REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Polpismeno in nemarno: Kako je Luka Perš s Pravo začel »seznankati slovenskso jaavnost«

Polpismeno in nemarno: Kako je Luka Perš s Pravo začel »seznankati slovenskso jaavnost«Luka Perš in Prava. Vir: Twitter
Čeprav je bila vloga popolnoma neustrezna in je Ministrstvo zavrnilo vpis medija v Razvid, je 'medij Prava' že cel mesec objavljal 'novinarske zgodbe' in druge prispevke.

S kakšno lahkoto se v Sloveniji ustanavljajo propagandna trobila vladajočih in kakšno pomoč jim pri tem nudijo državne institucije so nam pokazali The L. Files in izjemno zanimive zadnje objave Domna Saviča.

Ustanavljanje medijev je v Sloveniji relativno enostavno, pot pa relativno jasna.

Ministrstvu za kulturo je potrebno dostaviti potrebno dokumentacijo, počakati na vpis v razvid medijev in nato začeti z delom.

Toda v praksi se postopek ustavljavljanje večkrat krši predvsem zaradi aktualne interpretacije odgovornih na ministrstvu, kjer trdijo, da je medij lahko začne delovati takoj ob začetku postopka, ne pa ob njegovi končni razrešitvi.

Vir: Twitter

To je problem, saj slovenska zakonodaja predvideva finančne kazni za delovanje »medija«, ki ni vpisan v podatkovno bazo Razvid medijev.

Na to je Domen Savič opozarjal že ob nastanku tiskane izdaje spletišča Domovina, ki obratuje pod okriljem zavoda Iskreni, saj se je vpis zgodil prepozno oziroma je medij deloval (in jemal davkoplačevalski denar) več mesecev pred uradnim vpisom v Razvid medijev.

Sedaj pa navajajo nov primer sporne prakse.

Prava - dopis
Vir: Twitter

Gre za registracijo portala Prava, ki je sicer »razkril« zgodbo o tem, da sodnik Masleša menda nima veljavne diplome.

Zgodba seveda ne drži.

Je pa zato zanimiva zgodba samega portala Prava, ki se začne z registracijo domene spletišča tega projekta, ki je bila registrirana 4. novembra leta 2021.

Luka Perš je takrat še vedno »ekskluzivno razkrival« laži na madžarski tovarni sovraštva, Nova24TV.

Prve posnetke zaslona nove vsebine na portalu najdemo 1. septembra, torej na dan, ko Luka Perš objavi naslednji tvit: »Kocka je padla, s stricem bova v petek (3.9.2021 – op. p.) predstavila nov medij!«

Portal je 7. septembra leta 2021 pozdravil tudi Bojan Požar s tvitom »(Ne)spregledano. Štartal nov info portal #Prava @vfokusu, urejujeta pa ga 2 znana Prekmurca, stric @boriscipot1 in njegov nečak @pers_luka, ki je zaslovel kot novinar @Nova24TV. In to je ena prvih zanimivih ekskluziv, ki jih lahko preberete na #Prava«.

Zgodba je govorila o pretepu nogometnih navijačev v Škofji Loki.

Perš je prvega septembra 2021 tvitnil še: »Prejšnji teden sva sprožila postopek za registracijo medija. Sedaj traja 60-dnevni rok, da bova kasneje uradno priznana kot medij. Vendar, ko enkrat postopek prične velja, da lahko tudi v tej fazi delujemo kot medij.«

Toda iz uradnih dokumentov Ministrstva za kulturo je razvidno, da se je Luka Perš zlagal.

Vlogo za vpis v Register medijev je namreč ministrstvo prejelo šele mesec dni kasneje, 29.9.2021. A vloga je bila nepopolna, zato je ministrstvo Perša pozvalo, naj jo dopolni. Perš je medij Prava v razvid medijev uspešno vpisal šele več kot dva meseca kasneje.

V tretjem poskusu.

Ne samo, da je bila prva vloga brez vseh dokazil, tudi programska zasnova je bila neresna, dokumentacija pa polna napak.

Ministrstvo je Perša obvestilo, da je pri vlogi pozabil na podatke o izdajatelju, uredništvu, zvrsti medija, načinu in področju razširjanja programskih vsebin, o jeziku programskih vsebin, o odgovornem uredniku

Hkrati je vlogi pozabil priložiti izpis iz sodnega registra, manjkalo je dokazilo o registraciji ustrezne dejavnosti za izdajanje medijev in dokazilo o plačani upravni taksi.

Pravopisnih napak Ministrstvo za kulturo ni komentiralo.

A čeprav je bila vloga popolnoma neustrezna in je Ministrstvo zavrnilo vpis medija v Razvid, je medij Prava že cel mesec objavljal »novinarske zgodbe« in druge prispevke.

Skratka – deloval je brez vseh nujno potrebnih dokazil.

Posebna zgodba pa je seveda slovnična nepismenost omenjenih novinarjev.

In pri tem ne gre za kakšne manjše napake, ki se lahko pripetijo vsem, pač pa takšne na vidnih mestih ter v uradnih dopisih.

Res nedopustno.

Kar o pismenosti teh »novinarjev« pove veliko.

In to so novinarji, ki sedaj preverjajo celo diplome vrhovnih sodnikov?

Groteskno.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek