sreda, 22. januar 2025 leto 30 / št. 022
Bo letališče Jože Pučnik domače letališče za Croatia Airlines?
Sloveniji bi nacionalni letalski prevoznik tudi v času pandemije in po njej lahko prišel zelo prav, kot kažejo zadnja dogajanja.
Novih in obljubljenih povezav med Ljubljano in evropskimi mesti ni na spregled, določene za Slovenijo pomembne linije se tujim podjetjem zdijo nerentabilne in Slovenija postaja vse težje dostopna destinacija.
To pa bo imelo zelo velik vpliv tudi na turizem in vso gospodarstvo.
Lahko ampak turisti ne pridejo peš ... . Urejene države imajo urejene letalske povezave ... .
— Miro z ....... (@miroz_z) May 22, 2020
Primerjava; letališče Brnik ima manj linij, kot letališče Niš, kmalu nas bo prehitelo letališče Tuzla. Turizem bo težko preživel, če ne bo nič na temo vzpodbujanja letalskih povezav.
Lasten nacionalen prevoznik, celo takšen, ki bi posloval z manjšo in vzdržno pomočjo države, bi lahko za Slovenijo pomenil veliko.
Vendar ga po propadu Adrie Airways in potem, ko ne prejšnja in ne sedanja vlada nista zbrali poguma in pomagala pri ustanovitvi nove družbe, Slovenija še vedno nima.
Bo pa tako Brnik morda v prihodnje postal tudi »domače« letališče za sosednjo, hrvaško družbo Croatia Airlines, ki sicer posluje in se drži nad vodo le s pomočjo velike podpore hrvaške države.
Hrvaška Croatia Airlines bo namreč še ta teden poslala slovenski vladi uraden predlog za odpiranje letalske baze na letališču Jožeta Pučnika.
Ob tem pa od Slovenije zahteva tudi finančno pomoč.
Croatia Airilens je po poročanju portala Ex Yu Aviation pokazala interes, da s svojimi letali odpre neposredne povezave Ljubljane z Dunajem, Skopjem, Prago in Kopenhagnom.
Na ta način bi eno ali dve turbopropelerski letali Dash 8 Croatie Airlines bili stalno stacionirani na ljubljanskem letališču.
O vsem tem sedaj razpravljajo na ministrstvu za infrastrukturo, končno ponudbo hrvaškemu podjetju pa naj bi podali ta teden.
Croatia Airlines Eyes Ljubljana Base As Airport Passengers Drop Below 0.5M https://t.co/fDMpmEa0NG
— Simple Flying (@simple_flying) June 22, 2020
Nauk zgodbe je jasen: Kdor nima poguma in znanja za vzdrževanje svojega, na primer za »Air Slovenio«, ta podpira tujega letalskega prevoznika.
Res se zdi, da je to na prvi pogled bolj »poceni« toda v času pandemije, ko se z nevidno roko trga ni dalo rešiti niti vrste drugih težav, je potrebno k tej ceni poceni rešitve, nastale s propadom Adrie Airways dodati še posredno škodo, ki s tem nastaja tako Fraportu kot vsemu slovenskemu gospodarstvu.
Da ne govorimo o tem, da bi bile tudi vrnitve slovenskih državljanov iz tujine in prevozi nujne medicinske opreme lahko izpeljani veliko hitreje, učinkoviteje in bolj poceni, če bi imeli v Sloveniji lastno letalsko družbo.