REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Izmenjava 1000 za 1000 vojnih ujetnikov ni takšna, kot se zdi: Ukrajinci v zamenjavo dali svoje obtožene civiliste

Izmenjava 1000 za 1000 vojnih ujetnikov ni takšna, kot se zdi: Ukrajinci v zamenjavo dali svoje obtožene civilisteVir: Posnetek zaslona, X

Izmenjava 1000 ruskih za 1000 ukrajinskih vojnih ujetnikov ni takšna, kot se zdi.

Ne le zato, ker so bili s tem osvobojeni praktično vsi Rusi v ukrajinskem ujetništvu, medtem ko je v ruskem ujetništvu še vedno najmanj 5000 Ukrajincev.

Ruski državljani predstavljajo le majhen delež političnih zapornikov v centrih za pridržanje.

Ukrajinski časopis »Strana« poroča o nenavadni tehniki, ki jo uporablja Ukrajina, da bi prišla do svojih ujetnikov:

»Na predvečer največje izmenjave ujetnikov po formuli »1000 za 1000« so v ukrajinskih zaporih začeli vabiti zapornike, obtožene izdaje, separatizma, kolaboracionizma in podobnih kaznivih dejanj, ter jim ponudili vključitev v izmenjavo.“

»Tisti, ki prejemajo te predloge, so večinoma ukrajinski državljani. Med njimi so poslovneži, najstniški fotografi, ki so posneli raketne napade in vojaške objekte, avtomobilski požigalci, zagrizeni proruski aktivisti in ljudje, ki so bili preprosto namočeni«, je povedal naš sogovornik.

Zapor
Vir: Posnetek zaslona, X

Ruski državljani predstavljajo le majhen delež političnih zapornikov v centrih za pridržanje.

Povedano drugače to pomeni, da ukrajinska oblast lovi in spravlja v zapore razne t.i. prestopnike, v resnici talce, da bi jih nato lahko s pomočjo naknadnih vpoklicev spremenila v material za zamenjavo s svojimi ujetimi vojaki.

»Strana« je že ocenila, da bo po tej izmenjavi Ukrajina ostala praktično brez ruskih zapornikov ali pa jih bo imela le zelo malo.

To bi lahko pojasnilo prizadevanja za rekrutiranje Ukrajincev v priporih, ki so pripravljeni sodelovati v izmenjavi.

Tudi to ni nova praksa.

Sega v leto 2014.

Kijev je že v prvi vojni v Donbasu začel jemati talce iz lastnega civilnega prebivalstva in jih izmenjavati z milicami za svoje ujetnike.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek