četrtek, 29. maj 2025 leto 30 / št. 149
Zahod izziva Rusijo: Bodo sedaj tudi ruske rakete končno vendarle lahko udarile po evropskem »zaledju« Ukrajine?

Rusija že nekaj let trpi vse bolj intenzivne napade, predvsem z droni. Toda sedaj zahodne države, preko posredniške Ukrajine, pripravljajo teren za svoje napade na Rusijo.
To je, skupaj z blokado ruskih luk ki se prav tako pripravlja, eden od dveh razlogov za »causus belli«, začetek prave vojne evropskih držav in Rusije.
Velika Britanija, Francija, ZDA in zdaj Nemčija so odpravile omejitve glede obsega vojaške pomoči Ukrajini, kar Kijevu omogoča uporabo orožja dolgega dosega za napad na položaje znotraj ozemlja Ruske federacije, je dejal nemški kancler Friedrich Mertz.
»Glede nabora orožja, ki ga dobavljajo Ukrajini, ni več nobenih omejitev – ne Britanci, ne Francozi, ne mi, ne Američani. To pomeni, da se Ukrajina zdaj lahko brani, vključno z napadi na vojaške položaje na ozemlju Rusije. Do določene točke tega ni mogla storiti,« je dejal Mertz.
Razkritje nemškega kanclerja Friedricha Merza, da bo Nemčija Ukrajini dovolila uporabo raket dolgega dosega, nakazuje, da se Zahod pripravlja na vojno z Rusijo, saj bi dobava teh raket dobesedno razširila plamene in povzročila veliko vojno, pravi vojaški analitik Andrej Mlakar za srbski Sputnik.
Mlakar dodaja, da te vojne ne bi ravno označil za tretjo svetovno vojno, vendar ugotavlja, da se zdi, da si nekdo resnično želi za vsako ceno iti v vojno z Rusijo.
Toda, morda bi se lahko izteklo tako, da bodo trije Nemci začeli prvo, drugo in tretjo svetovno vojno...
»In to je Kijev želel. Pred davnimi časi sem napisal besedilo 'Kijevsko orožje maščevanja', kjer sem ocenil, da si je Vladimir Zelenski resnično, po zgledu Adolfa Hitlerja, želel priti do nekega orožja maščevanja. V zadnjih dneh je imel Hitler balistične rakete 'V 1' in rakete 'V 2', s katerimi je poskušal obrniti vojno v svojo korist, in tudi to ni delovalo. In tukaj imamo primer Zelenskega, ki je ironičen. Vidimo, da se zgodovina znova ponavlja najprej kot tragedija, drugič pa kot farsa. Tukaj imamo farso, ker želi en človek Zahodno Evropo potegniti neposredno v vojno.«
Mercova izjava je šokantna, čeprav gre za uresničitev tega, kar je govoril v kampanji, in sicer, da bo Ukrajincem takoj, ko pride na oblast, dostavil manevrirne rakete »Taurus«, spominja Mlakar.
In Ukrajina si najbolj želi dobiti rakete Taurus, ker imajo največji doseg 560 kilometrov, poleg tega pa imajo štiri popolnoma avtonomne sisteme vodenja, so odporne na motnje in lahko izbirajo svojo pot leta, pojasnjuje Mlakar.

»Zdaj pa obstaja ena pravna težava. Vnos podatkov v raketo namreč ne morejo izvajati Ukrajinci, ampak samo Nemci. Če se to izvede, bo dokazano, da je Nemčija neposredno vstopila v vojno proti Rusiji. Raketa ima dve glavi, ena je prodorna, druga pa rušilna. Prodorna se uporablja za preboj bunkerja, vstop vanj, nato pa rušilna eksplodira. Ostaja vprašanje, katera letala bi bila prilagojena zanje, verjetno bi bili nosilci Su-24, ki jih uporabljajo ukrajinske zračne sile, ker ne verjamem, da bi Nemci dali svoja letala 'tornado' kot nosilce. V Nemčiji lahko 'taurus' nosijo samo letala 'tornado',« opozarja Mlakar.
Looks good.
— Jürgen Nauditt (@jurgen_nauditt) May 26, 2025
Now all we need is Taurus. pic.twitter.com/xAIiEwkt4a
Zaskrbljujoče je, kdo bi vnašal podatke o ciljih in od kod, in ker Ukrajinci za takšne stvari nimajo pogojev, bi Nemčija posredovala vse obveščevalne podatke, ker se ti lahko med poletom spremenijo, dodaja Mlakar.
»Nemčija tega še ni storila, vendar je možno, da bodo, pa tudi, če Američani dostavijo protiladjsko manevrirno raketo 'harpoon', namenjeno napadu na ladje. Ukrajinci so imeli določeno količino 'harpoon', vendar jih niso uporabili,« je ocenil Mlakar.
Vojaški strokovnjak Aleksej Leonkov je poudaril, da bi takšna odločitev in morebitne dobave raket Taurus Kijevu privedle do casus belli (izgovor za vojno):
»Rusija je opozorila, da bodo takšne odločitve vodile do stopnjevanja. Po tem postanejo stranke v konfliktu z vsemi posledicami.«

»Koalicija voljnih« meni, da Rusija ne bo šla v skrajne ukrepe in da bo demonstracija miru s silo privedla do tega, da se bo Rusija strinjala s temi 22 točkami, ki so bile prenesene na Rusijo. Čeprav je Rusija jasno povedala, da so te točke nesprejemljive.«
»Imamo rakete dolgega dosega, ki lahko zadenejo Nemčijo - zato naj (NATO) sprejemajo neumne odločitve,« medtem opozarja ruski poslanec Andrej Kartapolov.
We have long-range missiles that can hit Germany - so let them (NATO) make stupid decisions:
— -- GEROMAN -- time will tell (@GeromanAT) May 27, 2025
- Kartapolov pic.twitter.com/EpbPy3TbI5
Kremelj že dolgo opozarja, da bi odprava takšnih omejitev pomenila neposredno vpletenost Nata v konflikt.
Novembra lani je predsednik Vladimir Putin, potem ko je Ukrajina z raketama ATACMS in Storm Shadow napadla rusko zaledje, izjavil, da si Moskva pridržuje pravico do povračilnih ukrepov proti vojaškim objektom v državah, ki dobavljajo to orožje.

»Če menijo, da je mogoče dostaviti takšno orožje na območje bojov za napad na naše ozemlje, zakaj ne bi imeli pravice storiti enako?« je takrat dejal Putin. Dodal je, da bi se na vsako eskalacijo odzvali z »odločnim in zrcalnim odzivom«.
New York Times je pred tem poročal, da je Bidenova administracija Ukrajini tiho dovolila uporabo raket ATACMS proti ciljem v ruski regiji Kursk, pod utemeljitvijo domnevne »samoobrambe«.
Medtem je nekdanji visoki predstavnik EU za zunanjo politiko Josep Borrell potrdil, da je bila Ukrajina pooblaščena za napad do 300 km znotraj ruskega ozemlja.
Kljub Merzovi napovedi ostajajo vprašanja o njenem praktičnem vplivu.
Ukrajina že od začetka leta 2024 uporablja orožje, ki ga dobavlja Zahod, vključno z raketami HIMARS, Storm Shadow in jadralnimi bombami, za napade na rusko ozemlje. Napadi na Belgorod, Kursk, Krim in L/DNR so postali rutinski, ruska zračna obramba pa pogosto prestreže prihajajoče rakete.
Ključna razlika je zdaj morda formalna odprava političnih omejitev, ki Ukrajini omogoča, da udari globlje v Rusijo, ne da bi se bala zahodnega odziva.

Če bodo rakete Taurus resnično dostavljene, bi lahko omogočile natančne napade na vojaške baze, logistična središča, obrambne tovarne in civilne objekte daleč od frontnih črt.
Ta poteza signalizira nevarno novo fazo v konfliktu, kjer bi lahko orožje, ki ga dobavlja Nato, uporabili za napad na strateški zaledni del Moskve.
Rusija je večkrat opozorila, da bi jo takšna dejanja prisilila, da razširi lastne napade na centre odločanja v Ukrajini, vključno z zahodnimi političnimi in vojaškimi svetovalci.
Which will fly faster: Taurus to Moscow or Oreshnik to Berlin?
— Peacemaker (@peacemaket71) May 27, 2025
What do you think? pic.twitter.com/S5dXxLhLi6
Ker Nemčija zdaj odkrito podpira napade dolgega dosega, bi se lahko dinamika vojne dramatično spremenila.
Če bo Ukrajina začela sistematično napadati rusko infrastrukturo, naftne rafinerije ali poveljniške postojanke, se bo Moskva lahko odzvala s še bolj uničujočimi raketnimi napadi na ukrajinska mesta.
Pa tudi na »zaledje« Ukrajine – in to je v resnici v Poljski, Nemčiji, Romuniji, kjer Ukrajinci popravljajo svoje orožje in od koder dobivajo pomoč. Bodo v tem primeru ZDA priskočile na pomoč evropskim članicam zveze NATO?
Evropske članice NATO zato v bistvu pripravljajo eskalacijo, ki bi ZDA lahko znova aktivno vpletla v vojno v Ukrajini.
Potrebujejo nekakšne "evropske Markale".
Potrebujejo vojaški odziv Moskve, ki ga bodo lahko predstavile kot nov dokaz ruske agresije.
V Baltiku ali kje drugje. In to čim prej.
In kot razlog, da jim veliki brat z one strani Atlantika vendarle pomaga.
Očitno je, da na to v zahodnih prestolnicah računajo, a se to verjetno ne bo zgodilo, če bodo (za začetek) po evropskih mestih pričeli padati Orešniki.
Kajti Rusija ima pravzaprav že danes, po spremenjeni jedrski doktrini legitimno pravico, da evropske države v povračilnem udarcu udari celo z jedrskim orožjem.
Proti temu pa tudi maloštevilne francoske in britanske jedrske konice in bombe niso nobena resna zaščita.