sreda, 04. december 2024 leto 29 / št. 339
Privilegiji vplivnih: Jankovićevi Electi ne bo potrebno plačati skoraj osem milijonov evrov davkov
Eden od največjih finančnih dolžnikov v državi se bo izvlekel, ne da bi plačal centa davkov.
Vrhovno sodišče Slovenije je namreč odpravilo odločbo Fursa, v skladu s katero bi moralo podjetje Electa plačati davke v višini skoraj osem milijonov evrov.
Lastnik Electe je sicer Damjan Janković, sin ljubljanskega župana Zorana Jankovića.
Vrhovno sodišče odloči , da družina Janković ni dolžna plačati davka Fursu. Jaz se pa že šest let tožarim za 80 evrov ukradene vdovske pokojnine. Vladavina prava, se začne na sodiščih, samo vprašanje za koga !!!!
— Metka Berlisk (@MetkaBerlisk) September 11, 2020
Spor med Electo in finančno upravo se je začel leta 2012, ko je FURS od Electe zahteval malo manj kot pet milijonov evrov DDV, saj je podjetje poslovalo s Hypo Leasingom.
Ta del zgodbe je še posebej zanimiv, ker jasno kaže, kako je Jankovićeva Electa prišla do izjemno velikih finančnih sredstev, ki so nato poniknila v nedokončanih poslih.
Osrednji del spora med Electo in finančno upravo so bili posli »prodaja in vnovični najem« (sale and lease back), in sicer med Electo Naložbami ter Hypo Leasingom.
Electa je namreč slednjemu leta 2007 prodala več zemljišč, ki se nahajajo ob Cesti dveh cesarjev v Ljubljani ter jih najela, ker je tako skušala zagotoviti likvidnost za izgradnjo soseske s stanovanji po imenu Sibirija.
Na prvi pogled je bilo to dobro za banko, ki je postala lastnica zemljišča, ki bi mu zaradi soseske cena poskočila, hkrati pa bi poleg zvišane vrednosti zemljišča in obresti za kredite dobivala še najemnino.
Vendar pa je – z vednostjo ali brez vednosti vodstva Hypo banke, kar je že druga zgodba - ostalo zgolj pri načrtih.
Electi pa je kljub temu ostal denar, ki so ga nato uspešno počrpali iz podjetja.
Ob tem je bil finančno oškodovan tudi Hypo Leasing.
Hude obtožbe proti družini Janković v današnji Tarči. Zoran Janković po nasvetu odvetnika ni nastopil v njej. Damijan Janković pa se je neprepričljivo branil... pic.twitter.com/bL9liuEjwO
— Matej Klarič (@Matej_Klaric) October 3, 2019
Hypo Leasing je slabo terjatev od Jankovićevega podjetja prenesel na slabo banko v svoji lasti Heta (sedaj jo imajo v lasti podjetja Miodraga Kostića), ki je na koncu prevzela zemljišče, terjatev pa je uspela prodati Aegisu (v preteklosti se je podjetje imenovalo Glanc), sicer v lasti Jana Beca, dobrega prijatelja družine Janković.
Zemljišče je bilo prodano za dobrih 24 milijonov evrov, pri prodaji pa se je obračunalo 4,9 milijona evrov DDV, ki pa ni bil plačan.
Damijan Janković zmagal v sodnem boju s Fursom. Vrhovno sodišče odpravilo odločbo o plačilu osmih milijonov. https://t.co/2PYsBPgGSj
— Delo (@Delo) September 11, 2020
Zaradi zamudnih obresti pa se je terjatev zvišala na približno osem milijonov evrov.
Toda po mnenju Vrhovnega sodišča je šlo za kreditni posel, pri tovrstnih poslih pa se DDV ne obračuna.
Electa je ob tem vložila tožbo na upravno sodišče, ki pa je le-to zavrnilo.
Nato je Vrhovno sodišče zaradi napačne uporabe materialnega prava razsodilo, da se odločba FURS odpravi in se zadeva vrne v nov postopek.
Verjetno pa novega postopka ne bo, Electa pa državi ne bo primorana plačati ničesar, saj so bili enkrat že uspešni s pritožbo.
Točno. ELECTA- Janković.
— Platinis (@Platinis2) December 15, 2019
Koliko škode je ta človek povzročil, tega ni mogoče ovrednotiti.
Še danes se situacija ni uredila. Še desetletja bo trajalo. https://t.co/VuP1yYPoe5
Da je pregon končan je razvidno tudi iz zadnjega seznama davčnih dolžnikov, saj se je Jankovićevo podjetje znašlo v razredu, kjer so podjetja, ki so državi dolžna le med 100 in 300 tisoč evrov.
To je samo češnja na večji torti, kajti že lani so podjetjem v lasti sina ljubljanskega župana odpisali skoraj 29 milijonov evrov dolga.
Davkarija se spravlja samo na nas občane, ki imamo komaj za preživetje. Nič ne naredijo z tistimi, ki spravijo podjetja v stečaj, dolgove pa plačamo mi davkoplačevalci. Ne iztirjajo niti davkov. Dober primer je družina Janković in podjetja iz tretjih držav,prijavljena v Sloveniji
— Metka Berlisk (@MetkaBerlisk) December 30, 2019
Vse to pa se dogaja v državi, kjer se »navadnim državljanom« ob samo nekaj desetih evrih dolga do države plenijo hiše in stanovanja, država pa poskuša rubiti celo študentom in dijakom.