REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Grabar-Kitarovićeva: Arbitraža ne obstaja

Grabar-Kitarovićeva: Arbitraža ne obstajaHrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitrović / VIR: STAfoto

"Hrvaška je v položaju, v katerem ne bo niti sprejela niti zavrnila odločitve arbitražnega sodišča, in sicer iz preprostega razloga: ker ta ne obstaja," je pred četrtkovo odločitvijo arbitražnega sodišča o meji med Hrvaško in Slovenijo v intervjuju dejala hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitrović.

"Hrvaško stališče je jasno in zelo dobro znano. Sprejeto je bilo s soglasno odločitvijo, ki je zavezujoča tako zame kot za vlado republike Hrvaške in vse nas. Enoglasno ga je potrdil tudi hrvaški parlament. Hrvaška je v arbitražni postopek vstopila v dobri veri. Našo dobro vero je uničilo razkritje delovanja arbitra, ki ga je imenovala slovenska stran, in pooblaščene predstavnice republike Slovenije v tem postopku," je poudarila predsednica.

Kot je še izpostavila, je postopek arbitraže za Hrvaško postal nepopravljivo kompromitiran in ne more več prinesti legitimne odločitve o odprtem mejnem vprašanju. "Še enkrat poudarjam, da je arbitražni postopek iz objektivnih razlogov za nami in da za Hrvaško sploh ne obstaja. Hrvaška je tako v položaju, v katerem ne bo niti sprejela niti zavrnila odločitve arbitražnega sodišča," je povedala in dodala, da bo to veljalo tudi, če bo sodišče odločilo v hrvaško korist, je še poudarila Grabar-Kitarovićeva.

To po njenih besedah nikakor ne pomeni, da niso pripravljeni rešiti tega vprašanja. Kot je pojasnila so bili vedno pripravljeni na reševanje v bilateralnih odnosih in v medsebojnih dogovorih.

Ob tem je dejala, da je trdno prepričana, da 29. junij ne bi smel pomeniti preobrata v slovensko-hrvaških odnosih. "Upam, da so stališča, ki temu nasprotujejo, samo neodgovorne izjave nekaterih slovenskih ministrov in še bolj neodgovornih nekdanjih politikov ter da to ne bo postala uradna politika Ljubljane. To bi zagotovo zelo škodovalo našim odnosom. Zagotavljam vam, da s hrvaške strani ne bo sovražnih izjav, uperjenih proti Sloveniji," je poudarila.

Dodala je, da je zanimivo slišati tudi slovenske napovedi glede spoštovanja sodbe. Tudi s slovenske strani je namreč mogoče slišati, da v skladu z odločitvijo parlamenta iz leta 2013 niti Slovenija ne bo sprejela razsodbe, če ne dobi teritorialnega stika z odprtim morjem. Ta dodatek "teritorialen" pa ni naveden v mandatu arbitražnega sodišča.

Slovenija, Hrvaška mapa

Izrazila je tudi nestrinjanje z izjavo slovenskega predsednika Boruta Pahorja, da tako Slovenija kot Hrvaška vesta, da arbitražni sporazum nima alternative. "Samo ena stvar nima alternative: dobri sosedski odnosi med državama. Mi moramo torej na vsak način obvarovati dobrososedske odnose med Hrvaško in Slovenijo. Za to ni nobene alternative," je povedala.

Na vprašanje, kaj bo, če bodo institucije Evropske unije in zveze Nato razsodbo arbitražnega sodišča sprejele kot merodajno, je odgovorila, da je EU zveza enakopravnih držav. Poleg tega arbitražni postopek ni stvar Evropske unije, ampak bilateralno vprašanje med dvema državama. "Verjamem, da se tega zavedajo vse države članice in institucije Evropske unije ter Nata," je povedala.

Gledano s hrvaške strani po predsedničinih besedah vprašanje meje ne bo vplivalo na prihajajočo turistično sezono. "Upam, da se ne bodo začele pojavljati kakšne neodgovorne izjave slovenskih politikov o sprejemanju kakršnihkoli povračilnih ukrepov, kot bi bil ta, da se ustavi promet na meji. Slovenska država bi s tem najbolj škodovala lastnim državljanom," je dejala.

Sama je medtem na vprašanje, ali bo dopustovala na slovenski obali, odgovorila, da ostaja na Hrvaškem.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek