sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Pahor po mnenju političnih komentatorjev ostaja favorit na predsedniških volitvah
Dogajanje pred jesenskimi predsedniškimi volitvami je za zdaj še mirno, še vedno čakamo na imena predsedniških kandidatov, ki bodo izzvali aktualnega predsednika republike Boruta Pahorja. Ta po mnenju sodelujočih na okrogli mizi Predsedniške volitve kot lakmusov papir razmerja sil v slovenskem političnem prostoru ostaja nesporen favorit.
Po mnenju novinarke Radia Slovenija Tanje Starič je Pahor velik favorit tekme, a obstaja nekaj elementov, ki kažejo, da "zadeva še zdaleč ni končana". Spomnila je, da je bil v času napovedi prve predsedniške kandidature tudi tedanji predsednik republike Danilo Türk nesporen favorit vseh anket, nihče pa ni verjel, da bo premier, ki je predčasno končal svoj mandat, lahko ogrozil primat takratnega predsednika.
Zadnji rezultati javnomnenjskih raziskav kažejo, da je Pahor premagljiv in da bosta zelo verjetno dva kroga volitev. Predsedniška tekma bo zelo odvisna tudi od protikandidatov. Ker so prihodnje leto na vrsti državnozborske volitve, bodo zato po mnenju Staričeve svoje kandidate slej ko prej predstavile vse večje stranke.
Tudi po mnenju direktorja Inštituta za politični menedžment Domna Kosa je pomembno, kdo bo Pahorjev protikandidat, pri čemer bo pomemben njihov imidž, prepoznavnost, podpora političnih strank in izhodišče kampanje. "Časa ni več veliko, s kampanjo bo treba začeti hitro in intenzivno," je pozval Kos. Po njegovem mnenju bodo kampanje zaznamovale drugačna drža do problematik, klic po spremembah in retorika optimizma.
Sicer se v sodobnih političnih procesih soočamo z naraščajočo družbeno kompleksnostjo, je ocenil Kos. S trendom modernizacije družbe gre tudi personalizacija politike, kar je za volivca lažje, saj vzpostavi individualen odnos do kandidatov. Personalizacija pa ni zgolj značilnost predsedniških volilnih kampanj, ampak prehaja v strankarske kampanje pred državnozborskimi volitvami, je dodal.
"Dogajanja nekaj mesecev pred volitvami skoraj ni, kar potrjuje predpostavko, da je Pahorju tako rekoč položena pot do drugega mandata. Vse ostalo bo v znamenju tekme za ostanke," je ocenil odgovorni urednik Večera Matija Stepišnik. Stranke pa se iz predsedniške tekme ne morejo popolnoma izključiti. Z izbiro predsedniških kandidatov strank se bo pokazalo, s kakšnimi ambicijami vstopajo v volilno tekmo. Napovedal je še, da bodo manjše stranke predvolilni boj vzele resneje od večjih, saj je to za njih priložnost, da se medijsko pozicionirajo.
Alem Maksuti z Inštituta za politični menedžment pa je zadržan do morebitnega drugega kroga volitev, saj je po njegovem mnenju Pahor absolutni favorit. Stranke ne iščejo novih kandidatov, kar pa ne pomeni, da so brez njih. Po njegovem mnenju Pahor ustreza vsem, "lahko si ga lastijo tako eni kot drugi", najbrž bo kandidiral kot neodvisni kandidat.
Pahor je "funkcijo zlorabil, da se ima luštno", pa meni odgovorni urednik Mladine Grega Repovž. Uspelo mu je, da ga nihče ne vpraša za mnenje, ko se pojavi kakšna družbenorelevantna tema. V mandatu je imel nekaj pomembnih mejnikov, ko bi moral odreagirati, pa ni. S tem ko je Pahor zminimaliziral funkcijo predsednika republike, pa nam je dal možnost, da razmišljamo o političnem sistemu, je še dejal Repovž.