REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

NATO über alles: Severnoatlatsko zavezništvo se širi v Pacifik, po vsem svetu bodo nastale - nove »ukrajine«!

NATO über alles: Severnoatlatsko zavezništvo se širi v Pacifik, po vsem svetu bodo nastale - nove »ukrajine«!NATO, svetovni policist. Vir: Posnetek zaslona, X

Retorika na vrhu zveze NATO v Washingtonu je pokazala, da to ni obrambna organizacija, ki se vse bolj briga le za obrambo lastnih članic (kar bi moral biti pravi namen zavezništva!), kot nas je nedavno prepričevala celo nekdanja obrambna ministrica Vlasta Jelušič.

Nasprotno, vabila azijskim državam, da se udeležijo vrha in retorika, zaradi katere je tudi Robert Golob pričel govoriti o varnosti v »indopacifičnem« območju kaže, da se področje delovanja NATO pakta širi – na ves svet.

Predsednik slovenske vlade Robert Golob je sicer izrazil prepričanje, da bo na vrhu Nata, ki poteka ob 75. obletnici ustanovitve severnoatlantskega zavezništva, dosežen premik naprej.

Ne le glede vlaganj v obrambo in pri zagotovilu Ukrajini, da ji bo NATO stal ob strani.

Le kaj imata Indija in Pacifik z obrambo članic zveze NATO pred zunanjim napadom? Kar je bilo tisto, za kar so leta 2003 državljani Slovenije glasovali na referendumu ob vstopu v NATO. Državljani Slovenije so mislili, da so si kupili varnostno polico za državo, danes pa smo mimogrde izvedeli, da bodo slovenski vojaki v resnici v vlogi ekspedicijskih korpusov za interese ZDA!

»Verjamem, da bo premik tudi v tem, da se NATO začne obnašati bolj kot politična vojaška organizacija in na tem področju izvajati naslednje korake, ali na evro-atlantiku ali indo-pacifiku,« je dejal premier.

Indo-pacifiku?

Le kaj imata Indija in Pacifik z obrambo članic NATO pakta pred zunanjim napadom? Kar je bilo tisto, za kar so leta 2003 državljani Slovenije glasovali na referendumu ob vstopu v zahodno vojaško zavezništvo.

Državljani Slovenije so mislili, da so si kupili varnostno polico za državo, danes pa smo mimogrde izvedeli, da bodo slovenski vojaki v resnici v vlogi ekspedicijskih korpusov za interese ZDA!  

NATO se vse bolj vidi kot svetovni policist, ki ukrepa po nalogu svojega največjega pokrovitelja - ZDA.

In kaj NATO v resnici je, lepo pokažejo nekatere fotografije.

Na primer (tvit zgoraj) slika nekdanjega Hitlerjevega vodje osebja Adolfa Heusingerja, ki je bil nato predsedujoči v zvezi NATO med leti 1961 in 1964...

In ni bil edini...

Zelo povedna je tudi karikatura Živka Kozarja, objavljena v Makedoniji, v nekdanji Jugoslaviji.

Pod njo piše: »Nekoč leta 1944... in danes leta 1957.«

Tudi ta odslikuje dejstvo, da je bil NATO ustanovljen pred kakršnimkoli Varšavskim paktom, kot organizacija za boj proti SZ, polna nacistov, besnih, ker so bili poraženi s strani Sovjetske zveze.

In čez leta je njihov novi cilj postala pač - Rusija.

In zato se ta bitka, začeta v času druge svetovne vojne, nadaljuje še danes.

Kontinuiteta kadrov, ki so se nekoč borili za nacistično Nemčijo über alles, uber ganzes Welt (Nemčijo čez vse, čez ves svet) se je spremenila v NATO über alles.

Ironično se zato NATO namesto obrambe na področju severnega Atlantika, ki je že desetletja mirno, sedaj vtika v vse dele sveta, razglaša, da so interesi te organizacije na Balkanu, Ukrajini, Pacifiku...

To se seveda ne bo dobro končalo.

Obrambne organizacije, ki branijo države pred zunanjim napadom bi se morale držati tudi svojega ozemlja.

Če se ga ne držijo to ne pomeni, da se je svet spremenil in da se pač moramo braniti v Ukrajini, na Balkanu in v Aziji, kot trdijo zagovorniki NATO pakta.

NATO se je prelevil v napadalno zvezo. Vir: Posnetek zaslona

To pomeni, da se je spremenil NATO.

Če rine v druge dele sveta bodo to tam razumeli kot agresijo.

To pomeni, da se je klica, ki sliši na über alles naselila v osrčju zveze NATO in vodi organizacijo v pogubno smer.

ZDA so v Aziji ustanovile SEATO in CENTO - a obe organizaciji sta razpadli, zaradi vojne v Vietnamu in prevrata v Iranu.

Danes se delovanje NATO pakta širi še na Bližnji vzhod, v Afriko kot bližnjo soseščino Nata in proti Daljnemu vzhodu...

Sedaj poskušajo te strukture znova vzpostaviti, s ciljem zadržavanja Rusije in Kitajske.

NATO pa je tako v vlogi obrambe hegemonističnih interesov ZDA, ne pa Evrope

Amerike, ki dejansko izgublja gospodarsko, finančno, ekonomskio moč, a si z vojsko poskuša zagotoviti prevladujoč, hegemonistični položaj.

In države kot Slovenija, ki je žal del te zveze, Združenim državam pri tem pomagajo. V lastno škodo.

Kitajska in Rusija na to repenčenje ne bodo gledale mirno, tako kot ZDA z Monrojevo doktrino preprečujejo vpletanje drugih sil v »ameriško interesno sfero.«

To pa prinaša velike težave vsem, kajti Kitajska in Rusija na to repenčenje ne bodo gledale mirno, tako kot ZDA z Monrojevo doktrino preprečujejo vpletanje drugih sil v »ameriško interesno sfero.«

V resnici se »NATO približuje ruskim mejam z druge strani«, kot piše Gevorg Mirzajan 4. julija 2024 na ruskem portalu Vzgljad.

NATO bo srednjeročno postal globalen, pravijo strokovnjaki.

Sklicujejo se na možno napredovanje zavezništva v Pacifiški regiji – neposredno na mejah Kitajske in daljnovzhodnih mejah Rusije.

Kako se bo to zgodilo in kako lahko vpliva na odnose med Rusijo in Kitajsko?

Vodstvo Severnoatlantskega zavezništva je napovedalo pripravljenost za dejavnejšo udeležbo v vzhodnoazijskih zadevah.

To naj bi bil odgovor na dejanja Kitajske.

Prvič, zaradi sodelovanja z Rusijo.

»Zaradi vse večjega zbliževanja med Rusijo in njenimi avtoritarnimi prijatelji v Aziji je naše delo s prijatelji v indo-pacifiški regiji še pomembnejše,« pravi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. Zahodne države iščejo krivce za to – in najdejo jih v osebi kitajskih tovarišev, ki so, kot pravijo, Rusiji zagotovili vse potrebno za soočenje s »civiliziranim svetom«.

Drugič, ker dejanja Kitajske domnevno ogrožajo varnost Evrope. »Predsednik Ši se javno pretvarja, da se izogiba konfliktu v Ukrajini, da bi se izognil sankcijam in ohranil trgovinske odnose. Toda v resnici Kitajska podpira največji vojaški spopad v Evropi po drugi svetovni vojni, hkrati pa želi ohraniti dobre odnose z Zahodom nadaljuje Stoltenberg.

Sklep je jasen: V sosedstvu Rusije in Kitajske bodo zaradi agresivnega širjenja in delovanja zveze NATO izven področja članic (»out of area«) kmalu nastale nove »ukrajine«. Slovenski vojaki pa naj se kar pripravijo - da bodo Slovenijo kmalu branili na Filipinih, v Koreji ali Tajvanu...

Na Kitajskem vse obtožbe seveda zanikajo.

»NATO je produkt hladne vojne in največja vojaška sila na svetu. Namesto da Kitajsko očrni in jo napada z najrazličnejšimi izjavami, bi moral NATO spoznati vlogo, ki jo je zavezništvo odigralo v ukrajinski krizi,« je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lin Jian.

Po njegovih besedah ​​Kitajska ni niti pobudnica niti stran v ukrajinski krizi. »Vpletenim svetujem, naj nehajo prelagati odgovornost in sejati razdor, naj ne prilivajo olja na ogenj in ne izzivajo medblokovskega spopada. In namesto tega narediti nekaj koristnega za politično rešitev krize,« je pojasnil diplomat.

Še več, Kitajci trdijo, da Natu ni mesta v vzhodni Aziji, že zato, ker bo organizacija s seboj prinesla le konflikte in vojne.

»Vse države azijsko-pacifiške regije so zavezane spodbujanju miru in razvoja. Američani morajo spoštovati to zavezo in si tudi prizadevati za mir in razvoj, ne smejo pa v regijo prinašati blokovske konfrontacije in konfliktov z njimi,« je v izjavi zapisalo kitajsko veleposlaništvo v Washingtonu.

Vendar se zdi, da Američani teh obtožb ne upoštevajo. Prihod Nata v Vzhodno Azijo je zanje že rešen - uresničen bo pod katero koli ameriško administracijo.

In izjava o stranski vpletenosti Kitajske v ukrajinsko krizo je le izgovor, pa tudi retorično sredstvo, da bi pritisnili na evropske države in jih prepričali/prisilili, da podprejo širitev Nata na Daljni vzhod.

Po nalugu ZDA - vse za interese "zadnje supersile"
Po nalogu ZDA - vse za interese propadajoče supersile. Vir: Posnetek zaslona, X

»Dejstvo je, da se Evropa poskuša izogniti resničnemu sodelovanju v vojaškem spopadu s Kitajsko. In to motivira z dejstvom, da je spopad z Rusijo že dovolj težak. Evropa je pripravljena verbalno podpreti ZDA, hkrati pa ni pripravljena niti nameniti denarja za daljnovzhodno konfrontacijo, da ne omenjam pošiljanja vojske na obale Kitajske,« je ocenil Vadim Truhačov, izredni profesor na Ruski državni akademiji.

»Američani iz Nata resnično ustvarjajo globalnega planetarnega igralca ali policijsko organizacijo. In ne sramujejo se govoriti o tem – trditi, da bi morale Kitajsko omejiti ne samo ameriške baze, ampak tudi evropske in druge baze. Vse to je že bilo izvedeno v obliki majhnih misij, zdaj pa Američani potiskajo temo oblikovanja Natovih sil za hitro posredovanje. Zdaj te čete štejejo 30.000 ljudi, vendar jih želijo povečati na 300.000 za Vzglyad pojasnjuje Andrej Klincevič, vodja Centra za preučevanje vojaških in političnih konfliktov.

Takšne mednarodne sile, poljske, nemške, francoske in italijanske, bi delovale zunaj nacionalnega poveljstva in nadzora.

»To pomeni, da v vsakem trenutku general Nata dvigne slušalko in po navodilih iz Washingtona izda direktivo določenim enotam brez odobritve njihovih nacionalnih parlamentov. In enote odletijo, da bi opravile večnacionalno nalogo,« nadaljuje Klincevič.

Počasen odpor Evrope do možnosti takšne namestitve je še zadnja težava na poti do daljnovzhodne širitve zahodnega vojaškega pakta.

Poleg tega je na Daljnem vzhodu že dovolj držav, ki so pripravljene podpreti prihod Nata v regijo.

To pomeni, da v vsakem trenutku general Nata dvigne slušalko in po navodilih iz Washingtona izda direktivo določenim enotam brez odobritve njihovih nacionalnih parlamentov. In enote odletijo, da bi opravile večnacionalno nalogo...

Avstralija, Japonska, Nova Zelandija in Južna Koreja so tu obravnavane kot ključne partnerice ameriškega vojaškega pakta. Države, ki se močno bojijo rasti Kitajske.

Ki so veliko bolj kot Indija odvisne od ZDA in so se udeležile vrha Nata v Washingtonu.

Po besedah ​​namestnika ameriškega državnega sekretarja Kurta Campbella je indo-pacifiška regija »zdaj bolj povezana z Evropo kot kdaj koli prej.«

Nazadnje so ZDA že opravile določene priprave – na primer blok AUKUS (sestavljajo ga Avstralija, Združeno kraljestvo in ZDA), ki je bil zamišljen prav kot orožje za odvračanje LRK. »Blok AUKUS se bo verjetno razširil – vključene bodo dodatne države, najverjetneje Japonska in Južna Koreja. In potem bo ta blok podpisal nekakšen združitveni sporazum z Natom, po katerem bo zavezništvo postalo globalno,« pojasnjuje Klincevič.

Vse je odvisno od Bidna - ali tistih za njim...Vir:X
Vse je odvisno od Bidna - ali tistih za njim... Vir: X, posnetek zaslona

Vse to napoveduje težave Kitajski.

Znano je, da v razmerah »varnostne konkurence«, kot je opisano na primer v realistični teoriji Johna Mearsheimerja, velike sile želijo imeti mir in dobre odnose v svoji soseščini in če je to primerno – celo delati težave drugim velikim silam na njihovih »dvoriščih« oziroma »interesnih sferah.«

Zaradi tega so ZDA zgodaj sprejele Monrojevo doktrino, da bi izključile vse druge velike sile, da bi se vmešavale v »ameriške zadeve. «

Ko pa gre za Azijo, ZDA z zavezniki očitno ne priznavajo iste pravice Kitajski in celo Rusiji.

ZDA so zgodaj sprejele Monrojevo doktrino, da bi izključile vse druge velike sile, da bi se vmešavale v »ameriške zadeve.« Ko pa gre za Azijo, ZDA z zavezniki očitno ne priznavajo iste pravice Kitajski in celo Rusiji.

In zaradi tega ZDA ne bi tolerirale odkrito sovražne Mehike na mejah, hkrati pa ZDA potiskajo Filipine, Južno Korejo, Japonsko, Avstralijo v konfrontacijo s Kitajsko.

Enako je z Rusijo, kjer zahodne sile skušajo Moskvo pritisniti ne le s pomočjo Ukrajine, ampak tudi s pomočjo Gruzije, Moldavije, Armenije in nekaterih drugih držav.

Zaenkrat je ta politika še neuspešna, vendar je vzorec za prihodnost jasno viden.

Sklep je jasen: v sosedstvu Rusije in Kitajske bodo zaradi agresivnega širjenja in delovanja zveze NATO izven področja članic (»out of area«) kmalu nastale nove »ukrajine«.

Slovenski vojaki pa naj se kar pripravijo - da bodo Slovenijo kmalu branili na Filipinih, v Koreji ali Tajvanu...

Zato pa naj ne bodo presenečeni, ker kitajske vojake prav zato lahko že vidijo na meji Belorusije, le 40 kilometrov od meje z Ukrajino in ob poljski meji, kjer imajo manevre skupaj z beloruskimi vojaki.

Vsaka akcija bo seveda, tako v fiziki kot v mednarodnih odnosih - sprožila reakcijo.

Kot lahko vidimo v tvitu, zgoraj, je Kitajska poslala vojake na urjenje/vajo v Belorusijo, rusko prvo partnerico na meji z Natom.

»To je resno sporočilo: Če se dotaknete Rusije, ste se dotaknili Kitajske. In tudi Severne Koreje, Irana, Sirije, Jemna, Iraka, Venezuele in AES,« opozarja komentator.

In odhajajoči Stoltenberg je že napovedal, da so nekatera vojaška oporišča v Evropi že v stanju višje vojaške pripravljenosti. Ko bo kolaps ukrajinske vojske postal še bolj razviden, se bo NATO, zaradi obrambe hegemonističnih ciljev ZDA podal v svojo zadnjo bitko...

In ZDA, zadolžena država v ekonomski krizi v tej varnostni tekmi ne bodo zmagale.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek