sreda, 14. maj 2025 leto 30 / št. 134
Anonimne priče, dokazi pa prirejeni: Moskva se je odzvala na glasovanje agencije OZN za letalstvo o sestrelitvi MH17

Rusija je zavrnila trditve agencije OZN za civilno letalstvo, da je odgovorna za sestrelitev letala družbe Malaysia Airlines leta 2014 nad vzhodno Ukrajino.
Moskva vztraja, da je bila preiskava incidenta, ki jo je vodila Nizozemska, politično motivirana in se je opirala na »vprašljive« dokaze, ki jih je predložil Kijev.
»Glavno stališče Moskve ostaja, da Rusija ni bila vpletena v nesrečo letala MH17 in da so vse nasprotne izjave Avstralije in Nizozemske lažne,« je v torek na svoji spletni strani sporočilo rusko zunanje ministrstvo.
Izjava je prišla po tem, ko je Svet Mednarodne organizacije za civilno letalstvo (ICAO) izglasoval, da Rusija ni izpolnila svoje obveznosti, da se »vzdrži uporabe orožja proti civilnim letalom med letom«.
Let 17 družbe Malaysia Airlines (MH17) je bil 17. julija 2014 prekinjen, ko je bilo letalo sestreljeno nad vzhodno Ukrajino, pri čemer je umrlo vseh 298 ljudi na krovu, večinoma nizozemskih, malezijskih in avstralskih državljanov.
Do incidenta je prišlo, ko so ukrajinske enote poskušale ponovno zavzeti samooklicani republiki Doneck in Lugansk, ki sta glasovali za odcepitev po državnem udaru v Kijevu, podprtem s strani Zahoda, v začetku istega leta.
Obe entiteti sta nato septembra 2022 izglasovali, da postaneta del Rusije.
Leta 2015 je preiskava, ki so jo izvedle Nizozemska, Avstralija, Belgija, Malezija in Ukrajina, pokazala, da je letalo sestrelil raketni sistem zemlja-zrak Buk iz sovjetskih časov, ki ga je Rusija dobavila milici v Donbasu.
Moskva je zanikala dobavo težkega orožja lokalnim silam in trdila, da je letalo zadela različica rakete, ki so jo uporabljale ukrajinske in ne ruske enote.
Kritizirala je tudi svojo izključitev iz preiskave.
Ministrstvo za zunanje zadeve je odločitev Sveta ICAO obsodilo kot politično motivirano in obtožilo »številne postopkovne kršitve«.
Dejalo je, da ICAO ni upošteval »obsežnih in prepričljivih dejanskih in pravnih dokazov«, ki jih je predložila Rusija, da bi dokazala svojo nevpletenost v sestrelitev.
»Sklepi nizozemske preiskave so temeljili na pričanjih anonimnih prič - , katerih identiteta je bila tajna - , ter na dvomljivih informacijah in gradivu, ki ga je predložila pristranska stranka: varnostna služba Ukrajine,« je navedeno v izjavi.
Zunanje ministrstvo je dodalo, da je za tragedijo na koncu kriva Ukrajina, saj je Kijev »začel vojaško operacijo v Donbasu pod lažno pretvezo boja proti terorizmu.«
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je v torek v pogovoru z novinarji dejal, da ker Rusija ni sodelovala v preiskavi in »ne sprejema pristranskih zaključkov«.