sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Napačne odločitve, nato od stavke do stavke: Zaradi nizkih plač stavka na 41 upravnih enotah
Pomanjkanje denarja, ki ga država trpi zaradi napačnih zunanjepolitičnih odločitev, ki so evropsko in slovensko gospodarstvo pripeljale v slepo ulico se nadaljuje in vodi do novih ih novih stavk v Sloveniji.
Prve ocene Fidesa: več kot polovica zdravnikov umaknila soglasje za nadurno delo ...
— Iztok Vutkovič (@IVutkovic) January 29, 2024
Izpad bodo nadomestili z delom pri privatnikih. Lahko bodo še naprej vzdrževali svoje vile, jahte ...
Ne bodo pa zdravili bolnikov ... torej tistih, zaradi katerih pravijo, da stavkajo ...
Po stavki sodnikov in tožilcev ter še vedno potekajoči stavki zdravnikov sedaj stavkajo tudi zaposleni na upravnih enotah v Sloveniji.
V času stavke bodo zagotavljali najnujnejše storitve, kar so matični in socialni postopki, ponekod bodo zaprti krajevni uradi.
To je en začaran krog. Premalo zaposlenih prinaša velike obremenitve. Ker ni dovolj visokih plač, ni mogoče dobiti novih kadrov. https://t.co/Hh8cZM4Ocr
— Sašo Ornik (@jinaver) January 29, 2024
Po oceni predsednika Sindikata državnih organov Slovenije Frančiška Verka stavka 85 odstotkov ali 2000 uradnikov z upravnih enot, saj se je za tako obliko protesta odločilo 41 od 58 upravnih enot po državi.
Mnogi zaradi prenizkih plač, nižjih od minimalne plače v Sloveniji odhajajo v druge službe. Novih zaposlenih - ne glede na številne razpise - ni oz. jih ni toliko, da bi nadoknadili število tistih, ki odidejo z upravnih enot.
Načelniki jim namreč lahko v podpis ponudijo pogodbo o zaposlitvi z zneskom nižjim od minimalne plače, tistim z univerzitetno izobrazbo pa za 1400 evrov bruto.
(STAVKA UPRAVNE ENOTE) Predsednik sindikata državnih organov Frančišek Verk: Načelniki lahko novim zaposlenim ponudijo pogodbo za plačo, nižjo od minimalne, tistim z univerzitetno izobrazbo pa za 1400 evrov bruto.https://t.co/uzC2GaMYCd
— Primorske novice (@PrimorskeNovice) January 29, 2024
Upravni zaostanki pa se medtem povečujejo. Že zdaj se jih je po podatkih sindikata nabralo okoli 30.000, največ v Ljubljani in Mariboru.
Novembra so stavkali na sedmih enotah, a niso dosegli napredka pri izboljšanju svojega položaja, zato so se v sindikatu odločili, da poskusijo znova.
»Povemo vam lahko zgolj, da se ni nič spremenilo in da nam gospodje z ministrstva za javno upravo, predvsem služba za upravne enote, že od lanskega junija obljubljajo, kako bodo uredili kadrovsko, materialno in prostorsko stisko uslužbencev na upravnih enotah,« je na novinarski konferenci poudaril Verk in dodal, da odgovorni medtem ne priznavajo, da gredo neobdelane vloge zaradi situacije na upravnih enotah v desettisoče in da je nemogoče procesirati takšno količino upravnih postopkov.
podpiram 3dnevno stavko upravnih enot, saj opravljanje osnovnih storitev za tujce, kot je izdaja 12-mesečnega dovoljenja za bivanje, trenutno traja 3 mesece, in se aktivno trudijo izboljšati kakovost svojih storitev. https://t.co/GnY19BpPTn
— Slovenka @Slovenka2be) January 29, 2024
»Minister za javno upravo je na TV Slovenija izjavil, da bodo zaradi stavke najbolj prizadeti občani, a je pozabil omeniti, da zaradi reševanja vlog tujcev že zdaj dolgo čakajo na razreševanje svojih zadev. Država, ki želi biti okno za tuje delavce, ki vstopajo na evropski trg, bi morala zagotoviti denar in kadre, da se prošnje razrešijo v doglednem času,« je bil jasen.
Zdaj se namreč veliko upravnih delavcev, ki so se sicer ukvarjali z gradbenimi ali socialnimi zadevami, ukvarja z vlogami tujcev. »Ministrstvo ob tem izkazuje podcenjevalen odnos do zaposlenih na upravnih enotah. Že leta so obveščeni o težavah na vseh enotah, premakne pa se nič, stanje se ne izboljšuje – niti glede števila zaposlenih ali plač,« je povedal Dragan Stanković, sindikalist z ljubljanske upravne enote na Tobačni ulici.
Podpira jih tudi sindikat policistov.
— SPS (@Sind_policistov) January 29, 2024
Denarja bi morda lahko bilo dovolj, a ne smemo pozabiti, da je samo zaradi sankcij po popolnoma nepotrebni vojni v Ukrajini Slovenija na ta račun izgubila najmanj okoli 6,1 milijarde evrov.
Kot kažejo izračuni Inštituta Breugel, je namreč EU zaradi vojne v Ukrajini ostala najmanj brez 1700 milijard evrov, kar je preko 11,7 odstotkov njenega BDP-ja v letu 2021.
Tega leta je slovenski BDP znašal 52.208 milijonov evrov. Kar pomeni, da je tudi Slovenija zaradi podpore vojne v Ukrajini izgubila najmanj 6,1 milijarde evrov.
S tem prihaja do izrednih razmer in @MinZdravje in @vladaRS naj takoj podata zahtevo direktorjem zdravstvenih zavodov za umik vseh #soglasija za delo pri konkurenci (#zasebniki s #koncesija in brez koncesije). Menim pa, da je informacija spodaj napihnjena. #stavka https://t.co/JCRYwy4by7
— Brigita Skela Savič (@BSkelaSavic) January 29, 2024
Ti evri bi prav prišli tudi zdravnikom, sodnikom, tožilcem in upravnim delavcem.
A žal jih je požrla vojna.
In »pametna« vojnohujskaška retorika evropskih politikov.