REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»PreCednik nima vrtoglavice samo na stolpnici, ima jo pri večini problemov v državi«

»PreCednik nima vrtoglavice samo na stolpnici, ima jo pri večini problemov v državi« Predsednik, ki miži na probleme. Vir: Instagram račun predsednika Republike, posnetek zaslona

Slovenski predsednik Borut Pahor nas sramoti že vsakodnevno.

Podobno, a v še veliko večji meri velja za predsednika vlade Janeza Janšo, za katerega pa kritiki ugotavljajo predvsem, da je v času svoje kariere iz majhnega šefa nekega minornega podjetja postal precej večji, kar kažeta tudi njegova zunanja podoba in prevozna sredstva, ki jih uporablja...

Tudi besedni zdrsi vlade včasih razkrivajo kruto resnico.

Slovenski vladi se je tako na primer 14. maja zapisalo, da je v Poljčah pred 30 leti pripravila načrt OBRABE Slovenije.

In res je, da se te dni vse bolj zdi, da je država pri izvajanju tega načrta iz leta 1991 s strani Janše in njegovih tesnih sodelavcev po 30 letih že zelo hudo obrabljena...

Imeli so načrt, kako obrabiti Slovenijo. Vir: Twitter
Kmalu bo več spomenikov t. i. osamosvojitvene vojne izpred 30 let, kot vseh tistih, ki spominjajo na dogodke v kar štiriletni drugi svetovni vojni.

Z »obrabo Slovenije« na vseh področjih, kot je opozoril Miloš, je danes Slovenija res bolj zadolžena in manj suverena, kot kadarkoli po svojem nastanku.

Medtem si slovenski politiki še za življenja, kar je včasih veljalo za zelo nedostojno, dvigujejo in postavljajo spomenike.

Sami sebi!

Kmalu spomenikov Janševi junaški vojni bo več, kot vseh tistih, ki spominjajo na dogodke v kar štiriletni drugi svetovni vojni.

V Sloveniji pa se okoli tega ali je Slovenska vojska stara 31, ali 30 let prepirajo razni lažni »generali« (npr. Anton Krkovič), ki ob tem do absurdov raztegujejo mednarodne pojme agresije, neuporabne in neustrezne za opis dogodkov leta 1991 v Sloveniji in prikazujejo intervencijo JLA iz leta 1991 v vse strašnejši luči, z enim samim namenom -, da bi bili oni sami videti kot še večji junaki!

Pri tem pa so spopadi, ki jih zahodni viri sploh ne uvrščajo med vojno, trajali le 10 dni.

In nato se je JLA, ko je izpolnila večino svojih nalog, vrnila v vojašnice, Slovenija pa je na mejah morala sprejeti nazaj zvezne policiste in carinike in vrniti table SFRJ.

To je bila ta zmaga, o kateri sedanja vlada tako rada in veliko govori.

Gre seveda za mit.

Spomeniki, ki hranijo Janševe mite o veliki zmagi... Vir: Twitter

Rešitev pa je bila na koncu politična - dosežena s posredovanjem tedanje EZ in na koncu z ukazom predsedstva SFRJ o umiku JLA z ozemlja Slovenije.

Sočasno pa je to prineslo podobne enostranske odločitve in vojno povsod drugje, predvsem najprej na Hrvaškem (1991), nato v BiH (1992), nato pa tudi na Kosovu (1998-1999) in v Makedoniji (2000-2001).

Največjo vlogo v nastanku Slovenije nista imeli torej vojska in policija, pač pa dejstvo, da je država SFRJ razpadla - tudi zaradi odločitev ostalih politikov in republik v SFRJ.

Po mednarodnopravno sporni in celo nezakoniti enostranski odcepitvi Slovenije so na veliko srečo Slovenije sledile podobne odločitve drugih republik tedanje Jugoslavije.

Zato je država postala samostojna.

Sočasno pa je to prineslo podobne enostranske odločitve in vojno povsod drugje, predvsem najprej na Hrvaškem (1991), nato v BiH (1992), pa tudi na Kosovu (1998-1999) in naposled v Makedoniji (2000-2001).

Tudi za te dogodke del odgovornost nosi tudi tedanje slovensko politično vodstvo s svojimi odločitvami, ki pa tega seveda nikoli ni priznalo.

Janša medtem urno spreminja zgodovino.

Če je Slovenija nastala na podlagi načela o samoodločbi narodov bi lahko pričakovali, da bosta tako Janševa vlada kot predsednik države Borut Pahor podpirala samoodločbo drugih narodov.

Na primer palestinskega.

Toda to se ne dogaja.

Slovenija pod vlado Janeza Janše podpira vlado Izraela, ki zatira Palestince in jim s stalnim širjenjem naselbin judovskih priseljencev onemogoča, da bi svoja razbita naselja povezali v delujočo državo.

Mnogi državljani zato svoje države več ne prepoznajo ... 

Kako je v luči omenjenih dejstev videti pogovor Slovenca s tujcem, pa kaže spodnji primer, kjer domačin Slovenijo ponosno povezuje s Postojnsko jamo, Triglavom, Škocjansko jamo, Prešernom, Zmajskim mostom v Ljubljani, vinom...

In takoj potem, ko tujec dojame, da v bistvu gre za državo, ki jo vodi Janša, znan iz afere Patria, z njim pa Pahor in Tonin hitro spremeni zgodbo in zatrdi, da je v resnici - Slovak...

Je to naša prihodnost?

In kje je medtem poniknil predsednik Republike?

Mnoge je namreč zbodlo, da je Janša namesto njega opravil celo pregled in častni pozdrav Slovenske vojske.

Kajti to je naloga predsednika države, ne pa predsednika vlade.

Zdi se, da se tudi vojska vse bolj zaveda, kdo ji v resnici poveljuje.

In to - kot kaže zadnji primer - več ni predsednik republike, kot zapoveduje ustava.

Se sploh zavedamo, da si na ta način tisti, ki vodijo sedanjo vlado ustvarjajo svojo vojsko, se sprašujejo zaskrbljeni komentatorji na družbenih omrežjih.

Zdi se, da vedno bolj molčeči Borut Pahor dobi napade molčečnosti ali pa vrtoglavice zmeraj tedaj, ko bi moral pokazati odločno držo ter braniti ustavo in temeljne svoboščine ljudi.

»PreCednik nima vrtoglavice samo na stolpnici, ima jo pri večini problemov v državi,« je zapisal eden od kritikov.

Da ima resne težave z orientacijo in vzdrževanjem stabilnosti je Phor sicer priznal tudi sam, ob obisku visokih stavb »Beograda na vodi«, kamor ga je na oglede peljal srbski predsednik.

Pahorja je namreč srbski predsednik Aleksandar Vučić po javnih diplomatskih klofutah glede nenačelnosti oziroma raztegljivih načel o nespremenljivosti meja na Balkanu, ki jih zagovarjajo Pahor in drugi zahodni politiki, odpeljal na gradbišče Beograda na vodi, kjer se gradijo izjemno visoke stolpnice z več kot 30 nadstropji in luksuznimi stanovanji, ki stanejo več kot 10.000 evrov za kvadratni meter.

Povabljen, da naj pride bližje gradbeni ograji stanovanja, ki je trenutno v t. i. sivi gradbeni fazi, na 32. nadstopju, je Pahor domačinom priznal, da se boji višine in da ima vrtoglavico.

Zapisal je celo, da se je zato samo delal, da gleda v globino...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor)

Toda vse bolj se zdi, da ima predsednik Slovenije, ki se rad baha s svojimi športnimi podvigi med lenuharjenjem v epidemiji, stalno vrtoglavico in da neprestano miži, zato res ne vidi skoraj ničesar več, kaj se dogaja v državi, opozarjajo njegovi kritiki.

V kolikor se s politiko, ki jo izvaja Janševa vlada ne strinja, bi to seveda lahko jasno povedal.

Toda Pahorju se pred Janezom Janšo stalno šibijo kolena, se glasi trpek sklep mnogih, ki v javnih nastopih predsednika Republike vidijo predvsem poskuse njegovega  pobega od realnih problemov države.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek