REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kitajska pozvala k reformi Varnostnega sveta ZN: Potrebna je večja zastopanost držav v razvoju

Kitajska pozvala k reformi Varnostnega sveta ZN: Potrebna je večja zastopanost držav v razvojuZdi se, da je predsednica DZ šla na napačno celino lobirat za izvolitev Slovenije v VS ZN. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Vodja urada Komisije za zunanje zadeve Centralnega komiteja Komunistične partije Kitajske Wang Yi je dejal, da je treba Varnostni svet Združenih narodov preoblikovati tako, da bodo lahko države v razvoju, zlasti tiste v Afriki, bolje zastopale svoje interese v tem organu.

»Reforma Varnostnega sveta bi morala podpreti pravičnost in pravico, povečati zastopanost in glas držav v razvoju ter omogočiti večjemu številu majhnih in srednje velikih držav, da bolj sodelujejo pri odločanju Sveta,« je poudaril Wang med srečanjem z veleposlanikoma Kuvajta in Avstrije pri ZN Tarekom Albanajem in Alexandrom Marschikom ter dodal, da je treba Afriki popraviti »zgodovinske krivice«.

Podobno je konec prejšnjega meseca zahteval tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov.

Ruski zunanji minister Lavrov je med konferenco v NewYorku v vlogi predsedujočega Varnostnega sveta ZN dejal: »Obljubljeno nam je bilo, da širitve NATO ne bo, a so nam lagali.« Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Wangove izjave prihajajo pred pogajanji o reformi Varnostnega sveta, ki mu bosta predsedovala Kuvajt in Avstrija.

Wang je izrazil upanje, da bo doseženo soglasje, »da bo reformni proces Varnostnega sveta splošno priznan in bodo rezultati prestali test zgodovine«.

Kitajski zunanji minister Qin Gang je med januarsko turnejo po Afriki dal jasno vedeti, da želi Peking povečati zastopanost držav v razvoju v Varnostnem svetu ZN, da bi bil »sistem globalnega upravljanja pravičnejši«.

Lavrov je med nagovorom na sedežu Združenih narodov v New Yorku ocenil, da »pravi multipolarizem« zahteva »prilagajanje ZN objektivnim težnjam oblikovanja multipolarne arhitekture v mednarodnih odnosih«.

Ob tem je izpostavil, da je treba pospešiti »razširitev zastopanosti azijskih, afriških in latinskoameriških držav« v tem organu, hkrati pa ocenil, da uživa Zahod v VS ZN »pretirano zastopanost«.

V isti razpravi sta zamisel o reformi VS ZN zastopali tudi ameriška veleposlanica pri ZN Linda Thomas-Greenfield in indijska odposlanka Ruchira Cambodia.

V sedanji obliki Varnostni svet ZN sestavlja pet stalnih članic – Kitajska, Francija, Rusija, Velika Britanija in Združene države Amerike – vsaka s pravico veta ter deset nestalnih članic, ki jih vsaki dve leti izvoli Generalna skupščina ZN.

Po sedanjih pravilih gre za pet afriških in azijskih držav, eno vzhodnoevropsko državo, dve latinskoameriški državi ter dve zahodnoevropski državi, ki sestavljajo nestalne članice.

S Švico in Malto med nestalnima članicama ima Zahod trenutno pet sedežev v VS ZN, več kot katera koli druga regija.

Med desetimi trenutnimi nestalnimi članicami je tudi Japonska, ki je tesna zaveznica Washingtona.

Zanimivo je, da reforma VS OZN daleč od prioritet Slovenije, ki si prizadeva predvsem za mesto nestalne članice VS OZN po - sedanjem sistemu.

Sistemu, ki ustreza predvsem interesom ZDA.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek