petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Bratuškova: Država mora zaščititi NLB
Država mora zaščititi največjo slovensko banko NLB, poudarja poslanka Alenka Bratušek (NP). Kritična je predvsem do vlade, ki je bila po njenih besedah vnaprej pisno seznanjena s sodbo hrvaškega sodišča, na podlagi katere je nato NLB tudi izvedla plačilo, a ni ukrepala. Bratuškova bo predlagala, da o tej temi govorijo tudi na izredni seji DZ.
Bratuškova je četrtkovo sejo komisije DZ za nadzor javnih financ zapuščala "šokirana", je povedala danes na novinarski konferenci v Ljubljani. O podatkih, ki so bili predstavljeni na zaprtem delu seje, sicer ni mogla govoriti.
"Konec koncev niti pomembno, koliko je bil visok znesek na sodbi sodišča, ki jo je banka plačala - da, gre za veliko denarja, a v primerjavi s tem, kar nas čaka v nadaljevanju, je to kaplja v morje," je dejala.
Prepričana je, da NLB ni dolžna niti evra hrvaškim deviznim varčevalcem. Slovenija je 25 let vztrajala pri tem stališču, zato bi vlada NLB morala pomagati, da bi zaščitila interes banke ter države in ljudi, je poudarila Bratuškova, ki je vodila vlado v času večmilijardne državne sanacije bančnega sistema v letu 2013.
Kot nekdanja premierka si se zna predstavljati, "kako lahko kot predsednik vlade ignoriraš tako pomembno stvar". Vladni predstavniki so po njenih besedah najprej govorili, da z zadevo niso bili vnaprej seznanjeni, nato so v četrtek povedali, da so bili neuradno seznanjeni, ampak tudi to ne drži, je povedala.
"NLB je sredi novembra dobila to drugo sodbo hrvaškega sodišča in dan pozneje o tem pisno obvestila vse akterje, od SDH do vlade," trdi Bratuškova.
Vlada pa se po njenih besedah v štirih mesecih ni odzvala na prošnjo za sestanek. "In tudi če bi bil predsednik vlade o tem obveščen samo neuradno, bi moral ukrepati," je prepričana. Po njenem mnenju bi vlado, če bi se to izvedelo novembra ali prej, ne pa tri mesece pred volitvami, morala doleteti interpelacija.
Vlada bi morala po besedah poslanke vsaj sklicati skupščino NLB in banki naložiti, da zahtevkov ne sme plačati. Kot sistemsko pomembna banka je NLB namreč neposredno pod nadzorom Evropske centralne banke (ECB) "in ne znam si predstavljati, kaj se zgodi z banko, ki ignorira cel kup sodb, ki jih dobi".
Če drži, da NLB ni dolžna plačati ničesar - tako verjame tudi Bratuškova -, se poslanka sprašuje, zakaj se vlada boji ta "nič" prevzeti nase. "Očitno nekdo v vladi misli drugače. Kar pa nas mora skrbeti."
O konkretno kakšnih možnostih zaščite - ali bi šlo za poroštveni zakon ali kaj drugega - je govora v vladi, v četrtek na seji komisije DZ niso izvedeli, je povedala Bratuškova. Izvedeli pa so, da vlada leta 2015, ko je prišla prva sodba, povezana s hrvaškimi varčevalci, je odreagirala in sodba ni bila plačana.
Komisija DZ bo razpravo na to temo nadaljevala v najkrajšem možnem času, je povedala Bratuškova, ki bo komisiji predlagala, da o tem spregovorijo tudi na izredni seji DZ. S poslansko kolegico iz Stranke Alenke Bratušek Mirjam Bon Klanjšček sta se tudi podpisali pod predlog SDS in NSi za ustavni zakon, s katerim bi NLB zaščitili pred sodbami hrvaških sodišč glede prenesenih deviznih vlog.
"NLB ima na Hrvaškem ogromno premoženja, ki je na milost in nemilost prepuščeno hrvaški državi. Zato bi morala država, posebej v času bolj zaostrenih odnosov s Hrvaško, stopiti za svojo največjo banko," poudarja Bratuškova.