četrtek, 05. december 2024 leto 29 / št. 340
Odpis dolgov Damijanu Jankoviću: nesrečen rezultat gospodarske krize ali uspešna prevara?
Odpis dolgov Damijanu Jankoviću oziroma njegovim podjetjem zaradi prisilne poravnave še vedno razburja velik del slovenske javnosti.
Ali gre za zelo nesrečno zgodbo, v kateri je družina Janković res izgubila milijone evrov ali pa za uspešno preslepitev države in upnikov, pa je odvisno predvsem od ocene vloge upnikov.
So bili res »pravi«, ali – slamnati?
Predvsem v opoziciji menijo, da je točna druga možnost.
Najprej na sodišču odpisali 16, pravkar pa še 29 mio € dolgov/kredita. Vam je sedaj jasno, zakaj Zoran Janković kot papagaj ponavlja, da zaupa slovenskim sodiščem? Jim vi ne bi zaupali, če bi vam šla tako na roko? @vrhovno pic.twitter.com/ayR94Pbxuk
— Janez Janša (@JJansaSDS) September 3, 2019
Opazno je tudi, da je Janković enak manever prisilne poravnave uporabil pri vseh treh svojih Electah.
Ob tem Damijan Janković s svojim stilom življenja ne vzbuja vtisa, da se nahaja v materialnem pomanjkanju, obenem pa naj bi imel zaradi prijateljev, ki so odkupili njegove zastavljene nepremičnine, vozila itd. - še vedno dostop do njih.
Formula za odpis 29 mio€ dolgov/kredita https://t.co/PHUMg9lDdI
— Janez Janša (@JJansaSDS) September 4, 2019
Kar je res zelo širokogrudno ravnanje prijateljev do dolžnikov, ki so jih s slabimi poslovnimi odločitvami olajšali za milijone evrov.
Po dolgoletnem molku je o vsem tem za TV Slovenija spregovoril Damijan Janković, direktor podjetja Electa Holding.
Da je podjetje zašlo v težave, je po njegovih besedah kriva gospodarska kriza.
Ljubljanski župan Zoran Janković je za TV Slovenija komentiral odpis več milijonov dolgov še zadnjemu družinskemu podjetju Electa Holding, ki je v lasti njegovih dveh sinov. Od prodaje leta 2004 s podjetjem nima nič, je zatrdil. https://t.co/Yho9NN2diX
— MMC RTV Slovenija (@rtvslo) September 2, 2019
Podjetje Electa, kot je povedal Damijan Janković, dejansko nima skoraj nobenega premoženja več, upniki pa so v prisilno poravnavo privolili, ker naj bi tako dobili več, kot če bi šlo podjetje v stečaj.
»To ni bil ne prvi ne zadnji takšen postopek, politika pa lahko kadar koli spremeni zakon, če ne ustreza … Strinjam se, številke so velike, ampak Electa je delala velike posle, žal,« je za TV Slovenija povedal Janković.
Gre za odpis 22 milijonov evrov, je zatrdil direktor propadlega holdinga.
Mene ne preseneča ta odpis dolgov Jankovićem. Sej smo pred leti za banke namenili par milijard, ki jih bomo davkoplačevalci pokril.
— DominikCevka (@DominikCevka) September 3, 2019
Tudi večina bankirjev, ki je povzročila krizo je bila bogato nagrajena.
Glavni upnik, ki je družino Janković pred stečajem reševal že večkrat, je bil tudi tokrat lastnik številnih podjetij Jan Bec.
Na dražbah je odkupoval njihova stanovanja, parcele in podobno. Sodeloval pa je tudi pri predvolilni kampanji ljubljanskega župana Zorana Jankovića.
Ko gre za dolgove, Janković nima nič s sinovi, ko pa gre za biznisiranje, so neločljiva družina. Takšen odpis je absolutno nepravičen, dokler imajo Jankovići zgolj cent na računu. Janković o odpisu 29 milijonov evrov dolgov: S podjetjem nimam ničesarhttps://t.co/JgRm1ehJHk
— Matej Tonin (@MatejTonin) September 3, 2019
Janković je zavrnil informacijo, da naj bi šlo za fiktivnega upnika, priznava pa, da gre za prijatelja, ki pa ni posloval z Mestno občino Ljubljana (MOL).
»Ni slamnati lastnik in je naš največji upnik, sva znanca že precej časa in mislim, da ni nikoli sodeloval z občino (MOL, op. a.),« je odgovoril Janković.
Meni je še bolj nerazumljivo to, da jim kljub dolgu v milijonih, ko so spravili ljudi, dobesedno v depresije, samomore, ob vso imetje, še vedno živijo v vilah, dopustujejo v mondenih, dragih destinacijah,skratka živijo, kot monarhi. Ali ni pogoj za odpis dolgov, začetek iz nule.
— SonjaG (@sgsonjasg) September 1, 2019
»Ko se plaz usuje, gredo eno za drugim, zadeve so povezane, bila so medsebojna poroštva, tudi sam sem klavrno končal, sem v osebnem stečaju, in to samo zaradi poroštev, ki sem jih dajal za posle, ki jih je vodila Electa,« je dodal Damijan Janković.
"Čeprav Damijan in Jure Janković ne bosta vrnila denarja številnim upnikom, pa sta svojemu očetu Zoranu Jankoviču vrnila najmanj tri milijone evrov." Povsem logično in normalno, a ne? https://t.co/xut8f7B5b0
— Miro Hacek (@MHacek) August 30, 2019
Kljub temu ob tem primeru prevladujejo kritični odzivi na družbenih omrežjih.
Vse po črki zakona pravijo, tako Jankoviči kot predsednik vlade. Ja, ampak manever je uspel zaradi fiktivnih upnikov. Razumete, fiktivni dolg. Terjatev ne obstaja, je izmišljena. Vsa zadeva je goljufija. In to sodišče požegna! Zato, ker on je naš!
— Sikander (@PerunKladvoroki) September 5, 2019
https://t.co/REP3o3cSZu
Večina je prepričana, da je denar »poniknil« nekam, kjer ga še vedno nadzorujejo člani družine Janković, čeprav za to ni nikakršnih dokazov.
Nekateri, kot na primer Slavko Bobovnik, pa se očitno nagibajo k temu, da »uradno« različico »prisilke« sprejmejo kot veljavno.
Ja videti je, milo rečeno "hudo nenavadno". Čakam pojasnilo upnikov, ki so bili ZA. Ampak, zagotovo veste, ali so se poslovni podvigi vašega političnega partnerja M. Podobnika končali drugače? So tam vsi upniki dobili vse?
— Slavko Bobovnik (@SBobovnik) September 3, 2019
Premier Marjan Šarec pa je na Facebooku zapisal, da si želi enakost pred zakonom, saj brez nje težko govorimo o pravni državi.
Kakšno pa je vaše mnenje?