REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Franc Žnidaršič: »Vlada zastopa neoliberalni kapitalizem in ga kot plenilskega, kot vse kaže, podpira«

Franc Žnidaršič: »Vlada zastopa neoliberalni kapitalizem in ga kot plenilskega, kot vse kaže, podpira«

Ena izmed zunajparlamentarnih političnih strank, ki je že napovedala sodelovanje na letošnjih parlamentarnih volitvah, je tudi Združena levica – Demokratična stranka dela, katero vodi mag. Franc Žnidaršič.

Žnidaršič je predhodno že bil državnozborski poslanec (na listi DeSUS-a), kot tudi državni sekretar na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Leta 2010 je izstopil iz DeSUS-a ter ustanovil Demokratično stranko dela in solidarnosti, ki se je naslednje leto preimenovala v Demokratično stranko dela (DSD). Po sporu znotraj koalicije Združena levica je DSD dodala v ime še ime koalicije.

Sredi januarja ste napovedali udeležbo na prihajajočih parlamentarnih volitvah v okviru koalicije Združena levica. Kako potekajo priprave?

Delovno ime naše koalicije je zaenkrat Koalicija Združene levice. Priprave na volitve so v teku! 

Ali že imate oblikovan volilni program? Volilni program, objavljen na Vaši strani, vodi na spletno stran levica.si. Boste torej uporabljali isti volilni program kot na prejšnjih volitvah?

Ker se koalicija širi, usklajujemo prenovljen - posodobljen Volilni program.

Ali že imate sestavljene lokalne odbore po vsej Sloveniji kot tudi evidentirane kandidate za poslanska mesta?

Lokalnih odborov po vsej Sloveniji nimamo, sestavljamo pa listo možnih kandidatk in kandidatov.

V napovedu volilne koalicije ste omenili elite in politične stranke, ki so ugrabile državo. Na katere skupine oz. stranke ste pri tem mislili?

Gospodarska zbornica pa predstavlja “ubogo” gospodarstvo, kjer so dobički narasli za 94 odstotkov, plače zasužnjenih delavcev pa za 1,5 odstotka.

Vsakokratna oblast razume svoj položaj kot “priložnost” za vključene stranke in “njihove” ljudi, namesto kot ODGOVORNOST do volilnega telesa-ljudstva, ki mu je zaupalo upravljanje države. Gospodarska zbornica pa predstavlja “ubogo” gospodarstvo, kjer so dobički narasli za 94 odstotkov, plače zasužnjenih delavcev pa za 1,5 odstotka. Oblast, ki se lastniškim-kapitalskim elitam udinja in naseda, pa še naprej skrbi za “konkurenčno okolje”, kjer bi najraje videli ukinitev vseh davkov in prispevkov (KAR NIKOLI DOSLEJ NI RODILO NE DELOVNIH MEST NITI NAPOVEDANIH INVESTICIJ).

Kakšno je vaše mnenje o delovanju trenutne vlade pod vodstvom Mira Cerarja ter celotne koalicije, tako na nivoju vlade kot državnega zbora?

Vlada zastopa neoliberalni kapitalizem in ga kot plenilskega, kot vse kaže, podpira. Namesto, da bi branila suverenost države, se hlapčevsko podreja stališčem “velikih”, tudi takrat, ko ob asistenci ameriških interesov tvega povračilne teroristične napade….ali ne prizna Palestine, da se ne bi zamerila “velikemu bratu”, ki izvaža demokracijo na bajonetih in izmišlja vojne, da služi na orožju….

V vladni koaliciji sodelujoče stranke so povsem soodgovorne za posledice pogubnih dejanj in odločitev Vlade, ko gre za (raz) prodajo skupnega premoženja, plenilskega početja slabe banke in zaslužkarstva onih, ki naj bi upravljali z družbenim (ne državnim) premoženjem.

V vladni koaliciji sodelujoče stranke so povsem soodgovorne za posledice pogubnih dejanj in odločitev Vlade, ko gre za (raz) prodajo skupnega premoženja, plenilskega početja slabe banke in zaslužkarstva onih, ki naj bi upravljali z družbenim (ne državnim) premoženjem. Če barantanja s fašisti na račun 2. tira in Luke Koper, laganje o (tisočih) delovnih mestih (Magna) in Zakona o razlastninjenju lastnikov zemljišč, v korist tujim investitorjem ter podpore medatlantskim sporazumom sploh ne omenjamo. Tudi ta Vlada ni sprožila postopkov za izterjavo nikoli poplačane vojne škode s strani nemške države (ignoranca številnih sklepov Državnega zbora v letu 1994 in same Vlade, junij 2003). Agencijsko posredovanje (novačenje) delavcev, kjub temu, da imamo Zavod za zaposlovanje, prekarne oblike dela in revščina, samo dopolnjujejo vrh ledene gore slabih odločitev (korupcija?) ali opustitev potrebnega ravnanja (neukinitev obstoječega zdravstvenega zavarovanja in črne privatizacije zdravstva).

Državni zbor praviloma ne ve veliko o (skritih in koruptivnih) odločitvah Vlade, koalicijski poslanci pa jo kljub temu “zvesto” podpirajo, tudi tedaj, ko bi morali reči NE! Denimo pri “pogajanjih” z Madžarsko o drugem tiru in Luki Koper. ITD…

Kako ocenjujete trenutno stanje v slovenski družbi, politiki in gospodarstvu?

Če ocenjujemo stanje v slovenski družbi (ljudstvu), je stanje skrb zbujajoče: strah, apatija, apolitičnost - opurtonizem, majhna udeležba na volitvah, kar vse je razumeti tako, “da naj SKUPNE PROBLEME VELIKE VEČINE” rešuje “nekdo drug”!!!!, kako naj sicer razumemo dejstvo, da je na primer v sindikatih (ki naj bi se resno borili za pravice in pravično ceno dela) le še slabih 20 odstotkov zaposlenih?

Podpiramo stavko javnega sektorja, ki bi mu morali slediti zaposleni v realnem sektorju pa mu ne. NIČESAR ne ukrene skoraj 70.000 brezposelnih in vsaj 200.000 preslabo plačanih in kruto izkoriščanih delavcev…, ki tiho in “mirno” sprejemajo položaj “za kruh in vodo”…!!! Nujna je prenova ZDR, zakona o sodelovanju delavcev pri upravljanju, sprejem zakona o obvezni delitvi dobička, notranjem lastništvu in korporativnem upravljanju, če navedemo le glavne!

Za stanje v SV je nenehno odgovoren vrhovni poveljnik, ki ZGOLJ misli, da ve, zakaj zaseda svojo funkcijo. V resnici ne ve skoraj ničesar, nima pa ne časti, ponosa in odgovornosti tudi ne! Drugo je vprašanje delovanja Ministrstva za obrambo: zaposlenih nad 900 ljudi, Finska ima na enakem ministrstvu zaposlenih 200 oseb (podatek ni čisto nov, a razmerje upoštevajoč število prebivalcev, drži! Slovenija dobra 2 miljona, Finska 8 milijonov!!

Kakšno je vaše mnenje o slovenski zunanji politiki, predvsem glede Hrvaške ter članstva v mednarodnih organizacijah (NATO, Evropska unija) kot tudi razpetosti med ZDA in Rusijo?

Slovenske zunanje politike v resnici ni. Obstaja politika ministra, ki jemlje tisto funkcijo za šalo, kar pa nikakor ne bi smela biti. Odleteti bi moral že ob prvi izjavi o “pričakovanju” za nas ugodne odločitve arbitražnega sodišča…, vse od tam dalje so posledice, ki obremenjujejo vse nas, njega pa najmanj, kljub temu, da pogosto ukrepa “po svoje”.

Slovenske zunanje politike v resnici ni. Obstaja politika ministra, ki jemlje tisto funkcijo za šalo, kar pa nikakor ne bi smela biti.

Naše članstvo v NATU je zlagana zgodba, zato bi morali to zvezo zapustiti. Ta zveza ne zagotavlja nobene varnosti, saj sledi ameriškim interesom, katerih prvi velik rezultat je bil 11. september, vsi drugi teroristični napadi pa zraven…Kot članica te organizacije smo ogroženi tudi sami! Kar zadeva EU, kaže ostati le v primeru, če bo začela delovati v smislu zapisanih pravil tako, da bodo veljala za VSE in ne le za majhne, ki jih veliki spreminjajo v kolonije.. Če ne bomo v EU enakopravni, bo treba na svoje: “manj strašna noč je v …kot pod svetlim soncem sužnji dnovi”…

Kar zadeva odnos do velesil, žal nimamo hrbtenice: udinjali bi se zdaj temu, zdaj onemu! Če pa bi se morali odločiti, bi najbrž kazalo sodelovati z Rusijo, ki vsaj nikoli ni govorila o demokraciji, kakršna je po vzoru Amerike povzročila na desetine milijonov mrtvih in bežečih pred smrtjo. Oni delajo vojne, EU se ubada s posledičnim begunskim valom, mi pa ne znamo reči, da je takih “bratov” dovolj.

Ravnanja enih in drugih bi morali kritizirati, kadar so tega potrebna, v odnosu do vseh drugih pa zagovarjati tisto, KAR MISLIMO, DA JE PRAV, ne glede na to, kaj si bo mislil “veliki brat”.

V političnem prostoru se trenutno najbolj izpostavljene naslednje teme: javni sektor (tako na plače, davke, birokracijo, zakonodajo, etc), socialna država ter varnost. Kakšni so Vaši pogledi na to ter predlagane rešitve?

  • odprava neoliberalnega modela kapitalizma,
  • ekonomska demokracija – pravična delitev,
  • odprava revščine, obdavčitev bogatih, nepremičnin, zvišati davek na dobiček, zvišati plače!
  • odprava koncesij v zdravstvu (ali delaš v jani službi ali si zasebnik-brez koncesije),
  • debirokratizacija javne uprave, zmanjšanje števila ministrstev in tam zaposlenih,
  • SV organizirati po švicarskem vzorcu,
  • obnoviti SDK ali finančno policijo,
  • ohraniti preostanek družbene lastnine z odgovornim upravljanjem,
  • žal ne deluje pravna država.

Nekatere politične stranke so apriori napovedale zavrnitev delovanja z nekaterimi političnimi strankami oz. politiki v morebitni vladni koaliciji. Kakšno je mnenje koalicije glede sodelovanja v koaliciji oz. z drugimi strankami?

Naša koalicija v nobenem primeru ne bi mogla sodelovati v Vladi, kjer bi se znašle stranke, ki podpirajo neoliberalni model kapitalizma (privatizacijo skupnega, privatizacijo javnega sektorja - zdravstvo, šolstvo, otroško varstvo, sociala), kolonizacijo države s strani EU, fašizem in kolaboracijo, spreminjanje zgodovinskih dejstev in hkrati ignoriranje temeljnih interesov ljudstva, ki naj postane “revno, butasto in pohlevno”. Slednjemu z dozdajšnjim načinom najlažje vladaš.   

Smo edina koalicija, znotraj katere lahko kandidirajo predstavniki civilne družbe, ne da bi bili strankarsko vključeni ali podrejeni. Koalicija nima “bremen” in zagovarja ljudstvo!

Ali načrtujete tudi sodelovanje na lokalnih volitvah?

Naša koalicija še ni sprejela odločitve o udeležbi na lokalnih volitvah, kamor pa pojde ZL-DSD v vsakem primeru: ali sama ali v koaliciji! 

Še na kratko, zakaj naj volivci volijo prav Vas?

Smo edina koalicija, znotraj katere lahko kandidirajo predstavniki civilne družbe, ne da bi bili strankarsko vključeni ali podrejeni. Koalicija nima “bremen” in zagovarja ljudstvo!

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek