sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Pasti prekarnega kapitalizma: Mnogim bi lahko bil koronavirus dostavljen na dom kar s kurirsko službo
Prihod koronavirusa v Evropo in tudi Slovenijo že sproža ukrepe, s katerimi bodo oblasti poskušale vsaj upočasniti širjenja virusa.
Karantena za 16 milijonov Italijanov v severnem delu te države, prepoved vseh javnih zborovanj in dogodkov, celo porok in množičnih pogrebov – vse to je samo del cene v boju proti tej bolezni.
Mnogi tega ne morejo razumeti. Vlakovne kompozicije v Milanu su bile ponoči polne ljudi, ki si v naglici, s katero so bežali iz tega mesta pod karanteno niso kupili niti kart in so bili pripravljeni plačati globe, samo da jih ne spodijo z vlakov.
For thousands of self employed people going to work ill is the norm. Unless government help is forthcoming then many will spread the Coronavirus Covid-19 because they can't afford to take time off.
— Socialist Opera Singer (@OperaSocialist) March 8, 2020
"Gig economy workers can’t afford to be ill" https://t.co/unQ8iZi7qg
Ob samoizolaciji, ki čaka tiste, ki bodo ostali doma, pa bo veliko ljudi odvisno tudi od še enega servisa – dostavljalcev hrane.
To pa ima v sedanji fazi razvoja našega kapitalizma lahko precej slabe posledice za vse. Zakaj je to slabo in kakšne težave nas čakajo zaradi tega »majhnega« problema razkriva Guardian.
V pogovoru z enim od dostavljalcev hrane kurirske službe Deliveroo jim je voznik razkril, da si kot samozaposleni, ki mu nihče ne priznava bolniške odsotnosti, preprosto ne more privoščiti, da ne bi delal.
Celo, če bo sam staknil virus.
Kot je dejal kolesarski dostavljalec hrane Shane Stephen je stanje na njegovem računu v času pogovora bil »okoli 4 funte ali nekaj takega.«
»Če staknem karkoli, potem sem zje*an,« je priznal. »V gig gospodarstvu si delavci ne morejo privoščiti, da bi bili bolni.«
Izraz »gig economy« predstavlja pri tem nov model gospodarstva, ki se je uveljavil v zadnjem času, kjer podjetja ponujajo večinoma začasna, felksibilna delovna mesta ter najemajo »neodvisne pogodbenike« ter svobodnjake, samozaposlene ali »freelancerje« namesto stalno zaposlenih delavcev.
When delivery people, restaurant workers and others in the gig economy get sick, what do they do? They go to work: they have no leave, often no insurance, and can't afford missed pay. Our labor economy may help spread the #coronavirus. https://t.co/5wGBFR45Kp
— Brianna Wu (@BriannaWu) March 2, 2020
Razlog za to so seveda nižji stroški, možnost, da se pogodbe prekinejo kadar koli se delodajalcu to zljubi in podobno.
Ima pa to tudi slabe plati. Večinoma zgolj za tako praviloma prisilno »samozaposlene«, toda ob razmahu koronavirusa bo ta slaba plat današnjega kapitalizma imela posledice za celotno sružbo.
Če ostanemo samo pri Veliki Britaniji je Stephen samo eden od več desettisoč podobnih dostavljavcev hrane, ki jim ne bo pomagala niti obljuba predsednika vlade, da bodo dobili plačano odsotnost zaradi bolniške že od prvega dneva in ne šele od tretjega dneva bolezni.
What a quote “#Coronavirus isn’t just a disease – it’s a test of the systems that are part of our everyday lives” @NEF @guardian https://t.co/RWSMf8Qzgi
— Warrior Women Network (@WWnetworkglobal) March 8, 2020
Ob tem v Veliki Britaniji ocenjujejo, da se bo ob razmahu epidemije koronavirusa in strategije »samoizolacije« in »distanciranja« število dostavljavcev hrane najmanj – podvojilo.
V sindikatu GMB v Londonu ocenjujejo, da bodo »številni nadaljevali z delom, kajti na svoje mize morajo dati hrano in morajo plačati najemnine.«
»Nato pa bodo prišli v stik z drugimi ljudmi in bodo širili virus,« ocenjuje Mick Rix.
Njihov sindikat zastopa na tisoče kurirjev v podobnem položaju.
Njihov edini uspeh je doslej dogovor z dostavljavcem hrane Hermes, po katerem bodo njihovi vozniki – imajo jih okoli 15.000 – plačani tudi, če bodo morali ostati doma.
Jason Moyer-Lee, generalni sekretar sindikata IWGB se strinja: »Dobri delavci ne bi smeli biti na finančni izgubi, če bodo sledili navodilom glede javnega zdravja. Toda to je problem, ki ga imajo redno – ne morejo si zagotoviti dneva bolniške niti tedaj, ko so bolni ali poškodovani.«
Mnogi vozniki zato napovedujejo, da bo koronavirus za njih –, če se bodo lahko obdržali na nogah – pač »malo težja gripa« in nič več.
'Abandoned and penniless': how coronavirus could devastate gig economy workers https://t.co/7feQPOeuIJ
— Gülüs Egilmez (@gulusez) March 7, 2020
In da bodo zato morali delati še naprej, tako kot doslej, ko so gripo velikokrat že preživeli – na nogah.
In včasih bodo hrano, kot že sedaj, »čisto do praga« prinašali k tistim, ki se bodo doma tresli, ki bodo imeli temperaturo, ki se bodo znojili v mrzlici ...
Obrisali si bodo roke in upali na najboljše.
In dostavili hrano - naslednjemu.
Morda tudi vam …
Kako se bo na to odzvala sedanja, še bolj pa naslednja slovenska vlada, ki toliko stavi na »podjetništvo«?
Kakšna je odgovornost za takšno stanje tudi na strani vseh dosedanjih vlad, ki so samozaposlene potisnile v tako nezavidljivo stanje in prekarno delo?
Bodo zaradi koronavirusa tudi slovenski politiki vendarle spregledali - in popravili pretekle napake?
Tackle #coronavirus #incomeinequality by introducing universal basic income for all to ensure low paid and gig economy workers can self isolate and be anxiety free during this global crisis. If the Californians can consider it so should UK https://t.co/pMlkVoqTtI
— Louise McSorley (@LouiseMcSorley2) March 8, 2020
Tudi od tega bo odvisno, kako hitro se bo virus širil po slovenskih mestih.
Brez socialnega čuta in pristanka na razumne zahteve številnih samozaposlenih v Sloveniji bo kljub vsem naporom države koronavirus marsikomu morda dostavljen neposredno do hiše ali stanovanja - s kurirsko in dostavljalsko službo in ob pomoči njenih »samozaposlenih« prekarcev.