REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Namesto da Slovenija s priznanjem Palestine stopi na stran večine človeštva, vlada z nepriznanjem podpira apartheid

Namesto da Slovenija s priznanjem Palestine stopi na stran večine človeštva, vlada z nepriznanjem podpira apartheidDržave sveta, ki so priznale Palestino kot državo - Slovenije žal ni med njimi. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vladna stranka Levica se je končno zbudila iz zimskega zunanjepolitičnega spanja in predlagala vladi premierja Roberta Goloba, da končno prizna Palestino kot državo.

Odziv na to pobudo je bil seveda pričakovan in podoben tistim iz preteklosti.

Ker Slovenija zvesto sledi hegemonistični politiki ZDA so pobudo v vladnih strankah, še bolj pa v opoziciji, sprejeli zelo hladno. Celo sovražno.

Odbor za zunanjo politiko (OZP) je najprej obsodil sobotnji napad palestinske oborožene skupine Hamas na Izrael.

Strani naj se vrneta k mirovnim pogovorom, ki bodo vodili k rešitvi dveh držav, so še dejali.

V opoziciji pa so bili kritični do Levice, ki predlaga vladi, da začne postopke za priznanje Palestine.

Zunanja ministrica Tanja Fajon je dejala, da je glede tega treba doseči konsenz, da pa to ta čas zanjo ni prioriteta.

O tem, da imajo tudi Palestinci pravico do samoobrambe in samoodločbe ter svoje države in njenega priznanja pa so bili sramotno tiho... Namesto da Slovenija s priznanjem Palestine stopi na stran večine človeštva, Golobova vlada z nepriznanjem dejansko podpira apartheid in izraelsko okupacijo ter s tem maže in krni ugled države v svetu.

Člani odbora so podprli tudi stališče, da ima Izrael pravico do samoobrambe, a to mora biti v skladu z mednarodnim in humanitarnim pravom.

O tem, da imajo tudi Palestinci pravico do samoobrambe in samoodločbe ter svoje države in njenega priznanja pa so bili sramotno tiho.

V razpravi v OZP so se vrstile obsodbe na račun terorističnega napada Hamasa.

Jernej Vrtovec (NSi) ga je označil kot barbarsko, zahrbtno dejanje, pri tem izpostavil, da palestinski Hamas uživa podporo Irana.

Islamistično oboroženo skupino je obtožil, da izkorišča ljudi v Gazi kot živi ščit, rekoč, da je zatorej odziv Izraela upravičen.

Vrtovec je odziv Slovenije označil kot mlačen, predvsem pa izrazil svoje nezadovoljstvo nad stališči koalicijske stranke Levica. To stališče so ponovili tudi ostali govorci iz vrst opozicijskih NSi in SDS.

Jožef Horvat iz NSi je dejal, da gre za teroristični napad Hamasa na Izrael in spomnil na pomembnost enotnosti pri obsodbi teh zločinov.

»Pomembno je, da smo glede obsodbe teh grozljivih zločinov enotni. Skrbi pa nas odnos stranke Levica, ki je tudi sedaj poskrbela, da politika ni enotna glede zunanjepolitičnih vprašanj. Z neenotno obsodbo škodujemo ugledu naše države v mednarodni skupnosti,« je opozoril.

Medtem na Irskem množično podpirajo osvobodilni boj Palestincev, tudi poslanci (tvita zgoraj in spodaj):

Poslanca NSi sta se strinjala, da vodja poslanske skupine Levica, ki je ministrico za zunanje zadeve pozval, naj znotraj Evropske unije aktivno pristopi h kampanji za obsodbo Izraela kot ene največjih kršiteljic mednarodnega prava in kolonialno silo, vključno z uvedbo sankcij, ter prične s postopki za priznanje Palestine kot neodvisne in samostojne države, dela Sloveniji veliko škodo.

Slovenijo bi se s tem lahko uvrstilo med sovražne države, to pa bi pomenilo izgubo ugleda v mednarodni skupnosti, sta prepričana desnosučna poslanca.

Odbornike iz opozicije je zmotilo predvsem pismo na seji sicer odsotnega vodje poslanske skupine Levica Mateja T. Vatovca, ki je najnovejši konflikt postavil v zgodovinski kontekst.

V tej luči je ministrico Tanjo Fajon pozval, naj preuči vse možnosti za vzpostavitev sistema nadzora in prepovedi izraelskega blaga, ki prihaja iz zasedenih palestinskih ozemelj, naj aktivno pristopi h kampanji za obsodbo Izraela kot ene največjih kršiteljic mednarodnega prava in kolonialno silo, vključno z uvedbo sankcij s strani EU ter prične s postopki za priznanje Palestine kot neodvisne in samostojne države.

Fajonova se je zatekla k običajnim floskulam: ponovila je, da ima Izrael pravico do samoobrambe, a pri tem dodala, da z zaskrbljenostjo spremlja dogajanje v Gazi, kjer izraelska vojska nadaljuje silovito obstreljevanje.

Anže Logar je še enkrat praktično dokazal, da ostaja privesek SDS in da njegova zunanja politika ni prav nič drugačna od tiste, ki jo zagovarja SDS in da je njegova platforma daleč od tega, da bi bila 'drugačna politična sila' od tistih, ki smo jih v Sloveniji videli doslej.

Zunanja ministrica želi videti, da pride do prekinitve nasilja in da se oblikujejo humanitarni koridori. Kot je poudarila, se je na temo vojne v Izraelu in Gazi pogovarjala tudi s kolegi iz regije, vključno z zunanjim ministrom Izraela.

Humanitarna pomoč Palestincem se po njenem prepričanju ne sme ustaviti. Glede morebitnega priznanja Palestine je dejala, da je potrebno doseči konsenz, da pa to ta čas ni prioriteta.

Njen predhodnik na čelu zunanjega ministrstva Anže Logar (SDS) je podal svoje stališče, da je v tem primeru Izrael žrtev, Hamas pa agresor.

S tem je Anže Logar še enkrat praktično dokazal, da ostaja privesek SDS in da njegova zunanja politika ni prav nič drugačna od tiste, ki jo zagovarja SDS in da je njegova platforma daleč od tega, da bi bila drugačna politična sila od tistih, ki smo jih v Sloveniji videli doslej.

Branko Grims (SDS tako kot Logar) pa je pričakovano izrazil zaskrbljenost nad daljnosežnimi učinki Hamasovega napada, češ da ta odpira pot prihodu pripadnikov te organizacije po balkanski migrantski poti v Evropo oz. Slovenijo. Zato je še enkrat ponovil prepričanje, da mora Slovenija okrepiti mejni nadzor.

Pri tem pa je Branko Grims pozabil na bistveno dejstvo –, da so migrantsko pot odprli politični zavezniki njegove stranke in vodstvo SDS samo, ki je vedno podpiralo vse intervencije ZDA in zahodnih zaveznikov Američanov na Bližnjem vzhodu in v Afriki, ki so uničile ali destabilizirale najmanj 14 držav.

Prav to je nato migrante prisililo, da so se odpravili proti severu.

Tatjana Grief (Levica) je utemeljeno dejala, da njena stranka obsoja nasilje, a da je potrebno obsoditi tudi izraelsko kolektivno kaznovanje prebivalcev v Gazi z onemogočanjem dostopa do osnovnih dobrin.

Pri tem je ponovila stališče Levice, da je potrebno pri novem izbruhu nasilja upoštevati zgodovinski kontekst in politiko apartheida, ki da jo nad Palestinci izvaja Izrael.

Miroslav Gregorič (stranka Svoboda) je v tej luči izpostavil občutek, da se v Izraelu že od sredine 90. let dalje dela vse, da bi se onemogočila rešitev dveh držav, za katero se deklarativno zavzema tudi Slovenija.

Pri tem pa je Branko Grims pozabil na bistveno dejstvo –, da so migrantsko pot odprli politični zavezniki njegove stranke in vodstvo SDS samo, ki je vedno podpiralo vse zahodne intervencije na Bližnjem vzhodu in v Afriki, ki so uničile ali destabilizirale najmanj 14 držav.

Pri tem je navedel izraelsko politiko gradenj nezakonitih naselbin na zasedenem Zahodnem bregu, ki jo izrazito podpira aktualna vlada Benjamina Netanjahuja.

Obsodil je neaktivnost velikih sil v smeri rešitve dolgotrajnega spora, bil pa je kljub temu zadržan do pobude o priznanju Palestine kot države.

Pri tem pa en sam pogled na zemljevid pokaže, da bi se Slovenija, kot članica VS OZN s priznanjem Palestine kot države postavila le na stran večine človeštva in večine držav sveta.

Namesto da je na strani manjšine, ki jo predstavljajo večinoma nekdanje kolonizatorske, evropske države in ZDA, bi se s priznanjem Palestine pridružila večini človeštva, ki Palestino priznava kot državo in zahteva, da se Izrael umakne iz okupiranih ozemelj.

»Če Slovenija želi prispevati h končanju nasilja in zaščititi civilno prebivalstvo, mora aktivno nasprotovati izraelskim zločinom proti človeštvu in prenehati podpirati Izrael na politični in gospodarski ravni,« je tudi stališče več kot 40 civilnodružbenih organizacij, ki vlado Roberta Goloba pozivajo k takojšnjemu umiku slovenske podpore izraelske okupacijske politike.

Organizacije, kot so Mirovni inštitut, Umanotera in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, vlado pozivajo k priznanju Palestine kot samostojne države.

Očitno zaman, kajti zunanja ministrica je, kot ugotavlja celo provladno Delo, v svojih stališčih bližja opoziciji (SDS in NSi) kot pa vladni Levici.

A to ima res posledice za ugled Slovenije, kot je opozoril Jože Horvat, a povsem drugačne, kot si zamišlja ta poslanec.

Namesto da Slovenija s priznanjem Palestine stopi na stran večine človeštva, Golobova vlada z nepriznanjem dejansko podpira apartheid in izraelsko okupacijo palestinskega ozemlja, s tem pa maže in krni ugled Slovenije v svetu.

Slovenija, ki se je sama sklicevala na pravico do samoodločbe - Palestincem s svojim nepriznanjem dejansko odreka isto pravico.

Nenazadnje, kaj je bil smisel slovenske odločitve za samostojnost in neodvisnost leta 1990, če ne tudi to, da bo lahko država Slovenija vodila samostojno zunanjo politiko.

V primeru nepriznanja Palestine pa vidimo, da Slovenija zunanje politike sploh nima in da zgolj ubogljivo sledi tisti, ki jo določa Washington.

In pri tem Slovenija, ki se je sama sklicevala na pravico do samoodločbe - Palestincem s svojim nepriznanjem dejansko odreka isto pravico.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek