torek, 04. februar 2025 leto 30 / št. 035
Ameriška vlada za »zatiranje ruskega vpliva« porabila 1,5 milijarde dolarjev, 40 milijonov pristalo tudi v Sloveniji
Ameriška administracija je v obdobju od 2017 do 2022 za zatiranje »ruskega vpliva in agresije« namenila 1,5 milijarde dolarjev.
Denar, dodeljen v skladu z Zakonom o združeni pomoči (CRIF) so dobile civilne organizacije in drugi subjekti za »krepitev pravne države, medijev, kibernetskih in drugih programov, ki krepijo demokratične institucije in procese ter se borijo proti ruskemu vplivu in agresiji,« piše v poročilu urada generalnega inšpektorja zunanjega ministrstva ZDA, o katerem poroča RT Balkans.
Cilj CRIF je zagotoviti pomoč državam, ki so pod »vplivom Ruske federacije« in, kot navajajo, »nimajo ekonomskih zmogljivosti za ustrezen odziv.«
In Nuremberg, protesters called for lifting anti-Russian sanctions and a halt in supplying weapons to Ukraine. Signs read “We are the red line!” “Peace with Russia! Ami go home!” “No weapons for Ukraine!” “Free and independent journalism instead of government propaganda!” pic.twitter.com/1iDZSMX64r
— pocalypsis pocalypseos (@apocalypseos) December 15, 2022
Del ameriške finančne »pogače« so dobili NATO in Evropska unija ter tudi države, ki želijo postati članice EU – Albanija, Bosna in Hercegovina, Gruzija, Severna Makedonija, t. i. Kosovo, Makedonija, Moldavija, Srbija in Ukrajina.
Največjo pomoč je prejela Moldavija: 98.172.456 dolarjev.
Na drugem mestu je Bosna in Hercegovina z 80.864.580 dolarjev.
Such fucking waste of money from a country that doesn't even have a national health system. Fucked up sense of one's priorities.
— AgainstTsystem-FK Globalism (@AntonDrago71) December 19, 2022
Severna Makedonija je prejela skoraj 67,5 milijona dolarjev, Kosovo, entiteta Srbije pod upravo OZN pa je dobilo 61.157.000 dolarjev.
Zanimivo je tudi, da je Kosovo, ki ga ZDA z zaveznicami priznavajo za državo na zemljevidu držav prejemnic pomoči v tem poročilu, ki je sicer vzeto iz predstavitve zakona o sankcioniranju zaveznikov ameriških nasprotnic (CAATSA) predstavljeno kot - del Srbije.
Srbija je prejela 55.567.000 dolarjev, Črna gora v petih letih 50.021.746 dolarjev, Slovenija 40.354.270 dolarjev, Hrvaška pa je od Washingtona prejela skoraj 11,5 milijona dolarjev.
Zakaj mislite, da se UKRAJINA dokaj uspešno upira Rusiji? Ker jo je NATO 8 let oboroževal in treniral in jo praktično zdaj tudi strateško in vojaško vodi. Kaj bi brez ZDA in VB satelitov, telekomunikacij in ostalega, kaj bi brez financ in orožja? Sama nima nič, dobesedno nič!
— gregor preac (@GPreac) December 17, 2022
Zanimivo je, da je Ukrajina za boj proti »zlonamernemu vplivu« Moskve prejela petkrat manj denarja kot Srbija, natančneje 10,8 milijona dolarjev in štirikrat manj kot Slovenija.
Putin ni vprašal Rusov, ali sme napasti Ukrajino, razrušiti tam mesta. Tako kot tudi nas politiki niso vprašali ali lahko razbijejo Libijo, okupirajo Afganistan, torej uničujejo življenja. Tukaj smo, naš vpliv pa je že nekaj drugega, ali v Ruski kleptokraciji ali EU demokraciji.
— Otmar Kovač (@OtmarK) October 6, 2022
Slovenija je očitno dobila tudi štirikrat več denarja za boj proti »protiruski propagandi« kot – enkrat večja Hrvaška.
Na repu lestvice 29 evropskih in evrazijskih držav sta Turčija z 239.090 dolarjev in Malta s 75.000 dolarjev pomoči.
Sredstva »pokrivajo« celo vrsto programov, od kibernetske varnosti, krepitve pravne države, neodvisnih medijev in političnih procesov, preko reševanja humanitarnih kriz, »prepletenih z rusko invazijo in okupacijo«, boja proti propagandi, do energetske varnosti oz. krepitev gospodarstev, podvrženih »ruskemu finančnemu in poslovnemu vplivu.«
Tole je malce naivno. EU je Bih priznala status kandidatke, da bi preprečila ruski vpliv na Balkanu, ne pa zaradi našega Roberta.
— Jože Poglajen (@joze_poglajen) December 16, 2022
Urad generalnega inšpektorata je v neobveznem poročilu ugotovil, da so bila vsa sredstva porabljena v skladu z zakonodajo, ni pa ocenil učinkovitosti programov, za katere je bil denar porabljen.
Ko gre za svetovne razmere, pa so zadeve jasne – velika večina sveta zahodni razlagi o tem, zakaj se je vojna v Ukrajini začela in kam vodi – ne verjame.
In s tega vidika gre verjetno res za vstran vržen denar…