sreda, 04. december 2024 leto 29 / št. 339
Slovenski Elaphe vidi velik potencial v rastočem kitajskem avtomobilskem trgu
Blaž Štefe, generalni direktor APG-Elaphe, skupnega podjetja slovenskega razvijalca motorjev Elaphe Propulsion Technologies Ltd. in njegovega kitajskega partnerja, je dejal, da je Kitajska pomemben in hitro razvijajoč se trg, pa tudi pomemben partner.
Elaphe Propulsion Technologies Ltd., ki je doma v Ljubljani, v Sloveniji, je specializirano za izdelavo kolesnih motorjev za električna in hibridna vozila.
Podjetje bo to leto sodelovalo na kitajskem China International Import Expo (CIIE), ki bo potekal med 5. in 10. novembrom letos.
V pogovoru za Xinhua je Blaž Štefe, generalni direktor APG Elaphe, skupnega podjetja Elaphe s kitajskim partnerjem dejal, da je Kitajska pomemben in hitro razvijajoč se trg pa tudi pomemben partner.
»Ko govorimo o avtomobilski industriji je Kitajska velik in hitro se razvijajoč trg. In obstajajo nekatere prednosti, ki jih kitajsko okolje nudi avtomobilski industriji. V eno od njih spadajo zelo hitri razvojni cikli. Druga je odličen dostop do surovin za vozila. In potem je tukaj še zelo učinkovita in efektivna proizvodnja, ki prav tako omogoča stroškovne prednosti pri izdelavi končnih proizvodov. Kitajski proizvajalci vozil proizvajajo vozila v skorajda vseh tržnih segmentih električnih vozil. Še več, oblikujejo celo nove tržne segmente. In kitajski proizvajalci zagotavljajo najširši mogoči izbor vozil v vsakem delu trga. Zato verjamemo, da bodo najpomembnejši partner za izdelovalce v ponudbeni verigi električnih vozil globalno.«
Štefe je podal svoje ocene kitajskega industrijskega ekosistema in poudaril njegove inovativne kvalitete ter stabilno politiko vlade.
»Tekom let mojega bivanja in dela na Kitajskem sem opazil hitrost inovacij. Te zelo hitro prinašajo neverjetne, inovativne proizvode na trg zelo hitro. in ne samo v avtomobilski industriji, pač pa tudi v drugih industrijah. Zato je kitajski industrijski ekosistem zelo dobro integriran in medsebojno povezan. In tukaj pridemo do druge zadeve, ki sem jo opazil v času mojega dela na Kitajskem. To pa so ekonomske in industrijske politike. Te so običajno določene vnaprej, včasih za 5 let naprej. Včasih pa celo desetletja naprej, kar pomeni, da podjetja vedo, kam odhajajo in kakšne bodo razmere na trgu za njih v nekaj letih.«
Ob prepoznavanju globalnega vpliva Kitajske Štefe pravi, da slovenska podjetja vse bolj iščejo sodelovanje s svojimi kitajskimi partnerji.
»Slovenska podjetja so se šele komajda začela obračati proti Kitajski in kitajskim Oem-om (proizvajalci originalnih delov) za sodelovanje, kajti Kitajska je tako velika in pomembna. Moramo se zavedati, da bo njihov vpliv samo še rasel. In ne bo rasel samo doma, pač pa tudi na mednarodnih trgih.«