REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ni klicev za nesamostojne: Aleksandar Vučić se je že pogovoril z Donaldom Trumpom, kdaj se bosta Musarjeva in Golob?

Ni klicev za nesamostojne: Aleksandar Vučić se je že pogovoril z Donaldom Trumpom, kdaj se bosta Musarjeva in Golob?

Srbski predsednik Aleksandar Vučić se je že pohvalil, da se je pogovarjal z izvoljenim predsednikom ZDA.

Znano je, da je srbska diaspora kot Srbi nasploh podpirala Donalda Trumpa na nedavnih volitvah. Dobre odnose imajo v srbski vladi tudi z Richardom Grenellom, ki bo zasedel visoko mesto v novi ameriški administraciji.

»Pogovor je bil odličen in vsebinski ter rekel bi zelo prisrčen. Hvaležen sem predsedniku Trumpu, da je zelo dobro vedel veliko stvari o Srbiji, ne boste verjeli, govoril je celo o športnih uspehih našega naroda, naše države. Izkoristil sem priložnost, z željo po nadaljnjem izboljšanju naših odnosov na vseh področjih družbenega življenja sem izrazil upanje, da bo obiskal Srbijo, saj je Srbija država, kjer je bila podpora za izvolitev predsednika Trumpa najvišja v vsej Evropi.

In predsednik Trump se je zahvalil za ogromno podporo, ki jo je prejel od državljanov Srbije, od srbskega ljudstva. Verjamem tudi, da se bomo v prihodnjem obdobju lahko pogovarjali o nadaljnjem izboljšanju naših odnosov na vseh področjih in prepričan sem, da ob podpori naših prijateljev, pod prijateljem pa mislim na celotno okolje predsednika Trumpa, ki je bil tudi z njim nocoj med pogovorom, da bomo sposobni narediti Ameriko veliko in da bomo sposobni narediti Srbijo dostojno državo in državo, ki bo lahko dobro, zelo dobro sodelovala z ZDA«, je dejal Vučić.

Pogovarjala naj bi se, po poročanju zahodnih medijev, tudi že Trump in Putin.

Kremelj je to sicer zanikal kot čisto izmišljotino.

Toda v Sloveniji telefoni ne zvonijo.

Zaradi nesamostojne politike in napačnih kart, na katere je stavila slovenska politika, česa podobnega slovenski politični vrh še ni in še lep čas ne bo dočakal.

Tudi klica iz Kremlja na Mladiki po vsem kar so proti Rusiji prstojni organi storili storili očitno še lep čas ne bodo dočakali.

In tega je bilo veliko: pomoč ZDA pri aretaciji očitno Sloveniji neškodljivega vohunskega para, pa zapiranje ruskega kulturnega sporazuma, odpoved kulturnih in znanstvenih stikov in mednarodnih pogodb med Rusijo in Belorusijo, popolna pridružitev vsem sankcijam, verbalna gonja zoper ruske "dezinformacije", prepoved delovanja ruskih medijev, pošiljanje orožja v Ukrajino in tako naprej.

Velike sile bodo na koncu svoje odnose uredile, majhne države, kot Slovenija, pa bodo še leta plačevale ceno, ker so vodile nesamostojno politiko.

Res, zakaj bi se Putin sploh pogovarjal s slovenskimi politiki, ko pa ima njim nadrejene v Washingtonu in Bruslju?

In enako velja za ZDA: zakaj se ukvarjati in izgubljati čas s Slovenijo, če je tu Bruselj?

Še huje je to, da je slovenski premier Robert Golob v finišu volilne kampanje v ZDA odkrito stavil na napačne karte.

Očitno pod vplivom svojega zunanjepolitičnega svetovalca Vojka Volka

Predsednik slovenske vlade je pred ameriškimi volitvami javno izrazil podporo pozneje poraženi Kamali Harris:"Verjamem, da celoten svobodomiselni svet računa na kandidatko. Vsi, ki kršijo mednarodno pravo, pa resno računajo na enega kandidata.

Na TV Slovenija je namreč izjavil: »Verjamem, da celoten svobodomiselni svet računa na kandidatko (Kamalo Harris). Vsi, ki kršijo mednarodno pravo, pa resno računajo na enega kandidata.«

Torej na Donalda Trumpa.

Je bilo to preudarno, so se spraševali mnogi?

Nekdanji veleposlanik v ZDA in diplomat Božo Cerar je dan po volitvah v ZDA menil, da to res ni bilo najbolj primerno. 

Škoda, da ni pravočasno svetoval Golobu.

Z vsakim dnem, ki mineva brez pogovora predsednika ZDA z vodilnimi slovenskimi politiki, bo bolj očitno, da je to bila huda napaka.

Napaka, ki jo je najbrž zagrešil svetovalec za nacionalno varnost Vojko Volk, glede na to, kako še danes brani to izjavo.

»Stokrat podpišem to izjavo in ni v nasprotju s tem, da hočemo sodelovati z vsakim demokratično izvoljenim ameriškim predsednikom,« je dejal.

Ob tem je Robert Golob neposredno pred porazom demokratov obiskal še senilnega Joea Bidna, dobesedno v zadnjih dnevih pred volitvami in na koncu njegovega mandata, ko se je bližal temu, da postane lame duck (hroma raca) in nesposoben, da se dogovori karkoli bolj dolgoročnega s Slovenijo.

V politiki je lame duck ali odhajajoči politik izvoljeni uradnik, katerega naslednik je že izvoljen ali pa bo kmalu.

Za odhajajočega politika se pogosto meni, da ima manj vpliva na druge politike zaradi omejenega časa, ki mu je na položaju.

Ali tega v MZEZ in slovenski vladi res ne vedo?

V politiki je lame duck ali odhajajoči politik izvoljeni uradnik, katerega naslednik je že izvoljen ali pa bo kmalu. Ali tega v MZEZ in slovenski vladi res ne vedo?

Istočasno se slovenski predsednik vlade v ZDA pred volitvami ni uspel srečati niti s Trumpom - menda zaradi logistike.

Še ena, huda napaka.

In sedaj bosta Vojko Volk in predsednik vlade seveda čakala.

In čakala...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek