REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Ni milosti za prevaro. Ni molka za obrekovanje!« Kaj vse je novega v kitajski strategiji boja proti Trumpovim lažem?

»Ni milosti za prevaro. Ni molka za obrekovanje!« Kaj vse je novega v kitajski strategiji boja proti Trumpovim lažem?Kitajska proti ZDA - kdo bo močnejši? Vir: X

Na omrežju X lahko preberemo bolj natančne analize dogajanja v svetovni politiki, kot pa so jih sposobni pripraviti v najbolj prestižnih zahodnih medijih.

Eden od zapisov pojasnjuje, kako so drugačni kulturni vzorci na Kitajskem vplivali na pretekle mednarodne spore in kaj se v zadnjem času na tem področju – spreminja.

»Kitajska kultura tradicionalno ceni milino, zadržanost in ohranjanje obraza v javnosti. Tudi ob hudih žalitvah se Kitajska pogosto odloči za zmernost in ne za stopnjevanje, saj verjame, da ohranjanje mirnosti odraža zrelost in dostojanstvo.

Zdaj Kitajska razume, da je dajanje Trumpu – ali kateremu koli ameriškemu politiku, kot je on – prostora za izmišljanje narativov samouničevalno. Vljudnost se zapravlja za političnega prevaranta, ki vljudnost vidi kot šibkost.

Ta kulturna lastnost je bila očitna, ko je Donald Trump COVID-19 označil za »kitajski virus« in ko je Joe Biden predsednika Xija označil za 'diktatorja'. Kljub močni notranji jezi so bili uradni odzivi Kitajske premišljeni in diplomatski, saj se je izogibala odprti konfrontaciji.

Vendar pa nedavni dogodki zaznamujejo pomemben premik. Soočen s Trumpovimi očitnimi lažmi – trditvami o tajnih telefonskih klicih in pogajanjih s Kitajsko – se je Peking odločil za oster udarec.

Kitajsko zunanje ministrstvo je Trumpovo vedenje javno opisalo kot 'izsiljevanje' in »običajno laganje« ter neposredno zanikalo kakršno koli komunikacijo ali dogovore. To ni bil le odgovor; šlo je za namerno javno poniževanje nekdanjega ameriškega predsednika, kar je v kitajski diplomaciji skoraj brez primere.

Ta premik temelji na bolečih preteklih lekcijah. Februarja 2020 je Trump lažno trdil, da se je pogovarjal s Xi Jinpingom, da bi zmanjšal pomen grožnje COVID-19.

Kitajska se je takrat vzdržala ostrega izpodbijanja te trditve, v upanju, da bo ohranila diplomatsko spodobnost. Ta dobra voljo je bila neusmiljeno izkoriščena.

Trump je pandemijo uporabil za orožje, Kitajsko ožigosal kot grešnega kozla in podžgal globalno sovraštvo in diskriminacijo proti Kitajski. Cena za Kitajsko je bila ogromna in škoda je še vedno prisotna.

Zdaj Kitajska razume, da je dajanje Trumpu – ali kateremu koli ameriškemu politiku, kot je on – prostora za izmišljanje narativov samouničevalno.

Vljudnost se zapravlja za političnega prevaranta, ki vljudnost vidi kot šibkost.

Ta novi diplomatski pristop kaže na naraščajočo samozavest in prefinjenost Kitajske pri obrambi njene globalne podobe.  Odraža tudi strateški razvoj: zahodnim dezinformacijam se ne smemo zoperstavljati zgolj s protesti, temveč z drznim in odločnim razkritjem.

S tem, ko Kitajska tokrat noče pustiti kakršne koli dvoumnosti, sporoča ključno sporočilo:

'Če boste lagali o nas, se bomo z vami neposredno soočili in vam vzeli zadnji figov list.'

Ta novi diplomatski pristop kaže na naraščajočo samozavest in prefinjenost Kitajske pri obrambi njene globalne podobe.

Odraža tudi strateški razvoj: zahodnim dezinformacijam se ne smemo zoperstavljati zgolj s protesti, temveč z drznim in odločnim razkritjem.

Na mednarodnem prizorišču, kjer vse bolj prevladujejo agresivne pripovedi, Kitajska pripravljenost na odprt boj ne kaže le, da ji gre le za zaščito svojih interesov – gre za preživetje.

Kitajska se ne igra več lepo z lažnivci. Ni milosti za prevaro. Ni molka za obrekovanje.«

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek