REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Generalni direktor Arsa odstopil, odkrite nepravilnosti, obtožbe tudi na račun britanske veleposlanice v Sloveniji

Generalni direktor Arsa odstopil, odkrite nepravilnosti, obtožbe tudi na račun britanske veleposlanice v SlovenijiJoško Knez ARSO

Generalni direktor Agencije RS za okolje (Arso) Joško Knez je danes odstopil s položaja, so STA povedali na okoljskem ministrstvu in na agenciji. Razlog za to naj bi bile odkrite nepravilnosti v postopkih izdaje dovoljenj v zvezi s črpanjem plina v Prekmurju.

Minister za okolje in prostor Jure Leben je oktobra odredil notranji nadzor nad delom Arsa. Ministrstvo se je odločilo podrobneje preučiti dva postopka, ki ju je agencija vodila v povezavi z načrtovanim črpanjem plina na območju Petišovcev.

Za problematičnega se je izkazal postopek izdaje dovoljenja za rafinerijo za prečiščevanje zemeljskega plina, ki ga je želela britanska družba Ascent Resources. Ta je Sloveniji zaradi zamud pri obravnavi vloge že zagrozila s postopki pred Sodiščem EU.

Jure Leben, foto: STA

Gre za napravo, ki bi omenjeni britanski družbi omogočala rafinerijsko prečiščevanje plina, ki bi ga lahko pošiljali v slovensko plinovodno omrežje. Britanci sicer za zdaj pri Petišovcih pridobivajo le manjše količine prečiščenega plina, ki ga po obstoječem plinovodu do Hrvaške dobavljajo hrvaški Ini.

Leben je sicer nadzor uvedel tudi nad postopkom, ki je povezan z zahtevo za izvedbo predhodnega postopka proučitve vzdrževanja proizvodnosti pri pridobivanju mineralnih surovin. Vlogo zanj je vložila družba Geoenergo.

Na Arsu so za danes poudarili, da postopki nadzora še niso končani.

Britanska veleposlanica je lobirala za izvajanje hidravličnega lomljenja za britansko družbo Ascent Resources

Neparlamentarne stranke Pirati, Solidarnost in ZL-DSD so zunanjega ministra Mira Cerarja pozvale, da na pogovor povabi veleposlanico Združenega kraljestva Sophie Honey zaradi lobiranja in domnevnih pritiskov glede pridobivanja dovoljenj britanskega podjetja za črpanje plina na Petišovskem polju. Pozivu so se pridružile okoljevarstvene organizacije.

Okoljski aktivist Gorazd Marinček je v imenu neparlamentarnih strank na današnji novinarski konferenci dejal, da je veleposlanica lobirala za izvajanje hidravličnega lomljenja za britansko družbo Ascent Resources za pridobivanje zemeljskega plina v Petišovcih, čeprav ve, da je takšno pridobivanje plina prepovedano v njeni domovini. "Konkretno je veleposlanica lobirala za fracking pri takratnem predsedniku vlade Cerarju in gospodarskemu ministru Zdravku Počivalšku v smislu, naj državni organi pospešijo izdajanje dovoljenj," je navedel.

Marinček je dodal, da britansko podjetje v elaboratih tekočino za hidravlično stimuliranje opredeljuje kot vodo s primešanimi kemikalijami, ki pa so z mednarodnimi oznakami opredeljene kot strupene za vsa živa bitja. Ob tem je opozoril na domnevne pritiske britanske družbe Ascent Resources. Ta po njegovih besedah nedopustno pritiska na slovenske upravne organe, ki pa se, kot je navedel Marinček, pri presojanju in izdajanju dovoljenj držijo predpisanih rokov.

Plinovod Petišovci

"Smo v resničnostnem šovu, kjer nas multinacionalke obravnavajo kot domorodce iz najbolj zaostalih držav in polnijo z alternativnimi resnicami po najslabšem zgledu fake news," je dodal Marinček.

Na po njegovem mnenju nedopustne pritiske je danes opozoril tudi sekretar Piratske stranke Jure Trbič, ki je poudaril, da so vsakršni pritiski na delo državnih organov, ki presojajo o dovoljenju za črpanje plina, nedopustni. Že prejšnji teden se je na očitke odzvala družba Geoenergo, nosilec energetskega projekta v Petišovcih, ki je zagotovila, da noben izmed partnerjev, ki sodelujejo izkoriščanju zemeljskega plina v Prekmurju, ni nikoli izvajal nikakršnih pritiskov.

Marinček: Smo v resničnostnem šovu, kjer nas multinacionalke obravnavajo kot domorodce iz najbolj zaostalih držav

"Fracking je okoljsko zelo sporna metoda pridobivanja plina. Pirati takšnega uničevanja okolja ne moremo podpreti. Veseli nas, da smo se tako raznorodni politični akterji poenotili pri tej problematiki," pa je danes še dodal Trbič.

Predsednik ZL-DSD Franc Žnidaršič je povzel, da tri okoljske in naravovarstvene neparlamentarne stranke pozivajo predstavnike oblasti, da opravijo svojo nalogo glede zaščite javnih interesov.

"Po eni strani je lepo, da zunajparlamentarne stranke razmišljajo o interesih Slovenije, razočarani pa smo, da tega ne počnejo tudi parlamentarne stranke, še posebej, ko gre za varovanje okolja," je dejal.

Pozivu treh parlamentarnih strank so se pridružile nevladne organizacije Mladinska zveza Brez izgovora, Slovensko odonatološko društvo, Ekologi brez meja, Inštitut za mladinsko participacijo, zdravje in trajnostni razvoj ter Nevladna okoljevarstvena organizacija (Rovo).

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek