sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Katičeva in člani odbora za obrambo pri slovenskih vojakih na Kosovu
Ministrica za obrambo Andreja Katič je danes s člani parlamentarnega odbora za obrambo obiskala 35. kontingent Slovenske vojske (SV), ki sodeluje v zavezniški operaciji Kfor na Kosovu. Izpostavila je strokovnost, usposobljenost in profesionalnost slovenskih vojakov.
"Obisk je priložnost, da se pogovorim in seznanim z delom pripadnikov SV," je dejala Katičeva na novinarski konferenci ob robu obiska 240-članskega kontingenta Slovenske vojske.
Slovenija je po njenih besedah na Kosovu priznana kot dober partner in prijatelj. S svojim delom so se pripadniki SV izkazali že v preteklosti, zato verjame, da se bodo tudi v prihodnje.
Med drugim je poudarila, da je deset odstotkov pripadnikov SV na misiji žensk, kar je primerljivo z deležem drugih tukaj zastopanih vojsk.
Na novinarsko vprašanje glede zastarale opreme je Katičeva odgovorila, da imajo slovenski vojaki vso opremo, nujno za sodelovanje v misijah, da zagotavljajo varnost in izvajajo naloge. "Res, da je oprema starejšega letnika, a takšno je stanje v SV," se je strinjala.
Spomnila je, da je vlada zaustavila trend padanja izdatkov za obrambo in ob tem poudarila, da je ena od njenih prioritetnih nalog izboljšanje položaja vojakov. Računa na to, da bosta predloga nove obrambne zakonodaje - zakona o obrambi in zakona o službi v Slovenski vojski, s katerima želijo zagotoviti boljšo socialno varnost pripadnikov SV, v obravnavi na vladi še pred poletjem.
Ministrica je zbrane pripadnike SV nagovorila tudi na slovesnosti ob prihajajočem prazniku - dnevu državnosti. Spomnila je na zmago v osamosvojitveni vojni, ki jo je označila za zgodovinski uspeh, ki je slovenskemu narodu okrepila samozavest in dala zagon. "Dokazali smo, da imamo državljanski pogum in se znamo boriti tudi z orožjem, če je treba ubraniti naše vitalne vrednote," je dejala.
Pripadnikom SV se je zahvalila za njihovo delo in izpostavila zavzetost, strokovnost in usposobljenost kontingenta na Kosovu. "Z zaupanjem in odobravanjem vas sprejema tudi lokalno civilno prebivalstvo. To priča o vašem profesionalnem, človeškem in nepristranskem pristopu," je še dejala Katičeva, ki je v nagovoru še izpostavila, da si zaslužijo ustrezno obravnavo.
"S prisotnostjo na Kosovu SV izpolnjuje mednarodne zaveze Slovenije. S tem tudi potrjujemo, da smo usposobljeni za sodelovanje z zavezniškimi vojskami v kompleksnem okolju," je v nagovoru dejal brigadir Milko Petek, poveljnik poveljstva sil Slovenske vojske. Naloge na misiji pripadniki SV po njegovi oceni opravljajo zavzeto in strokovno ter s tem zagotavljajo mir in varnost na tem delu Balkana.
Katičeva se je na srečanju z namestnikom poveljnika Kforja, brigadirjem Christianom Rienerjem pogovorila o pomenu in nadaljnjih izzivih operacije Kforja ter trenutnih varnostnih, političnih in splošnih razmerah v državi ter širši regiji. Srečala se je tudi s poveljnikom večnacionalne bojne skupine Zahod, polkovnikom Enzom Ceruzzijem,
Riener je izpostavil pomen pomembnega prispevka Slovenije v operaciji ter pohvalil profesionalnost in prispevek pripadnikov slovenskih kontingentov k uspehu operacije. Ministrica je poudarila pomen nadaljnje mednarodne podpore Kosovu v okviru približevanja evro-atlantskim strukturam in izpostavila aktiven prispevek Slovenije k temu.
Na Kosovu se mudi tudi delegacija državnega zbora v sestavi predsednika odbora za obrambo Žana Mahniča, podpredsednika Marjana Dolinška, članice Anje Bah Žibert in člana Mateja Tonina.
Tudi Mahnič je na novinarki konferenci izpostavil pomembnost takih obiskov, saj se o razmerah ne želijo "samo pogovarjati v dvorani, ampak želimo videti, kakšno je stanje na terenu".
Mahnič in Katičeva sta se srečala tudi s kosovskim predsednikom Hashimom Thacijem. Kot so po obisku sporočili z ministrstva za obrambo, sta sogovornika izrazila zadovoljstvo, da so v 17 letih prisotnosti Slovenske vojske na Kosovu med državama utrdili prijateljske vezi, vzpostavili dobre odnose in vzajemno sodelovanje na več področjih.
Kot je povedala ministrica, ostaja Zahodni Balkan za Slovenijo strateškega pomena. "V interesu naše države sta namreč dolgoročna stabilnost in razvoj regije, zato pozorno spremljamo razmere ter dogajanje v tem delu Evrope in pri tem dejavno podpiramo vse procese in prizadevanja za približevanje držav tega območja evro-atlantskim integracijam," je v pogovorih povedala Katičeva.
Glede na aktualne dogodke sta Katičeva in Thaci govorila tudi o pomenu dogovorov v okviru sporazuma o normalizaciji odnosov med Kosovom in Srbijo ter o aktualnih varnostnih razmerah in odnosih v regijah.
Slovenski veleposlanik na Kosovu Miljan Majhen je na novinarski konferenci ob robu obiska slovenske delegacije dejal, da varnostne razmere ocenjujejo kot stabilne. "Parlamentarne volitve 11. junija so bile demokratične in mirne in ni bilo kakšnih velikih protestov," je Majhen pokomentiral aktualne razmere na Kosovu.
Pritrdil je, da o Sloveniji, ki je na Kosovu priznana kot velika prijateljica, s sogovorniki govorijo v presežnikih.
Po njegovi oceni ima Slovenija na Kosovu velik gospodarski interes, je namreč eden od največjih investitorjev na območju.