sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Cerar in Plenković na prvem soočenju stališč po arbitražni odločbi
Prvič po razglasitvi sodbe arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško pred slabima dvema tednoma se bosta v sredo v Ljubljani soočila predsednika obeh vlad Miro Cerar in Andrej Plenković. Medtem ko je Cerar napovedal pogovore o implementaciji arbitražne sodbe, se želi Plenković pogovarjati o odprtih vprašanjih med državama.
Arbitražno sodišče je konec junija v Haagu objavilo dolgo pričakovano razsodbo in določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško na kopnem in morju. Slovenija je zagotovila, da bo odločitev spoštovala in implementirala. Hrvaška po drugi strani razsodbe ne priznava, češ da je izstopila iz procesa arbitraže, ki da je bil zaradi prisluškovalne afere "nepovratno kompromitiran in kontaminiran".
Cerar in Plenković sta se že nekaj ur po objavi razsodbe dogovorila, da se bosta 12. julija sestala v Ljubljani.
Slovenski premier je minuli teden dejal, da bo na srečanju s hrvaškim kolegom zelo jasno zastopal stališče, da je treba v sodelovanju s sosednjo državo implementirati arbitražno odločbo, ki je Sloveniji med drugim dodelila štiri petine Piranskega zaliva in preko t. i. območja stika določila njen teritorialni stik z odprtim morjem.
"Predstavil mu bom, kakšen je naš pogled na prve in kasnejše korake v zvezi z arbitražno odločbo, potem pa mu bom prisluhnil," je povedal Cerar po srečanju slovenskega političnega vrha, ki ga je sklical na temo arbitraže.
Medtem ko se Slovenija že pripravlja na implementacijo arbitražne odločitve, je hrvaški premier ponovil, da bo v Ljubljani vztrajal pri znanih hrvaških stališčih, ki temeljijo na odločitvi hrvaškega sabora iz leta 2015 o izstopu Hrvaške iz arbitražnega postopka zaradi "protipravnih potez slovenske strani".
"Arbitražna sodba nas ne zavezuje in je ne bomo uveljavili kot takšne, ne glede na stališča katere koli druge države ali mednarodne organizacije," je povedal prejšnji teden na seji vlade v Zagrebu. Ob tem je znova dejal, da je Hrvaška pripravljena na pogovore o načinih za reševanje odprtih vprašanj s Slovenijo, ki je "prijateljska in sosednja država, ki je partnerka v Evropski uniji in zaveznica v zvezi Nato".
Slovenska stran bo na srečanju v Ljubljani gotovo izpostavila jasno sporočilo Evropske komisije, da morata Slovenija in Hrvaška spoštovati arbitražno odločbo in jo v dialogu uresničiti. Pri tem so jima v Bruslju ponudili pomoč pri zagotovitvi celovite in pravične uresničitve sodbe. K spoštovanju odločitve arbitražnega sodišča sta državi med drugim pozvali tudi Nemčija in Francija.
"Pomembno je, da ne gre le za odločbo mednarodnega tribunala, ki je mednarodno pravno zavezujoča za obe državi, pač pa tudi za dejstvo, da sta tako Hrvaška kot Slovenija članici EU, ki temelji na vladavini prava in zavezanosti načelom mednarodnega prava," je spomnil premier Cerar. Zato si ne predstavlja, da bi lahko v tem duhu ena ali druga država ignorirala takšna stališča Evropske komisije in nekaterih drugih držav v zvezi s tem.
Plenković je zavrnil poziv Evropske komisije, češ da nima pristojnosti pri vprašanju meje med Slovenijo in Hrvaško. "Bilo bi dobro, če bi Evropska komisija ostala v okviru svojih pristojnosti, za arbitražni proces in mejna vprašanja pa nima nobenih pristojnosti," je izjavil. Plenković je dodal, da od svojih kolegov in članov komisije pričakuje jasno izjavo, da spoštujejo dejstvo, da gre za dvostranski problem ter da je Hrvaška pripravljena iskati rešitve v pogovorih s Slovenijo.
Obe strani poudarjata pomen prvega srečanja na premierski ravni po objavi arbitražne sodbe, a hkrati opozarjata pred prevelikimi pričakovanji. "Gre za prvi tovrstni razgovor, do katerega je treba imeti razumevanje, da verjetno še ne bo prinesel nekaterih jasnih odločitev ali rešitev," je dejal Cerar in hkrati dodal, da je pomembno, da se dialog začne.
"Pomembno bo najino srečanje s kolegom Cerarjem 12. julija v Ljubljani. Vsi naši odzivi so razumni in racionalni, v izjavi minuli teden smo poudarili, da ne želimo nobenih enostranskih potez Slovenije, tudi mi jih ne bomo izvajali, se bomo pa še naprej pogovarjali o reševanju vprašanja meje in to stališče se ne bo spremenilo," je dejal hrvaški premier, ki v Ljubljano prihaja v spremstvu dveh podpredsednic vlade, zunanje ministrice Marije Pejčinović Burić in ministrice za gospodarstvo Martine Dalić.
Oba premierja se bosta po srečanju v Ljubljani odpravila v Trst, kjer se bosta udeležila vrha berlinskega procesa. Tam bodo tudi nemška kanclerka Angela Merkel, francoski predsednik Emmanuel Macron, italijanski premier Paolo Gentiloni in vsi premierji držav iz regije. Slovenski zunanji minister Karl Erjavec veliko pričakuje od srečanja v Trstu, kjer "se vprašanju razsodbe ne bodo mogli izogniti".