REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Namesto Zorčiča prihaja »najhitrejši med poslanci«, glavni problem pa ostaja: Vladanje z odloki in blokada parlamenta

Namesto Zorčiča prihaja »najhitrejši med poslanci«, glavni problem pa ostaja: Vladanje z odloki in blokada parlamenta Igor Zorčič. Vir: Facebook
Janševa koalicija naj bi po hitrem postopku zamenjala predsednika Državnega zbora Igorja Zorčiča. Toda večji problem bo v prihodnje, kot kaže zaplet z maskami – delo parlamenta.

Janševa koalicija naj bi po hitrem postopku zamenjala predsednika Državnega zbora Igorja Zorčiča.

To sicer ni nepričakovano, saj je bilo napovedano že ob prvem poskusu neuspešne zamenjave Zorčiča.

Konec marca je na glasovanju v DZ za predlog SDS, NSi in SMC sicer glasovalo le 45 poslancev, za razrešitev pa bi jih potrebovali 46.

Oddanih je bilo 47 glasovnic, dve pa sta bili neveljavni.

Zdaj Zorčiču znova grozi zamenjava, toda to ne bo odpravilo glavnega problema – zastojev v delu parlamenta.

Z vse bolj praznimi sedeži koalicije se ne bo dalo zamenjati Igorja Zorčiča
Z vse bolj praznimi sedeži koalicije se ne bo dalo zamenjati Igorja Zorčiča. Vir: Twitter

Nov poskus zamenjave Zorčiča sicer ni nepričakovan, saj je bil napovedan že ob prvem poskusu njegove neuspešne zamenjave.

V sredo naj bi se vodje koalicijskih poslanskih skupin sestale z aktualnim predsednikom Državnega zbora zato, da bi ga prepričali, naj odstopi sam.

In ker tega najverjetneje ne bo storil, bodo v naslednjih dneh vložili predlog za njegovo razrešitev.

V Odmevih je gostovala Bojana Muršič iz stranke Socialnih demokratov, ki je o tem dejala: »To je pomenljivo. Takšno sporočilo, da so napovedali 47 podpisov za razrešitev Zorčiča takoj potem, ko so trikrat povozili poslovnik, je nesprejemljivo. Videli bomo, ali imajo večino, ko bo tajno glasovanje, kajti vse te telovadbe gor in dol, ki so bile do zdaj, so pokazale, da tudi te večine, o kateri so že sanjali, ni bilo.«

Prvi problem Državnega zbora je, da nima dovolj pravega dela, kajti kot kaže primer zapleta z maskami ta vlada vlada z dekreti, ki pa nimajo podlage v zakonih.

Zorčičevo mesto naj bi prevzel vodja poslancev NSi Jožef Horvat, ki so ga omenjali že ob prvem poskusu Zorčičeve razrešitve.

Res je tudi, da v večini držav s parlamentarno demokracijo opozicija ne vodi državnega zbora.

»Običajno je predsednik DZ, ki ni imel več podpore v koaliciji, odstopil pred glasovanjem o razrešitvi. Tokrat se to ni zgodilo, kar je prvič v zgodovini našega parlamentarizma,« je bil ob prvem glasovanju kritičen Horvat.

In to je res.

Res pa je tudi, da je Jožef Horvat eden od najmanj primernih za funkcijo predsednika DZ.

Tudi zato, ker je izredno hiter, ko gre za zapuščanje Državnega zbora.

Dober kapitan ladjo, ki se potaplja, zapusti zadnji.

V tem primeru pa vidimo, da gre za nekoga, ki najprej in pretežno misli - le nase.

Pravzaprav je najbolj bojazljiv in najhitrejši med poslanci, kar se je videlo, ko so se ob potresu na Hrvaškem zatresla tla v parlamentu.

Horvat je bil prvi pri vratih.

Toda prav tako je tudi res, da ima Državni zbor ob tem še najmanj dva problema.

Prvi je, da nima dovolj pravega dela, kajti kot kaže primer zapleta z maskami ta vlada vlada z dekreti, ki pa nimajo podlage v zakonih.

Jože Horvat pred znano podobo gospoda Danteja
Pekel: Jože Horvat pred znano podobo iz Božanske komedije Danteja Alighierija. Vir: Twitter

Višje sodišče v Kopru je namreč nedavno odpravilo sodbo prvostopenjskega sodišča, ki je potrdilo globo državljanu, ki na počivališču ni nosil maske.

Toda v zakonu o nalezljivih boleznih ni določil o maskah.

Zato jih posledično ne bi smelo biti niti v odlokih vlade.

Večina omejevalnih ukrepov, ki jih je sprejela ta vlada je zelo verjetno neustavnih, toda ustavno sodišče je Janševi vladi kupilo čas tako, da o njih molči, neustavnost omogoča in ne ukrepa.

Maske so seveda potrebne, le da bi vlada morala izbrati pravo pot – z delom in spreminjanjem zakonov preko parlamenta. Tega pa ne počne.

Večina omejevalnih ukrepov, ki jih je sprejela ta vlada je zelo verjetno neustavnih, toda ustavno sodišče je Janševi vladi kupilo čas tako, da o njih molči, neustavnost omogoča in ne ukrepa.

To je prvi problem.

Drugi, ki se nakazuje z obstrukcijo stranke LMŠ zaradi neustrezne sestave odborov DZ pa je, da ima vladna koalicija v odborih parlamenta po odhodu štirih nepovezanih poslancev nesorazmerno število članov, kar je prav tako kršitev poslovnika DZ ter in zelo verjetno – novo neustavno stanje.

In vse to ne bo razrešeno niti po odhodu Igorja Zorčiča.

Kar lahko privede do še več sprejemanja odločitev z odloki, ki jih bo vse več ljudi ocenjevalo kot nelegitimne in nezakonite.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek