REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Kdaj pa ste začeli uporabljati to načelo?« Vučić primazal diplomatsko klofuto Pahorju in se mu nato »opravičil«

»Kdaj pa ste začeli uporabljati to načelo?« Vučić primazal diplomatsko klofuto Pahorju in se mu nato »opravičil«Borut Pahor in Aleksandar Vučić. Vir: Twitter

Predsednik Republike, se je v Slovenijo vrnil še pravočasno za praznovanje praznika Slovenske vojske, pred tem pa se je več dni mudil na mini balkanski turneji, posvečeni svojemu procesu Brdo, s katero je po naslednicah SFRJ poskusil zakrpati škodo, nastalo z objavo »slovenskega« non-paperja in razkritju Pahorjevih vprašanj marca v Sarajevu o možnosti mirne razdružitve Bosne in Hercegovine.

V zadnjem času je namreč obiskal Albanijo, Črno Goro, Kosovo in na koncu tudi Srbijo oziroma Beograd.

Moto celotne turneje je bil bolj ali manj enak – zanikanje glavnih idej »non paperja« o potrebi spreminjanja meja na Balkanu.

Moto celotne turneje je bil bolj ali manj enak – zanikanje glavnih idej »non paperja« o potrebi spreminjanja meja na Balkanu.

Pahorjeva ideja je preprosta in na prvi pogled briljantna.

Vsi udeleženci »procesa Brdo« naj bi podpisali skupno deklaracijo, s katero se bodo (ob nekaj leporečju o tem, kako je potrebno vse balkanske države hitreje sprejeti v EU) zavezali k nespremenljivosti meja na Balkanu.

Toda s tem je Pahor, jasno, stopil v minsko polje, iz katerega ni našel preprostega izhoda.

Žandarmerija - Republika srbska
Žandarmerija - Republika srbska. Vir: Twitter
Kdaj pa ste začeli uporabljati to načelo o nesprejemljivosti meja? Da to ni bilo mogoče v devetdesetih, leta 1991? Ali leta 98, in leta 99 ali leta 2008?Kdaj pa ste začeli uporabljati to načelo o nesprejemljivosti meja? Da to ni bilo mogoče v devetdesetih, leta 1991? Ali leta 98, in leta 99 ali leta 2008?

Hladen tuš in pravo diplomatsko klofuto pa je Borut Pahor dobil predvsem na koncu turneje, v Beogradu, kjer je srbski predsednik na brutalen način sesul v prah »načela«, s katerimi tako radi opletajo nekateri evropski politiki, vključno s slovenskim predsednikom.

Pahor je namreč dejal, da je uradno stališče Slovenije, da meja na zahodnem Balkanu ni potrebno spreminjati in da je to načelo, ki ga bo Ljubljana zastopala v Bruslju.

Toda predsednik Srbije je jasno dejal, da je takšno stališče ne samo Slovenije, pač pa tudi zahodnih sil pravzaprav »nenančelno, ker so meje že spremenjene na škodo Srbije.«

Vučić in Pahor pred stavbo predsednika Srbije. Vir: Twitter

»Bilo je to, na prvi pogled, običajno dvostransko srečanje predsednikov dveh držav, ki tesno sodelujeta, še posebej ekonomsko. Toda novinarska konferenca je odkrila, da obstaja resno nasprotje o tem, ali bi meje na zahodnem Balkanu morale biti nesprejemljive. Slovenski predsednik bi prav takšno načelo želel vgraditi v sklepe skorajšnjega vrha Brdo-Brioni, medtem ko predsednik Srbije s tem ni zadovoljen,« je poročala televizijska hiša N1.

»Kdaj pa ste začeli uporabljati to načelo o nesprejemljivosti meja? Da to ni bilo mogoče v devetdesetih, leta 1991? Ali leta '98, in leta '99 ali leta 2008 je na konferenci javno postavil vprašanje Aleksandar Vučić.

Pahor in Vučić v Beogradu. Vir: Twitter

Jasno je, na kaj je Vučić mislil – leta 1991 se je od SFRJ odcepila Slovenija, leta 1998 je bila Srbija na udaru terorizma albanske OVK, vendar so tega in naslednjega leta ZDA in njene zaveznice v NATO izvedle agresijo nad ZRJ in s pomočjo nezakonite uporabe sile dosegle, da sta se vojska in policija ZRJ umaknile s Kosova.

Potem se je Vučić celo zvito »opravičil Pahorju zaradi ostrih besed«, za katere je dejal, da »niso namenjene njemu, pač pa drugim voditeljem na zahodu.«

Takrat ne jugoslovanskih in ne srbskih meja nihče ni spoštoval, enako pa ne leta 2008, ko je Kosovo, čeprav je še vedno pod mednarodno upravo, razglasilo neodvisnost, ki jo je manj kot polovica članic OZN, med njimi tudi Slovenija – celo priznala.

Potem se je Vučić celo zvito »opravičil Pahorju zaradi ostrih besed«, za katere je dejal, da »niso namenjene njemu, pač pa drugim voditeljem na zahodu.«

Gre za znano taktiko, ki jo obvlada vsak pretepač, ki najprej nekoga pošteno udari, potem pa pobere s tal, potreplja in se mu opraviči, češ da je nehote malce pretiraval.

Čeprav v resnici ni…

Aleksandar Vučić
Aleksandar Vučić. Vir: Twitter

V resnici pa so seveda Vučićeve besede letele ne samo na »zahodne voditelje«, pač pa tudi na Pahorja, saj je stališče slovenske politike enako stališču večine »zahodnih« držav, vendar pa je po Vučićevem »opravičilu« Pahor ostal razorožen, retorično poražen in brez pravega odgovora.

Ki ga seveda nima in prav to je največji problem procesa »Brioni – Brdo« in podobnih diplomatskih mašil, s katerimi se vazalne države, kot je Slovenija poskušajo prikazati svojim mentorjem v Washingtonu, Berlinu in Bruslju kot pomembnejše, kot so v resnici.

To, kar ni uspelo niti Nemčiji ali ZDA, da se namreč vse države na Balkanu obvežejo, da bodo spoštovale sedanje meje, je želel doseči kar Borut Pahor.

In kaj jim je Pahor lahko ponudil v zameno? Očitno nič.

Bilo bi smešno, če ne bi bilo tragično. Tem otročarijam, ki jih lahko spregleda prvošolček, v Sloveniji pravijo 'diplomacija.'

Bilo bi smešno, če ne bi bilo tragično. Tem otročarijam, ki jih lahko spregleda prvošolček, v Sloveniji pravijo »diplomacija.«

Kmalu zatem je iz Beograda Pahor dobil še eno zaušnico.

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je namreč za televizijo Prva TV razkril, da je na predlog izjave, ki naj bi jo voditelji držav pobude Brdo-Brioni sprejeli na ponedeljkovem vrhu, vložil dopolnilo besedilu, da nasprotujejo spremembam meja na Zahodnem Balkanu.

Dopolnil ga je z »a v skladu z ustanovno listino OZN in odločitvami organov OZN«.

Z drugimi besedami – nespremenljivost meja vsekakor, a pod pogojem, da velja tudi resolucija Varnostnega sveta OZN 1244, ki zagotavlja, da je Kosovo del Srbije.

Če ne – Srbija na takšno obveznost ne bo pristala.

In res – le zakaj bi?

Janšina karta Balkana, ki jo Janša sicer - zanika...
Ena od različic spreminjanja meja na Balkanu. V skladu z madžarsko-slovenskim non paperjem bi sicer Preševska dolina ostala v Srbiji (črno, desno od Kosova), sever Kosova pa z avtonomijo v Kosovu (temno rdeče), ki bi bilo del Albanije. Pahor žali, da se Srbija istočasno odreče Kosovu v celoti in tudi Republiki Srbski - v celoti. Vir: Twitter
Pahor je na dobri poti, da njegov proces 'Brioni-Brdo' ostane brez veličastne sklepne izjave o mejah, ali pa da bo tako razvodenela, da zagotovo ne bo nikogar obvezala na nič.

Zakaj bi katerakoli država pristala na zmanjšanje svojega ozemlja tako, da bi manjšini, ki živi na njenem ozemlju in že ima svojo državo (Albanijo) dovolila ustanoviti še eno državo, medtem ko bi njene manjšine v drugih državah morale biti lojalne tistim državam in morajo »spoštovati njihovo ozemeljsko celovitost.«

Vendar prav to Zahod oziroma EU in ZDA pričakujejo od Srbije z zahtevami, da naj prizna Kosovo kot drugo albansko, samostojno državo.

S tako dvojnimi standardi ni mogoče rešiti ničesar, še posebej pa ne odnosov na Balkanu, kjer »Kosovci« (kosovaski Albanci) že sanjajo o veliki Albaniji, bosanski Hrvati o pridružitvi Hrvaški, bosanski Srbi pa o združitvi s Srbijo.

Vučić je tako, kot je dejal sam, »vnesel majhen amandma in to je sedaj zanje pekel«, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Borut Pahor (@borutpahor)

Seveda je to sedaj zanje - tako za Pahorja kot njegove mentorje v EU in 'prijatelje' v Prištini - pekel, kajti vsi na Zahodu bi želeli, da Srbija sama potrdi lastno izgubo Kosova in se istočasno odreče možnosti, da Republika Srbska, na primer tedaj, če BiH postane »nefunkcionalna« in razpade popolnoma enako kot SFRJ – postane del Srbije.

Tega seveda noben srbski politik ne bo naredil.

Pahor pa je na dobri poti, da njegov proces »Brioni-Brdo« ostane brez veličastne sklepne izjave o mejah, ali pa da bo tako razvodenela, da zagotovo ne bo nikogar obvezala na nič.

Kosovo 1931 - 2011
Zmanjševanje števila večinsko srbskega prebivalstva na Kosovu (modro, rdeče) med leti 1931 in 2011. Vir: Twitter

Vučić namreč meni, da njegovega dopolnila »ne bodo sprejeli, ker bi pomenil Kosovo v okviru Srbije«.

Vučić namreč meni, da njegovega dopolnila 'ne bodo sprejeli, ker bi pomenil Kosovo v okviru Srbije'.

To ga sicer ne skrbi, ker ima mirno vest, lahko pa na vrhu sprejmejo, kar želijo, a brez Srbije, je dejal.

Dvomi sicer, da bodo karkoli sprejemali brez Srbije.

Za televizijo Prva TV je še dodal, da bo na Brdo pri Kranju odšel slovesno oblečen, ker bodo tam »velikani politične scene Balkana«, ki bodo povedali, kaj si mislijo, a o Srbiji mislijo vse najslabše.

On pa mora ščititi in braniti Srbijo ter si prizadevati, da bi zanjo čim več dosegel, je še dejal.

S tem se je Pahorju, »velikanu politične scene Balkana« znova posmehnil in v njegov »proces Brioni-Brdo« s svojim »drobnim amandmanom« natresel ravno dovolj peska, da iz te Pahorjeve diplomatske moke ne bo prav nič uporabnega diplomatskega kruha.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek