ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Kupovanje časa: Janša v zadevi Trenta zahteva izločitev vrhovne sodnice in sodnika Florjančiča
Predsednik vlade Janez Janša je v zadevi Trenta, v kateri čaka odločitev vrhovnega sodišča o krajevni pristojnosti ljubljanskega okrožnega sodišča, podal še zahtevo za izločitev ene izmed vrhovnih sodnic.
Sedaj zahteva tudi izločitev predsednika sodišča Damijana Florjančiča, ki je pristojen, da odloči o zahtevi za izločitev vrhovne sodnice, poroča Dnevnik.
Janša je že prej zahteval izločitev članov zunajobravnavnega senata, ki mora odločiti o ugovoru na obtožnico v zadevi Trenta.
Janševa obramba zdaj izpodbija krajevno pristojnost sodišča, saj ne želi, da bi Janši sodili v Ljubljani.
Kronologija izogibanja sojenju je za navadne smrtnike in pravne laike, kronski dokaz krivde! Dvomim, da si lahko kaj takega privošči navadni državljan! Adio pravna država
— Brane Gruban (Dialogos) (@brane_si) August 20, 2021
Nov zaplet v aferi Trenta: Janša izloča tudi predsednika vrhovnega sodišča | Dnevnik https://t.co/mH0m808Gan
O tem bodo odločali vrhovni sodniki. A je tudi v tem postopku Janša zdaj zahteval še izločitev ene od vrhovnih sodnic in predsednika vrhovnega sodišča Florjančiča. Obramba obema očita sum glede (ne)pristranskosti.
O morebitni izločitvi predsednika vrhovnega sodišča mora biti odločeno na občni seji vrhovnih sodnikov, ki bi jo lahko sklicali prihodnji mesec.
Tožilstvo je sicer obtožnico, ki torej zaradi vloženih ugovorov obrambe še ni pravnomočna, vložilo oktobra lani, nanaša pa se na domnevno sporne posle z zemljišči v Trenti.
Janši očitajo zlorabo položaja ali pravic. Med obdolženimi sta tudi nekdanji predsednik uprave Imosa Branko Kastelic in nekdanji direktor Eurogradenj Klemen Gantar.
Z omenjenimi postopki si Janša najverjeneje zgolj kupuje čas.
Končen cilj te taktike je najbrž zastaranje postopka.
To smo videli tudi nedavno, ko Janša ni dvigoval pošte v isti zadevi.
Ko pa g. Janša ne sprejema sodnih pošiljk pa je to čisto drugače, a ne? https://t.co/mUVbwQKXrk
— Ivan Maček Novak (@zaslovenijo2) August 20, 2021
Medtem ko navadnim državljanom ob »običajnih« sodnih zadevah in ob obravnavi prekrškov poštarji sodne pisarije v primeru odsotnosti preprosto vržejo v nabiralnik, sodišče pa čez 14 dni šteje, da je bila pošta sprejeta, so postopki v kazenskih zadevah nekoliko drugačni.
Pošto mora v kazenski zadevi dvigniti obdolženec, če tega ne stori, pa sodni postopki ne stečejo.
In če ne stečejo lahko za razliko od na primer odškodninskih – hitro zastarajo.
POZOR, POGREŠANA OSEBA!
— Kajman Očalar (@kajman_ocalar) May 12, 2021
Če ga je kdo videl, naj takoj obvesti najbližjo policijsko postajo ali pokliče številko 113. Išče ga tudi pooblaščeni detektiv. Oseba je nezmožna samostojno sprejemati pošto in trdno verjame, da opravlja funkcijo PV. Ne skušajte ga prepričati v nasprotno! pic.twitter.com/SfYEr03lFc
Najverjetneje prav zato predsednik vlade Janez Janša ne dviguje sodne pošte iz zadeve Trenta, kjer je med obdolženimi, zato mu jo je ljubljansko okrožno sodišče poskušalo vročiti celo s pomočjo detektiva.
Najbolj gvišno bi bilo na twiterju.
— Primož Tanko (@primoztanko) May 12, 2021
Premierjev odvetnik Franci Matoz je sicer od sodišča izrecno zahteval, da mora obrambi omogočiti primeren čas za odgovor.
Dokumenti, ki jih je sodišče poskušalo vročiti, se nanašajo prav na zahteve za izločitev sodnikov senata.
Slovenija, država, kjer predsednika vlade sodišče išče z detektivom ... pic.twitter.com/124m4VqGNz
— Matej Klarič (@Matej_Klaric) May 12, 2021
Po prvi zahtevi za izločitev sodnikov je obramba podala še dve dopolnitvi zahteve, tako da mora sodišče pred odločanjem o zahtevi Janši uspešno vročiti tri odgovore oziroma sodna pisanja.
Specializirano državno tožilstvo je po petih letih preiskave zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti lani oktobra vložilo obtožnico zoper Janšo, ki mu očita zlorabo položaja ali pravic.
A če ne dvigneš pošte s sodišča, si #brezrazredni? pic.twitter.com/qoD1Chs6bS
— Tadej Troha (@TadejTroha) May 12, 2021
Med obdolženimi sta tudi nekdanji predsednik uprave Imosa Branko Kastelic in nekdanji direktor Eurogradenj Klemen Gantar, ki naj bi pošto prejela.
Vse skupaj se je začelo marca 2005, ko je Janša prvič vodil vlado.
Takrat mu je družba Imos za 236.100 evrov prodala trisobno stanovanje na Komenskega ulici v Ljubljani.
Del denarja za kupnino, 131.200 evrov, je Janša dobil s prodajo zemljišča v Trenti, ki ga je še kot minister za obrambo kupil leta 1992.
Mislim, da je čas, da inšpektorja Vrenko in Birsa združita moči in najdeta pogrešano osebo, da bo lahko prevzela pošto.
— Marjan Šarec (@sarecmarjan) May 12, 2021
Janša je tolikšno vsoto od Imosa dobil za 15.600 kvadratnih metrov veliko zemljišče na desnem bregu Soče, ki je del Triglavskega narodnega parka.
Na njem so ruševine kmetije iz 19. stoletja, dostop pa je mogoč le po majhni brvi čez reko.
Dovoljena je le nadomestna gradnja kmetije, nikakor pa ne gradnja novih apartmajskih ali drugih objektov.
Pa še od MORSa je kupil kmetijo leta 92. Kdo je bil minister za obrambo? Kmetija pa ni vojaški objekt.... #kpk #trenta #kmet
— Miloš Cigoj (@CigojMilos) January 13, 2013
Geodetska uprava je vrednost zemljišča ocenila na slabih 22.000 evrov.
Janša je Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) zatrjeval, da je na zemljišču »mogoče zgraditi okoli deset apartmajev«, in da je to bil tudi Imosov namen.
Toda Imos nikoli ni zaprosil za spremembo namembnosti zemljišča.
Pri janši se vedno nekaj zatakne,vedno tulite,protiustavno in iščete luknje v zakonu,nisem pa še slišal,da bi kdo skandiral janša nedolžen,no to vsi vemo,da je zelo kriv
— Rad Imam Slovenijo (@imam_rad) June 15, 2021
Janša se brani, da v poslu ni bilo ničesar spornega.
Zatrjuje, da je zemljišče Imosu prodal po tržni ceni, saj da gre za eno najbolj atraktivnih lokacij v Trenti.
To Janševo trditev je ovrglo združenje sodnih izvedencev in cenilcev za gradbeno stroko (SICGRAS), ki je v sodni preiskavi vrednost zemljišča ocenilo na 15.000 evrov.
Imos, ki je medtem propadel, je v času prve Janševe vlade na veliko posloval z državo, zemljišče pa je kupil prek posrednika, podjetja Eurogradnje.
Tožilstvo zato Janši, Kastelicu in Gantarju očita, da so skupaj prikrili neposredno povezavo med Janševim nakupom Imosovega stanovanja in prodajo Janševega zemljišča v Trenti Imosu po napihnjeni ceni, ki se je nato vštela v kupnino za stanovanje v Ljubljani.
Prvi korak je vročitev pošte. Drugi korak je odprtje kuverte. Kako bo zagotovoljeno, da bo odprl kuverto?
— Alenka Valher (@cepulje) May 12, 2021
Funkcija predsednika vlade tako Janezu Janši očitno zdaj zelo uspešno omogoča še eno vrsto obrambe, ki mu je pomagala že pri »zadevi Patria« - lov zastaralnih rokov.
Toda tudi v tem primeru bo moral biti predsednik vlade še zelo dolgo na funkciji.
Samo nasvet detektivu: danes je sreda, večerno/nočna seja vlade je spet na sporedu. Ponavadi so na Brdu pri Kranju, danes dvomim, da bo kaj drugače. Če nimaš avta, avtobusi vozijo do Kranja, tam z lokalcem do Predoselj,
— Gregor (@gregor_bey) May 12, 2021
od tam pa kratek, 500m sprehod do Brda. You're welcome.
Za kaznivo dejanje zlorabe položaja ali pravic, ki ga očitajo Janši, zakon predpisuje zapor do osem let, zastaralni rok pa je 20 let.
Ta, strožji zastaralni rok je bil sicer sprejet in velja od 4. junija leta 2008.
Vendar pa Janševo dejanje sega v leto 2005, tedaj pa je veljal KZ-UPB1, ki je bil v veljavi od 17. junija leta 2004 in je veljalo, da, če je za dejanje zagrožena zaporna kazen nad petimi leti, kazenski pregon zastara po desetih letih.
Tožilstvo je sicer obtožnico vložilo šele oktobra lani, toda ker dejanje sega v leto 2005 morajo Janševi odvetniki postopke, če se bo sodilo po zadnji noveli KZ zavleči še za okoli štiri leta.
In to seveda še zdaleč ni nemogoče, mesto predsednika vlade pa bi bilo Janši pri izogibanju poštnim dostavljalcem lahko precej koristno.
Sodišče Janši ne uspe vročit pošte. Janšo varuje policija. A res ne more policija vročit pošte, ko ga zjutri v avto naložijo?
— megafotr (@megafotr) May 12, 2021
Institut zastaranja je sicer eden starejših pravnih institutov, ki ga najdemo že v rimskem pravu (Lex Julia de adulterio), pozneje pa v Code penal.
Namenjen je temu, da se sporna zadeva enkrat konča in se ne vleče v nedogled.
Namesto, da šef @policija_si @dr_Olaj daje nezakonite usmeritve, kako globiti dijake, naj poskrbi, da bodo njegovi podrejeni, ki izvajajo naloge varovanje Janše vročili le-temu sodno pošto.
— Damir Črnčec (@DamirCrncec) May 12, 2021
Lokacija prvorazrednega, ki ga na EU konferenceh nočejo videti je policiji stalno znana!
Je pa odvetnik Janeza Janše omenjene trditve že zanikal.
»V zvezi s članki, ki jih objavljajo dnevni mediji naj poudarim, da smo prevzeli vso pošto, ki jo je v zadevi Trenta sodišče vročalo. Vse pošiljke so vročene meni kot zagovorniku in tudi vse pošiljke za gospoda Predsednika Vlade RS Janeza Janšo lahko vročijo preko mene kot zagovornika. Naravnost smešne so trditve, da vročevalci ne morejo najti predsednika Vlade RS na delovnem mestu. Zato so vsa namigovanja ali trditve, da gospod predsednik vlade RS Janez Janša ne dviga sodnih pošiljk oz. da ga celo detektiv ne najde, naravnost smešne,« se je na poročanja številnih medijev odzval zagovornik predsednika vlade, odvetnik Franci Matoz.
Lastni državi dviguje stroške.
— Ferdo Falir (@ferdofalir) May 12, 2021
Če tožilstvo nekomu krivde ne more dokazati v določenem obdobju, potem je moralno pravilno, da se nad osumljencem obtožbe enkrat končajo.
te stvari ostanejo. najprej je svojo domobransko nrav skrival pred partijo, zdaj skuša skrivati svojo boljševistično plat, skrival se je v bunkerju med vojno, zdaj se pač pred pravico. v kri pride. https://t.co/ZOQn01sMoI
— ciril brajer (@CiroBrajer) May 12, 2021
Če pa se nekdo skriva pred roko pravice, pa bi bilo prav, da ga najdejo še pravočasno, pa čeprav je predsednik vlade.
Ej @JJansaSDS, pridi malo ven, nič ti ne bomo storili.
— Amarok Subalpine (@ASubalpine) August 20, 2021
Upor na zaupanje.
Ob toliko tvitih, ki jih dnevno napiše Janša in papirjih, ki jih dnevno podpiše, bi pa res lahko podpisal še enega več in pustil pravni državi, ki jo menda tako zelo ceni in ji zaupa, da opravi svojo dolžnost.
Če ne, pa je skrajni čas, da sodišče za to nalogo pooblasti policijo.
Ker ga varuje, seveda res vedno ve, kje se nahaja.
A so še kje na svetu kadarkoli v zgodovini iskali premiera z detektivi???
— Diagnostik (@Gaspercek) May 12, 2021
Policija za to sploh ne potrebuje posebnega pooblastila Aleša Hojsa.
To je njena naloga.