinal Rode.

Ugotovil je, da je sprava mogoča, saj sta spravna dejanja ob grobovih žrtev domobrancev in partizanov opravila predsednik države in predsednik vlade.

Kljub temu pa ima njegovo sklepanje več resnih napak.

Ne tovarniških, pač pa logičnih.

Očitno je, da želi Cerkev spravno dejanje iz leta 1990 izničiti z izgovorom, da Cerkev ne more biti del procesa sprave, ker ni predstavnica države in da to lahko naredijo le predstavniki slovenske oblasti kot nasledniki jugoslovanske države.

Toda leta 1941 ni bila v vojni Slovenija z Jugoslavijo, katoliška cerkev pa je bila, kot idejni podpornik in tudi organizator vaških straž ter kot podpornik domobrancev zagotovo del te državljanske vojne.

In zato je bilo spravno dejanje leta 1990 popolnoma primerno.

Z naknadno interpretacijo želi Rode torej zgolj zmanjšati in zakriti krvavo vlogo Cerkve v vojni in istočasno zmanjšati pomen dejanja Kučana, ki ga vrh Cerkve seveda ne mara.

Borut Pahor rad kolesari. Toda ne ob petkih v družbi protestnikov protiv Janševi vladi. Vir: Instagram

Vendar ima Rodetovo razmišljanje logično napako tudi, če poskušamo slediti njegovi »pravi spravi danes« na podlagi kriterijev, s katerimi je sam diskvalificiral spravno dejanje iz leta 1990.

Po tej logiki naj bi bila Pahor in Janša kot predstavnika države in hkrati dveh političnih polov (levega in desnega, partizanskega in domobranskega) prava za »pravo spravo.«

Vendar, če je predsednik vlade, čigar oče se je boril pod poveljstvom okupatorjev res lahko še predstavnik »domobrancev«, bi predsednik države Borut Pahor res težko odigral vlogo avtentičnega, današnjega predstavnika partizanov.

Res je bil nekoč komunist (enako kot Janša) in svoj čas predsednik današnjih socialdemokratov, naslednikov ZKS, toda zanamci partizanov in levica ga že dolga leta ne marajo, saj ga imajo za Janševega in domobranskega »potrčka«.

In glede na to, da je bil tudi Janša svoj čas komunist, to spravo še toliko bolj zaplete. Se lahko spravita dva predstavnika, dva naslednika iste politike? Le kakšna »sprava« je to? Kar pa pomeni, da se je tudi v tem primeru, tako v Sloveniji kot Italiji »spravila« vsaj ena napačna oseba. Če ne celo dve.

Dovolj si je ogledati le njegov Instagram profil, komentarje na družbenih omrežjih in Pahorjevo servilno servisiranje sedanje vlade, pa je vse jasno.

In glede na to, da je bil tudi Janša svoj čas komunist, to spravo pod Rodetovo taktirko še toliko bolj zaplete.

Se lahko spravita dva predstavnika, dva naslednika iste politike?

Le kakšna »sprava« je to?

Kar pa pomeni, da se je tudi v tem primeru, tako v Sloveniji kot Italiji, »spravila« vsaj ena napačna oseba.

Če ne celo dve.

Objava predsednika Republike na Instagramu je požela kar nekaj pikrih komentarjev ... Vir: Instagram

In ob tem ni nepomembno vedeti, da je Janša že ob spravnem dejanju v Macesnovi gorici zahteval »spoštovanje« za domobrance, ker so se borili proti komunizmu.

S tem pa je popolnoma zgrešil. Eno je obzirnost in pieteta.

Nekaj povsem drugega pa spoštovanje.

Janša in poklon domobrancem
Janša je ob spravnem dejanju v Macesnovi gorici zahteval »spoštovanje« za domobrance, ker so se borili proti komunizmu. Vir: Twitter

Spoštovanja za to, da so se borili proti NOB in partizanom s partizanske strani ni in verjetno nikoli ne bo.

Boj proti »komunizmu« je bil v drugi svetovni vojni na tleh Slovenije seveda boj za okupatorja in proti Sloveniji.

Z drugimi besedami – mokre sanje Rodeta o spravi so verjetno padle v vodo.

Noben avtentičen predstavnik partizanov po izrečeni takšni zahtevi predstavniku domobrancev ne bi mogel seči v roko.

Kajti boj proti »komunizmu« je bil v drugi svetovni vojni na tleh Slovenije seveda boj za okupatorja in proti Sloveniji.

Toda Rode je ta dogodek vendarle videl kot spravo. Poglobimo se torej malce v to misel. In kaj to pomeni?

To pomeni, da je sprava po Rodetu mogoča, če bodo odslej tudi domobranci v tej državi spoštovani.

Sedaj je verjetno bolj jasno pravo sporočilo, ki ga je Rode poslal iz Brezja ob letošnjem praznovanju Marijinega vnebovzetja.

To sporočilo pa bo težko šlo, ne samo v nebo, predvsem ne bo šlo v ušesa, glave in srca tistih, ki spoštujejo NOB.

Istočasno pa je Rode na koncu razjezil občestvo še s svojo izjavo o nevarnostih, ki prežijo na slovenske učence.

Razgovoril se je namreč o nevarnostih, ki grozijo narodu zaradi nizke rodnosti, samomorov in splavov, mamil in alkoholizma ter srd usmeril »na šolo, ki ateizira, namesto da bi vzgajala za vrednote...«

Spoštovanja za to, da so se borili proti NOB in partizanov pa s partizanske strani ni in verjetno nikoli ne bo. Noben avtentičen predstavnik partizanov po izrečeni takšni zahtevi predstavniku domobrancev ne bi mogel seči v roko. Kajti boj proti »komunizmu« je bil v drugi svetovni vojni na tleh Slovenije seveda boj za okupatorja in proti Sloveniji.

Rode je ob tem očitno pozabil, da je imel pridigo v državi, ki ima zapovedano ločitev cerkve od države.

Tega pa se ne da spremeniti niti tedaj, kadar je v vladni palači predsednik vlade, ki rad posluša in udejanja vse, kar prihaja iz smeri katoliških krogov in ob tem v skoraj vse svoje javne nastope vmeša kaj iz zakladnice katoliških pridig.

Le ob prazniku Prekmurja danes Janša tega ni naredil. Kar je zanimivo.

Morda tudi zato, ker so tam bratje v veri vendarle večinoma protestanti in jih to, kar pridiga Rode svojim ovčicam ne doseže na enak način …

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek