REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Prava malenkost: stroški vstopa Ukrajine v EU bodo okoli 190 milijard evrov, a slovenska vlada je »za«!

Prava malenkost: stroški vstopa Ukrajine v EU bodo okoli 190 milijard evrov, a slovenska vlada je »za«!Ukrajina - finančna luknja...

Tudi Slovenija je bila ena od držav, ki so nedavno glasovale za začetek pristopnih pogajanj z Ukrajino in vstop Ukrajine v EU.

Toda o tem, kaj bi to pomenilo, ni bilo v Sloveniji skoraj nobene razprave.

Povsem jasno seveda je, da bi vstop Ukrajine znižal povprečje dohodkov do te mere, da bi bila Slovenija takoj med bolj bogatimi članicami, zato bi morala odvajati dodatno pomoč tudi za Ukrajino.

Če bi država postala del EU ob izpolnjevanju običajnih kriterijev in rokov, bi bilo to morda sprejemljivo.

Diskriminacija in šovinizem so po oceni Evropske komisije v redu, če so naperjeni proti Rusom, je očitno sporočilo EK.

A Ukrajini Evropska komisija že sedaj gleda skozi prste, v EU pa jo potiska ekspresno hitro.

Kljub temu, da zakonodaja Ukrajine odkrito diskriminira tudi Ruse, je EU ob tem celo sklenila, da tega vprašanja ne bo problematizirala.

Diskriminacija in šovinizem so po oceni Evropske komisije v redu, če so naperjeni proti Rusom, je očitno sporočilo EK.

Toda težave z ukrajinskimi oblastmi imajo tudi števbilne druge manjšine. In to je samo vrh ledene gore.

Lvov: Invalidi pred ameriškim grbom
Lvov: Invalidi pred ameriškim grbom.   Vir: X

In tako je še na mnogih drugih področjih.

Kaj pa ekonomska cena vstopa za članice EU?

O tej slovenska vlada očitno ne ve ničesar, toda ena od članic je naredila izračune.

Madžarski premier Viktor Orban je posvaril, da bi bilo gospodarstvo bloka uničeno, če bi se Ukrajina pridružila EU.

Evropska unija mora skrbno oceniti vsa možna tveganja za članstvo Ukrajine, zlasti glede na to, da je država še vedno »v vojni«, je v sredo v intervjuju za TV2 dejal madžarski premier Viktor Orban.

Po Orbanovih besedah bi sprejem Kijeva v EU stal nekje med 150 in 190 milijardami evrov in bi pomenil, da »vsa pomoč, ki je bila dana državam srednje Evrope, vključno z Madžarsko, preusmerjena v Ukrajino.«

Madžarski voditelj je namero bloka, da vključi državo, ki je trenutno sredi vojaškega spopada, označil tudi za »absurdno« in »nerazumno.«

Opozoril je, da bi bilo gospodarstvo EU »uničeno«, če bi se Ukrajina pridružila EU.

Orban je dejal, da je treba glede morebitnega pristopa Kijeva vse izračunati z »inženirsko natančnostjo« in da je treba vse narediti s podporo javnosti, ki ji je treba povedati vsa tveganja takšnih potez.

»Še vedno živimo v demokraciji,« je dejal Orban.

Čeprav Orban na vrhu prejšnji teden ni blokiral odločitve EU, da začne pristopna pogajanja z Ukrajino, je nasprotoval 50 milijard evrov težkemu štiriletnemu paketu finančne pomoči za Ukrajino.

Zato je prišel v spor z ostalimi članicami EU, ki so ga obtožile, da deluje kot »Putinova marioneta.« Nekateri po poročanju Financial Timesa celo razmišljajo o aktiviranju 7. člena pogodbe EU, ki bi lahko Madžarski odvzel nekatere glasovalne pravice zaradi »kršitve temeljnih načel EU«

Kijev je sicer prvotno vložil kandidaturo za članstvo v EU leta 2022, po začetku ruske vojaške ofenzive na državo. Istega leta je Ukrajina uradno dobila status kandidatke.

Država velja tudi za eno najbolj koruptivnih v svetu, vojna pa je ta problem še dodatno poslabšala.

V Sloveniji glede tega vprašanja sploh ni bilo resne razprave, saj slovenske vlade skoraj vselej zgolj »poštempljajo« vse odločitve, še posebej pa zunanjepolitične, ki pridejo iz Bruslja

Kljub soglasni podpori morebitnemu članstvu Kijeva pa so številne države EU nasprotovale hitremu pristopnemu procesu in trdile, da še vedno obstajajo številni veliki pomisleki glede rezultatov države, predvsem na področju korupcije.

Sklicevali so se tudi na dejstvo, da je Ukrajina sredi oboroženega spopada, in trdili, da bo njena velika kmetijska industrija povzročila motnje na kmetijskem trgu EU.

V Sloveniji glede tega vprašanja sploh ni bilo resne razprave, saj slovenske vlade skoraj vselej zgolj »poštempljajo« vse odločitve, še posebej pa zunanjepolitične, ki pridejo iz Bruslja.

In potem državljanom v isti sapi čestitajo veselo praznovanje dneva »samostojnosti in enotnosti…«

In za plače zdravnikov, šolnikov, uslužbencev in drugih zaposlenih denarja v Sloveniji seveda ni, davki za gospodarstvo so že višji, za pomoč Ukrajini pa bodo finančne pipice EU in Slovenije zaradi odločitev slovenske vlade očitno še naprej na polno odprte...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek