REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ameriška vlada za »zatiranje ruskega vpliva« porabila 1,5 milijarde dolarjev, 40 milijonov pristalo tudi v Sloveniji

Ameriška vlada za »zatiranje ruskega vpliva« porabila 1,5 milijarde dolarjev, 40 milijonov pristalo tudi v SlovenijiPropaganda je propaganda: Dolarji za - ameriško resnico? Vir: Zajem zaslona, Twitter

Ameriška administracija je v obdobju od 2017 do 2022 za zatiranje »ruskega vpliva in agresije« namenila 1,5 milijarde dolarjev.

Denar, dodeljen v skladu z Zakonom o združeni pomoči (CRIF) so dobile civilne organizacije in drugi subjekti za »krepitev pravne države, medijev, kibernetskih in drugih programov, ki krepijo demokratične institucije in procese ter se borijo proti ruskemu vplivu in agresiji,« piše v poročilu urada generalnega inšpektorja zunanjega ministrstva ZDA, o katerem poroča RT Balkans.

Cilj CRIF je zagotoviti pomoč državam, ki so pod »vplivom Ruske federacije« in, kot navajajo, »nimajo ekonomskih zmogljivosti za ustrezen odziv.«

Del ameriške finančne »pogače« so dobili NATO in Evropska unija ter tudi države, ki želijo postati članice EUAlbanija, Bosna in Hercegovina, Gruzija, Severna Makedonija, t. i. Kosovo, Makedonija, Moldavija, Srbija in Ukrajina.

Največjo pomoč je prejela Moldavija: 98.172.456 dolarjev.

Na drugem mestu je Bosna in Hercegovina z 80.864.580 dolarjev.

Severna Makedonija je prejela skoraj 67,5 milijona dolarjev, Kosovo, entiteta Srbije pod upravo OZN pa je dobilo 61.157.000 dolarjev.

Slovenija je očitno dobila tudi štirikrat več denarja za boj proti »protiruski propagandi« kot – enkrat večja Hrvaška.

Zanimivo je tudi, da je Kosovo, ki ga ZDA z zaveznicami priznavajo za državo na zemljevidu držav prejemnic pomoči v tem poročilu, ki je sicer vzeto iz predstavitve zakona o sankcioniranju zaveznikov ameriških nasprotnic (CAATSA) predstavljeno kot - del Srbije.

Srbija je prejela 55.567.000 dolarjev, Črna gora v petih letih 50.021.746 dolarjev, Slovenija 40.354.270 dolarjev, Hrvaška pa je od Washingtona prejela skoraj 11,5 milijona dolarjev.

Zanimivo je, da je Ukrajina za boj proti »zlonamernemu vplivu« Moskve prejela petkrat manj denarja kot Srbija, natančneje 10,8 milijona dolarjev in štirikrat manj kot Slovenija.

Slovenija je očitno dobila tudi štirikrat več denarja za boj proti »protiruski propagandi« kot – enkrat večja Hrvaška.

Na repu lestvice 29 evropskih in evrazijskih držav sta Turčija z 239.090 dolarjev in Malta s 75.000 dolarjev pomoči.

Prejemnice pomoči zoper rusko propagando
Prejemnice pomoči zoper rusko propagando. Vir: Zajem zaslona

Sredstva »pokrivajo« celo vrsto programov, od kibernetske varnosti, krepitve pravne države, neodvisnih medijev in političnih procesov, preko reševanja humanitarnih kriz, »prepletenih z rusko invazijo in okupacijo«, boja proti propagandi, do energetske varnosti oz. krepitev gospodarstev, podvrženih »ruskemu finančnemu in poslovnemu vplivu.«

Urad generalnega inšpektorata je v neobveznem poročilu ugotovil, da so bila vsa sredstva porabljena v skladu z zakonodajo, ni pa ocenil učinkovitosti programov, za katere je bil denar porabljen.

Ko gre za svetovne razmere, pa so zadeve jasne – velika večina sveta zahodni razlagi o tem, zakaj se je vojna v Ukrajini začela in kam vodi – ne verjame.

In s tega vidika gre verjetno res za vstran vržen denar…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek