ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
ECB kljub okrepljeni inflaciji predvidoma brez sprememb denarne politike
Svet Evropske centralne banke (ECB) kljub okrepljeni inflaciji v zimskih mesecih po pričakovanjih analitikov ne bo spreminjal smeri denarne politike. Okrepljena inflacija je namreč predvsem posledica cen energije in hrane, ECB pa bo v zahtevnem volilnem letu za staro celino morebitne spremembe po pričakovanjih prihranil za jesen.
Svet ECB tako glede na napovedi analitikov, ki jih povzemajo tuje tiskovne agencije, danes ne bo spreminjal ključne obrestne mere za območje evra, ki bo tako predvidoma ostala pri nič odstotkih.
Svet sicer že nekaj časa navaja, da bodo ključne obrestne mere na sedanji ali nižji ravni ostale daljše obdobje in precej dlje od trenutka, ko bodo začele centralne banke območja evra zmanjševati obseg odkupljenih obveznic v okviru programa t. i. kvantitativnega sproščanja.
Danes sicer ni pričakovati napovedi o posegu v ta program, v okviru katerega so imele centralne banke evrosistema konec februarja v lasti nekaj več kot 1394 milijard evrov obveznic javnega sektorja. Skupaj z ostalimi instrumenti so odkupile že za blizu 1698 milijard evrov vrednostnih papirjev.
Svet ECB je program za povečanje količine denarja v obtoku decembra lani podaljšal najmanj do decembra letos, obenem pa se je odločil, da mesečni obseg odkupovanja obveznic z letošnjim aprilom zmanjša z 80 na 60 milijard evrov.
Kritiki ukrepanja ECB že nekaj časa opozarjajo, da nizke obrestne mere najedajo prihranke posameznikov, nadaljevanje odkupovanja vrednostnih papirjev pa lahko privede do škodljivih inflacijskih pritiskov. Dodaten argument imajo v tem, da je inflacija v območju evra februarja prvič po štirih letih dosegla dva odstotka in s tem srednjeročni cilj ECB.
A v vodstvu ECB opozarjajo, da gre predvsem za učinek rasti cen energentov in hrane, osnovna inflacija pa je še naprej šibka. Prav tako se gospodarske razmere po evrskih državah kljub solidnim obetom še vedno preveč razlikujejo, da bi ukrepe začeli odpravljati.
Ker v prihodnjih tednih in mesecih sledijo pomembne volitve na Nizozemskem, v Franciji in v Nemčiji, analitiki pričakujejo, da bo do prvih signalov spremembe smeri politike ECB prišlo šele septembra.