nedelja, 04. maj 2025 leto 30 / št. 124
Sporočilo Washingtonu iz Evrope: Kaj se skriva za napovedanim francosko-poljskim paktom

Francija in Poljska nameravata podpisati varnostni in gospodarski pakt kot odgovor na novo nastale razmere v Evropi po prihodu Donalda Trumpa na oblast v ZDA, je poročal Financial Times (FT).
Francoski predsednik Emmanuel Macron in poljski premier Donald Tusk naj bi sporazum podpisala 9. maja, na obletnico konca druge svetovne vojne, v francoskem mestu Nancy.
‘Stupid and stubborn’ – Arestovich on Zelensky’s threats
— Zlatti71 (@Zlatti_71) April 30, 2025
‘He comes out and says: “Russians are worried that the parade is in question. And they are right to be worried.” What is he hinting at? That we will beat them. He is pushing the war back for another six months. When a… pic.twitter.com/dHTGZK68ru
Britanski časnik razkriva, da pakt nastaja že leta, vendar trdi, da je »dobil nov pomen«, potem ko je Trump začel pogajanja z Rusijo in »zagrozil z umikom ameriških jamstev, ki so bila desetletja temelj evropske varnosti«.
Po besedah neimenovanega francoskega uradnika gre za spremembe dvostranskega sporazuma, sklenjenega leta 1991, preden se je Poljska pridružila EU in Natu.
France and Poland deepen defence ties in signal to Putin and Trump https://t.co/1kpmt7RY0S
— FT Europe (@ftbrussels) May 2, 2025
»Cilj je poglobiti in operacionalizirati ključne elemente francosko-poljskega partnerstva, od ocene groženj in skupnih vojaških projektov do razširitve razprav o strateških vprašanjih, vključno z jedrsko obrambo,« je dejal francoski uradnik.
Poljske oblasti so v zadnjih nekaj letih večkrat iskale zavetje pod »jedrskim dežnikom« kogar koli z Zahoda.
Predsednik Andrzej Duda je ZDA celo prosil, naj na poljskem ozemlju namestijo svoje jedrsko orožje, vendar je Pentagon to zavrnil.
“If you don’t make a deal, we’ll give Zelensky a lot. We’ll give him more than he’s ever gotten,” — Donald Trump said, addressing Putin.
— Devana (@DevanaUkraine) May 2, 2025
This statement, delivered in typical Trump fashion — half threat, half boast — sounds less like a diplomatic position and more like a… pic.twitter.com/tlQJn23gfc
»Tusk zdaj Washingtonu, našemu dolgoletnemu zavezniku, sporoča, da Poljska ni odvisna le od ZDA, ampak ima lahko tudi druge, močne jedrske zaveznike,« je za FT povedal Aleksander Olech, analitik poljskega možganskega trusta Defence24.
Poljski premier je konec aprila izjavil, da bo sporazum privedel do »zelo resnega pospeška« gospodarske in vojaške varnosti v Evropi.
Traité de Nancy : la France et la Pologne renforcent leur coopération militaire
— Révolution Permanente (@RevPermanente) May 1, 2025
Un traité bilatéral de coopération militaire entre la France et la Pologne devrait être signé à la mi-juin, un symptôme inquiétant de la montée du militarisme en Europe.https://t.co/LJDCml5rV9
Tudi novi nemški kancler Friedrich Merz se zanima za francoski atomski dežnik, ker »Evropa ne more več računati na zaščito ZDA«.
Merz naj bi se prihodnjo sredo sestal z Macronom.
Die vielfältige Bundeswehr. Ich höre jetzt schon das Lachen der Russen, Chinesen und auch der Amerikaner … pic.twitter.com/3FTe73Qvia
— Opas wählen AfD für Nur (@OpasWaehlenAfD) April 18, 2025
Francoski sogovornika časnika FT pa pravi, da je »malo verjetno«, da bosta Macron in Tusk v Nancyju dosegla dogovor o jedrskem dežniku, in novi pakt opisuje kot protiutež obstoječim sporazumom z Nemčijo, Italijo in Španijo.
Pariz vidi Varšavo kot »vse pomembnejšega partnerja« v vojni v Ukrajini, pravi sogovornik FT.
Macron že nekaj časa sodeluje z Veliko Britanijo pri predlogu, da evropske države »zaščitijo« Ukrajino, če ZDA Kijevu ne ponudijo varnostnih jamstev.
Ukraine's Defence Committee Secretary Roman Kostenko claims Ukraine has the capability to strike Moscow's Victory Day Parade
— Chay Bowes (@BowesChay) April 30, 2025
If they did, I've a feeling it would be their last act. pic.twitter.com/GVC65oA1nf
Vse to se ujema z Macronovo zgodbo o potrebi po večji »avtonomiji« Evrope v odnosu do ZDA, vendar FT vidi tudi praktične poslovne motive. Poljska vlada je namreč napovedala, da bo letos za obrambo porabila 4,7 odstotka BDP, večinoma pa naroča orožje in opremo iz ZDA in Južne Koreje. Francija upa, da bo novi sporazum njeni vojaški industriji dal kos poljske pogače.
Na dnevnem redu so med drugim pogodbe za helikopterje, transportna letala in tankerje, za katere se poteguje Airbus. Toda prejšnja poljska vlada je leta 2016 odpovedala pogodbo za nakup Airbusovih helikopterjev »Caracal«, vredne več kot tri milijarde evrov.
Francija upa tudi, da bo unovčila »prehod« Poljske s premoga na bolj zelene vire energije. Vendar je Tusk konec aprila sporočil, da je Varšava pogodbo za gradnjo prve poljske jedrske elektrarne zaupala ameriškemu Westinghouseu, kljub lobiranju Francije za francoski »EDF«.