REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nevarno: Helikopterska medicinska pomoč v Sloveniji je brez nadzora - ali pa jo "nadzira" nepristojen organ

Nevarno: Helikopterska medicinska pomoč v Sloveniji je brez nadzora - ali pa jo vir: Insajder.com

Eno izmed problematik, ki jih navajajo kritiki trenutnega sistema helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) v Sloveniji, je tudi vprašanje nadzora. 

Helikopterska medicinska pomoč v Sloveniji je nemreč brez nadzora - ali pa jo "nadzira" za to dejavnost nepristojen organ. 

Evropska zakonodaja opredeljuje HNMP kot civilno, komercialno dejavnost, ki jo lahko opravljajo civilni, policijski ali vojaški operaterji, a morajo vsi zagotavljati enakovreden standard pri izvajanju teh operacij kot ostali komercialni operaterji.

Kot smo že poročali, nadzor nad civilnim letalstvom v EU izvaja Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA), pri čemer mora vsaka država članica določiti pristojni državni organ.

Kot smo že poročali, nadzor nad civilnim letalstvom v EU izvaja Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA), pri čemer mora vsaka država članica določiti pristojni državni organ. V Sloveniji je to Javna agencija za civilno letalstvo Republike Slovenije (CAA).

Helikopter, oprema
vir: R. S.

Na agencijo, ki jo vodi Rok Marolt, smo se obrnili z vprašanjem glede nadzora nad HNMP v Sloveniji. Odgovorili so nam, da se naloge HNMP »v Republiki Sloveniji na podlagi sklepa Vlade RS izvajajo kot državna aktivnost, in sicer je bila kot taka opredeljena na podlagi tedaj veljavne uredbe Evropskega parlamenta in sveta.

Posledično mora država »v takem primeru zagotavljati, da se take dejavnosti ali storitve izvajajo ob ustreznem upoštevanju varnostnih ciljev te uredbe in njenih izvedbenih in delegiranih predpisov.«

Veljavna Uredba (EU) št. 2018/1139 med drugim »določa, da se njene zahteve in zahteve v uredbah, izdane na njeni podlagi ne uporabljajo za zrakoplove, s katerimi se izvajajo dejavnosti ali storitve, ki se pod kontrolo ali odgovornostjo države članice v javnem interesu izvajajo s strani ali v imenu organa z javnimi pooblastili.«

Posledično mora država »v takem primeru zagotavljati, da se take dejavnosti ali storitve izvajajo ob ustreznem upoštevanju varnostnih ciljev te uredbe in njenih izvedbenih in delegiranih predpisov.«

Helikopter
vir: R. S.

V skladu s Pravilnikom o plovnosti, letalskih operacijah, letalskem osebju ter določenih pravilih letenja policijskih in carinskih zrakoplovov CAA izvaja nadzor nad policijskimi helikopterji, pri čemer »izdaja spričevalo o plovnosti v skladu z navedenim pravilnikom.«  Vsako leto opravijo pregled plovnosti helikopterjev, ki so v uporabi Letalski policijski enoti, pri čemer je sam pregled »povezan z ugotavljanjem plovnosti zrakoplova in nima povezave s HNMP operacijo.« 

Za nadzor nad vojaškimi zrakoplovi je odgovoren Vojaški letalski organ (VLO), ki je del Slovenske vojske, in med drugim »izvaja upravno-strokovne funkcije na področju plovnosti zrakoplovov, varnosti letenja, nadzora in kontrole zračnega prometa in prostora, licenciranja letalskega in drugega strokovnega osebja«.

Ker pa so helikopterji Slovenske vojske vpisani v vojaški register zrakoplovov, CAA nima pristojnosti nad njimi.

Za nadzor nad vojaškimi zrakoplovi je odgovoren Vojaški letalski organ (VLO), ki je del Slovenske vojske, in med drugim »izvaja upravno-strokovne funkcije na področju plovnosti zrakoplovov, varnosti letenja, nadzora in kontrole zračnega prometa in prostora, licenciranja letalskega in drugega strokovnega osebja«.

Posledično imamo tako v Sloveniji zakonodajno situacijo, ko evropska zakonodaja narekuje, da nadzor nad izvajalci dejavnosti, izvaja določen organ, a slednji tega ne izvaja, ker dejavnost, v skladu s slovensko zakonodajo, izvaja Slovenska vojska, ki ne spada pod civilno letalstvo. 

Še bolj paradoksalna situacija pa je na področju letalskih operacij policije, kjer s sklepom vlade sodi izvajanje HNMP pod izvajanje letalskih operacij državnih zrakoplovov, ki po krovni Uredbi EU št. 2018/1139 niso pod nadzorom pristojnega civilnega organa.

Policija podobne ureditve, kot jo pozna Slovenska vojska z VLO nima, torej izvajanja HNMP kot letalske operacije policijskih helikopterjev ne nadzira nihče. Pristojna agencija CAA nadzira ustreznost zrakoplovov in vzdrževalne organizacije, samega izvajanja HNMP pa ne, je opozoril R. S., reševalec in nosilec mednarodne licence za HEMS TCM.

Helikopter / Slovenska vojska
vir: slovenskavojska.si

 

Policija podobne ureditve, kot jo pozna Slovenska vojska z VLO nima, torej izvajanja HNMP kot letalske operacije policijskih helikopterjev ne nadzira nihče.

Na obrambno ministrstvo smo se obrnili z vprašanji, če vojaški helikopterji, ki se uporabljajo za HNMP, izpolnjujejo pravila EU glede ustreznosti oz. imajo ustrezna spričevala (veljavno EASA spričevalo o plovnosti z dodatnimi zahtevami po performančnosti in zagotavljanju varnosti v komercialnem letalskem prevozu), kot tudi če ima SV dovoljenje AOC, ki je potrebno za operaterje HNMP na ravni EU.

Odgovorili so nam, da »Slovenska vojska izvaja dejavnosti helikopterske medicinske nujne pomoči, iskanja in reševanja ter opravljanja nalog v sistemu zaščite, reševanja in pomoči skladno z veljavnimi predpisi in pooblastili.«

Ali imajo potrebne certifikate, nam niso odgovorili. 

Prav tako so pojasnili, da ne-vojaški leti »za potrebe HNMP, gašenja, reševanja v gorah in prevoza inkubatorjev predstavljajo okoli 40% vseh letov, opravljenih s helikopterji tipa Bell 412 in Cougar AS AL 532
 
 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek