REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Dominantna medijska scena v Sloveniji ponoči spi. Televizijski mediji so sploh povsem mrtvi!«

»Dominantna medijska scena v Sloveniji ponoči spi. Televizijski mediji so sploh povsem mrtvi!«Zakon je, da RTV ponoči - spi...Vir: X

Znana blogerka in komentatorka Simona Rebolj je doživela nekaj zelo zanimivega, kar je svojevrstna slovenska posebnost – spremljanje izrednega mednarodnega dogodka sredi noči, ko veliki mediji – spijo.

Obenem pa si je lahko ogledala še, kako tiha cenzura deluje na velikem ameriškem mediju, ki ga je spremljala.

In kaj je odkrila?

Simona Rebolj je doživela nekaj zelo zanimivega, kar je svojevrstna slovenska posebnost – spremljanje izrednega dogodka sredi noči, ko veliki mediji – spijo.

»V Sloveniji je bilo spremljanje poročanja o atentatu na Donalda Trumpa takoj po krvavem dogodku posebno doživetje, ker se je atentat po našem času zgodil sredi poletne noči. Celo med vikendom. Redki ponočnjaki, ki smo na družbenih omrežjih zasledili, kaj se dogaja v Ameriki, smo verjetno večinoma takoj preklopili na CNN. Kaj drugega nam ni preostalo. Dominantna medijska scena v Sloveniji namreč ponoči spi in očitno ne obstaja nikakršno dežurstvo vsaj za izredne dogodke. Televizijski mediji so sploh povsem mrtvi«, je zapisala o slovenskih medijih.

Istih, ki imajo na stotine zaposlenih, vendar so novico o atentatu na Trumpa, ki smo jo pri Insajderju prenesli skoraj takoj po drugi uri zjutraj, objavili šele veliko ur pozneje.

Medtem je Bidnu naklonjen CNN očitno poskusil nekako zmanjšati pomen dogodka, ki je očitno koristil predsedniškemu kandidatu, ki ga na tej televiziji ne marajo.

»Celotna retorika je bila usmerjena v moralistične površinske flancarije o nasilju. Izogibanje izrazu atentat je bilo več kot očitno. Kajti beseda “atentat” predvideva povsem drugačno retoriko od splošnega nakladanja o porastu nasilnega vzdušja v državi in na svetu. Vprašanja, ki se porodijo v možganih ob izrazu “atentat”, so vezana na skrbno premišljeno in organizirano dejanje, ki nima veliko neposredne zveze z nekakšnim splošnim nasiljem, ampak z zelo pragmatičnim in hladnim delovanjem s ciljem definitivne odstranitve nekoga s terena,« opozarja Reboljeva.

Nato so sledile dolge razprave o strelcu, ki naj bi streljal od zelo »daleč« z neke visoke zgradbe.

A medtem je velike elektronske medije ter servilne novinarje »državljansko poročanje« na družbenih omrežjih že prehitelo po desni – in razkrinkalo.

»Na smolo servilnih novinarjev, ki le čakajo na politična navodila, kaj smejo objavit in izrekat ter česa ne smejo, so seveda mnogi obiskovalci posneli in fotografirali stavbo, po kateri se je sprehajal strelec, ter objavljali posnetke na internetu. Po več urah je torej tudi CNN moral objavit eno ušivo fotografijo te veleopevane stavbe. In kaj se je izkazalo? Da ni šlo za nikakršno zelo oddaljeno visoko stavbo, ampak prej za neko večjo barako, ki je stala v nepostedni bližini shoda,« je opozorila Simona Rebolj.

In potem so novico o atentatu na Trumpa (in ne poskusu atentata) končno objavili tudi ostali slovenski mediji.

Kdo ve, zakaj šele tako pozno?

Morda tudi zato, ker so samostojni novinarji, ki pišejo za samostojne slovenske medije čakali na natančna navodila, o čem smejo samostojno poročati in o čem ne.

V nedeljo sredi noči pa je ob treh zjutraj res verjetno malce neprijetno zbujati šefe, da bi jih vprašali, kaj in kako naj samostojno poročajo...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek