REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Janšev smeh preuranjen: »S takšno koalicijo bo težko vladati«

Janšev smeh preuranjen: »S takšno koalicijo bo težko vladati«Partnerja: Janša in Počivalšek

V primeru oblikovanja desne koalicije v parlamentu, do katere je očitno samo še korak, lahko predsednik SDS sicer računa na udobno večino, toda nekateri poslanci bodo iz SMC v takšnem primeru tudi izstopili iz poslanske skupine Stranke modernega centra (SMC), ki še zdaleč ni »enotna« kot to javno zatrjujejo nekateri njeni poslanci.

Morda bi jih lahko bilo več, toda v najslabšem primeru se bo to verjetno zgodilo vsaj v enem primeru.

Če se bo svet stranke odločil za vstop v vlado pod vodstvom Janeza Janše je verjetno, da bo iz njihove poslanske skupine izstopil Jani Möderndorfer, pri čemer ni izključeno, da mu bo sledil še kdo.

Če se bo svet stranke odločil za vstop v vlado pod vodstvom Janeza Janše je verjetno, da bo iz njihove poslanske skupine izstopil Jani Möderndorfer, pri čemer ni izključeno, da mu bo sledil še kdo.

Tudi  Miro Cerar, ustanovitelj stranke SMC, ki je dolgo časa nosila njegovo ime, v tem primeru ne bo član vlade, pač pa se bo vrnil v parlament.

V tem primeru pa bo nadomestni poslanec Jani Möderndorfer tudi izgubil sedež v DZ.

To naj bi še posebej veselilo SDS, saj posebna komisija DZ, ki jo vodi, preiskuje tudi sporno delovanje SDS in vpliv tujih vlad in finančnih krogov na volitve v Sloveniji.

Komisija se je v prvem delu svojega mandata ukvarjala zlasti z NKBM in zato še ni zasliševala prič, sprememba vladajoče koalicije pa bi lahko pomenila slabo popotnico za nadaljevanje njenega dela, zaradi katerega so – upravičeno – precej živčni predvsem poslanci SDS in njihov vodja.

Jani Möderndorfer
Jani Möderndorfer
Zelo verjetno je, da se bo del članstva in poslancev zato preselil predvsem pod okrilje LMŠ, ki bo tako SMC, ki ne bo šla na skupno listo z LMŠ, poskusila pojesti po delih.

Vendar se SMC, ki bi je na predčasnih volitvah čakali zelo slabi rezultati in verjetno ne bi prestopila volilnega praga nahaja še pred eno nevarnostjo – ker je njeno volilno telo zelo jasno opredeljeno proti koaliciji s SDS in Janšo – stranka je namreč svoj vzpon doživela prav v času velikih protestov in po korupcijskih aferah leta 2012 in 2013 – zato si s koalicijo s SDS le kupuje čas in si hkrati koplje grob.

Zelo verjetno je, da se bo del članstva in poslancev zato preselil predvsem pod okrilje LMŠ, ki bo tako SMC, ki ne bo šla na skupno listo z LMŠ, poskusila pojesti po delih.

Pa tudi drugače bo zaradi ideoloških razlik med poslanci, kot je povedal eden od vplivnih poslancev SMC, »s takšno koalicijo težko vladati.«

Tudi če se bo vlada poskusila izogniti ideološkim vprašanjem, se bo na koncu vse znova končalo prav pri tem - različnih pogledih o tem, kakšna naj bo slovenska družba.

Janšev smeh po pogovorih s Počivalškom bi bil zato lahko tudi preuranjen.

Janšev smeh po pogovorih s Počivalškom bi bil zato lahko tudi preuranjen.

Iz stranke je že izstopila podpredsednica in ministrica Ksenija Klampfer, da ne želi biti v vladi z Janšo, pa je povedal tudi prvi predsednik SMC Miro Cerar. Izstop Klampferjeve sicer ne bo vplival na razmerja v državnem zboru, saj Klampferjeva na volitvah leta 2018 ni bila izvoljena za poslanko.

Zelo verjetno je, da bo iz SMC izstopila tudi nekdanja ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, kar pa glede na njeno nepriljubljenost za SMC vsekakor ni udarec, prej nasprotno.

Po drugi strani je bila ponudba LMŠ očitno premalo zanimiva za SMC.

Ponudba LMŠ, ki jo vodi Marjan Šarec, da bi SMC »posodila svoje kandidate listi LMŠ«, po besedah vodje poslancev SMC »ni sprejemljiva.«

Tudi glede ostalih zadev ni več velikih skrivnosti. Nova koalicija naj bi bila že dogovorjena, v vladi pa naj bi bil minister za infrastrukturo Igor Zorčič, zdaj vodja poslanske skupine SMC.

Šarec in Cerar
Šarec in Cerar

Po nekaterih špekulacijah naj bi se SMC kmalu okrepila še z dvema poslancema: Markom Bandellijem in Francem Kramarjem, ki naj bi zapustila SAB.

Vendar je Bandelli te špekulacije zavrnil, potrdil pa je, da se je srečal s Počivalškom in da sta govorila o možnostih političnega sodelovanja. Janševe vlade ne bo podprl, bodo pa v SAB delovali kot »konstruktivna opozicija«, kar pomeni, da bi SAB vlado lahko podpirala ob določenih zakonih.

V LMŠ ob tem nadaljujejo z neprestanimi napadi na SDS. Na svojem Facebook profilu se je predsednik vlade v odstopu Marjan Šarec razpisal v daljšem prispevku.

Šarec: moramo se vprašati, če želimo Orbanovo Slovenijo, ali želimo suvereno, nam lastno Slovenijo.

V njem je zapisal, da se moramo vprašati, »če želimo Orbanovo Slovenijo, ali želimo suvereno, nam lastno Slovenijo. Ve se, kateri predsedniki strank imajo zdaj odločitev v svojih rokah«, je na svojem FB profilu zapisal premier v odstopu Marjan Šarec.

Dotaknil se je tudi »groženj novinarjem«, ko naj bi Janez Janša na vprašanje novinarke Dnevnika – očitno sarkastično – odgovoril na njeno vprašanje, češ da se bo nova vlada pričela ukvarjati z »uredniško politiko Dnevnika.«

Šlo je za očiten sarkazem, ki pa ga je del politike in medijev slabo sprejel, tudi zaradi pretekle prakse podobnega vmešavanja.

Novinarka Dnevnika Meta Roglič je namreč zastavila novinarsko vprašanje, ki se je nanašalo na napovedani sobotni svet stranke SDS, kjer je predvidena slavnostna akademija ob 31. obletnici ustanovitve SDS v Murski Soboti.

Dialog je tekel tako:

Meta Roglič: O čem bodo odločali organi stranke SDS v soboto?

Očitno je šlo za šalo in sarkazem, toda slabi spomini na preteklost in čase pritiskov Janšinih vlad na medije so takoj povzročili vrsto komentarjev.

Janez Janša: O vsem, kar bo potrebno.

Meta Roglič: Kaj imate na dnevnem redu?

Janez Janša: Uredniško politika Dnevnika.

Meta Roglič: Že zdaj?

Janez Janša: Če se vi vmešavate v našo stranko, se bomo tudi mi v vašo uredniško politiko, saj smo v svobodni državi.

Očitno je šlo za šalo in sarkazem, toda slabi spomini na preteklost in čase pritiskov Janševih vlad na medije so takoj povzročili vrsto komentarjev.

Politiki in novinarji so v tem znova videli lepo priložnost za verbalno obrambo »svobode medijev.«

»Dogajajo se tudi grožnje novinarjem … že zdaj … kaj šele bo, ko se bo sestavila vlada pod vodstvom SDS. Naivni so tisti, ki mislijo, da bodo lepo zasedli fotelje in bo vse v najlepšem redu. Ne vem, kako se bo stranka, ki zanika podnebne spremembe soočila z evropsko zeleno strategijo 2050 in kako bo v Evropi pojasnjevala svoj odnos do polpretekle zgodovine. Tam je namreč jasno, kdo je bil del protifašistične koalicije.

Zanima me tudi, kako bo neprodušno zaprla meje proti migracijam, hkrati pa podpirala Hrvaško na poti v območje Schengna. Zlasti v luči predsedovanja 2021. Slovenija podpira vladavino prava … kako bo stranka SDS pojasnila nenehne napade na sodstvo in druge neodvisne institucije? Ali igra danes, ali bo igrala takrat, je pravzaprav vseeno. Maske bodo padle slej ali prej,« je zapisal Marjan Šarec.

Vendar je verjetneje, da bodo padle »slej« kot pa prej.

Tedaj pa bodo o uspehu na volitvah znova odločali uspehi ali neuspehi strank in vlade v obdobju pred volitvami.

LMŠ, SD in Levica bi lahko čas v opoziciji dobro izkoristile – ali pa ne. Marsikaj bo torej res odvisno od prihodnosti, ki se začenja »od sedaj naprej«, kot je to napovedal najverjetnejši novi prihodnji predsednik vlade – Janez Janša.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek