torek, 22. april 2025 leto 30 / št. 112
Tigri, opice in golob, ki se izdaja za orla: Zakaj Kitajska ne bo poklicala »carinskega barbara« Donalda Trumpa

Ameriški predsednik Donald Trump je dejal, da je kitajski predsednik Xi Jinping »pameten mož« in da bo potem, ko je uvedel visoke carine proti Kitajski zagotovo poklical ZDA, da bi naredil »dober dogovor.«
Toda izsiljevanje Pekinga s carinami je zelo slaba politika.
Trump tariffs China
China does nothing
Trump hikes tariffs
China responds with matching tariffs
Trump hikes againChina responds with matching tariffs
— ADAM (@AdameMedia) April 13, 2025
Trump says that he wants Xi to call him
China does nothing
Trump says he is ready to "make a deal"… pic.twitter.com/i9hrIOIHoJ
Pozablja namreč, da se Kitajci zelo dobro spomnijo »stoletja ponižanja« s strani Zahoda in da bi bilo klečeplazenje pred ZDA za njih povsem nesprejemljivo tudi iz načelnih, ne le gospodarskih razlogov.
Še posebej zato, ker ZDA s svojimi carinami v tem trenutku ciljajo predvsem na Kitajsko.
Toda, kako se je Kitajska v tem trenutku praktično skoraj edina znašla na ameriškem merku?
Pred več kot 10 leti je znanec, poslovnež “modroval”, da ko bodo Kitajci začeli delat luksuzne izdelke pod svojimi brendi, bo Evropa v ri…
— Blaž Jemec (@BLAZJEMEC69) April 14, 2025
No, tik pred tem smo! pic.twitter.com/tquRiZoKmr
Ameriška vlada je namreč najprej uvedla svoje »vzajemne carine« praktično vsem državam sveta, a jih je predsednik ZDA Donald Trump že po nekaj dneh preklical.
Medtem so izzvale padec dolarja, razprodajo ameriških obveznic in kaos na borzah, ki je odnesel na tisoče milijard – predvsem pa tudi reputacijo ZDA, ki so se iz stabilnega trga spremenile v nezanesljivega in verolomnega izobčenca.
Nato je Trump za 90 dni zamrznil ukrepe – le proti Kitajski je carine povečal na 145 odstotkov in zagrozil z 245 odstotnimi carinami.
Postalo je jasno, da so ameriške carine usmerjene predvsem proti Kitajski.
Kitajska je odgovorila s kratkim sporočilom, iz katerega izhaja, da je ameriško blago zaradi povratnih kitajskih carin že nekonkurenčno in da na nove provokacije s strani ZDA ne bodo odgovarjali.
Na Kitajskem so ZDA hitro opisali kot »barbara, ki uporablja carine« za svoje glavno orodje.
In medtem ko se ameriški komentatorji sprašujejo, kdaj bo kitajski predsednik Xi poklical Donalda Trumpa, da bi z njim naredil boljši »dogovor«, brazilski novinar Pepe Escobar pojasnjuje, zakaj tega Kitajska zagotovo ne bo naredila.

Pepe Escobar: »To ne bo delovalo. Trump je trdil, da ga bo Kitajska poklicala, da 'sklene dogovor'. To je območje resničnostnega šova. Realnost je bolj podobna izjavi Komisije za carinsko tarifo pri državnem svetu: 'Glede na to, da ameriški izvoz na Kitajsko pri sedanjih carinskih stopnjah že ni tržno sprejemljiv, če bodo ZDA še naprej uvajale dodatne tarife na kitajsko blago, jih bo Kitajska preprosto ignorirala.'
Prevod: (Američani) še naprej dvigujte svoje carine/tarife. Nam je vseeno. In ne bomo več kupovali pri vas. Nič. Kitajsko zunanje ministrstvo: 'Carinski barbar ne more pričakovati, da ga bo Kitajska poklicala.'
Osnovne številke. Kitajski BDP za leto 2025 naj bi znašal 5 odstotkov. Uvoz iz ZDA predstavlja kvečjemu 4 odstotke kitajskega BDP. Delež celotnega kitajskega izvoza v ZDA se je leta 2024 zmanjšal na 13,4 odstotka.
Goldman Sachs - ki ni ravno 'glasnik' Komunistične partije Kitajske (KPK) - je pravkar napovedal, da bodo Trumpove carine leta 2025 Kitajsko stale le 0,5 odstotka BDP-ja, medtem ko bodo ZDA stale nič manj kot 2 odstotka BDP-ja. Govorimo o povratnem učinku.«
Trump should have probably did more homework before throwing the US into the abyss.#TrumpTariffs #TradeWar pic.twitter.com/gU0tJilqNn
— Jason Smith - (@ShangguanJiewen) April 17, 2025
Na Kitajskem zato ZDA vidijo kot »brezzobega tigra« ali celo »goloba, ki se razglaša za orla.« Grožnje ZDA Kitajski so zato – prazne.
Za Peking je odslej najpomembnejše, da še naprej diverzificira dobavno verigo. Zato je Xi Jinping kmalu začel mini turnejo po državah ASEAN (Vietnam, Kambodža, Malezija).
Kmalu se bo sestala Šanghajska organizacija za sodelovanje, ki se vse bolj osredotoča na geoekonomijo. EU pa se, ki je vse bolj pod pritiskom ZDA, vse bolj zaveda, da je sodelovanje s Kitajsko nujno.

Wang Yiwei, profesor mednarodnih odnosov na univerzi Renmin v Pekingu in strokovnjak za »nove svilne poti«, je opozoril, da je kitajski izvoz v ZDA že zaradi sedanje carinske stopnje »skoraj nemogoč«.
Da je Kitajska prenehala kupovati karkoli pri Boeingu in da se je v celoti odpovedala ameriškemu plinu je zato pričakovano.
»Zanimivo okno v prava kolesa kitajske trgovine ponuja pravočasen obisk velikega Mednarodnega trgovskega mesta Yiwu, ki je največja koncentracija malih trgovcev na svetu. Manj kot 10 odstotkov fenomenalnega obsega poslovanja Yiwuja vključuje ZDA. Med 75.000 podjetniki v mestu Yiwu Small Commodity City jih le nekaj več kot 3.000 posluje z ZDA,« opozarja Pepe Escobar iz Kitajske.
BREAKING:
— SilencedSirs (@SilentlySirs) April 5, 2025
The Pentagon signals war with China as a top priority!
U.S. forces now shifting focus to the Indo-Pacific region, emphasizing submarines, bombers, and military presence. Taiwan is being pushed to spend 10% of its GDP on defense and expand deployment across Asia.… pic.twitter.com/2jgpQhmCm6
Ameriška carinska vojna je po Escobarjevi oceni »v veliki meri plod dveh grobih arogantnih sinofobov Trumpove ekipe, gospodarskega svetovalca Petra Navarra in ministra za finance Scotta Bessenta, ki o vsem, kar zadeva Kitajsko, vesta manj kot nič.«
Pravzaprav je bil prav Bessent tisti, ki je že na samem začetku razkril igro. Dejal je, da je Trump »Kitajsko spravil v slab položaj«, ker se je Peking odzval.
»Svetu so se pokazali kot slabi igralci, mi pa smo pripravljeni sodelovati z našimi zavezniki in trgovinskimi partnerji, ki se niso maščevali,« je dejal.
»Groba past. Osredotočena izključno na Kitajsko. To ni imelo nobene zveze z začetnim zapletom: Mafijske carine za večino planeta, vključno s pingvini. Če se ne maščuješ, potem je v redu. Če se boste, pa bomo udarili močneje,« ocenjuje Pepe Escobar sporočilo ZDA in dodaja, da bo privedlo le do »rušenja ZDA kot svetovnega trgovinskega središča.«

Na vprašanje, zakaj je ustavil carine, je Trump odgovoril: »Mislil sem, da so ljudje nekoliko pretiravali. Bili so malce preveč zagrenjeni. Začelo jih je biti strah.«
America’s wealth gap is now more extreme than it’s been in over a century. Until this structural problem is remedied, the American economy will remain perilously fragile. pic.twitter.com/vXaGpgxSSw
— Robert Reich (@RBReich) April 12, 2025
»Nesmisel. Trump nikakor ne more priznati, da se je ameriška oligarhija, Jamie Dimon in drugi, močno preplašila, kar ga je skupaj s porazom na trgu obveznic prisililo, da se je umaknil. Nihče v neoliberalnih nebesih in na zemlji se ne more poigrati z boginjo trga.
Kar zadeva dolgoročno strategijo več držav svetovne večine, ki so se znašle v navzkrižnem ognju TTT, da ne omenjamo velikih akterjev, kot sta Kitajska in Evropska unija, bodo vse te države zavzeto zmanjšale svojo odvisnost od ameriških trgov.
Prefinjen 'dogovor', ki so ga ponudili Trump in njegovi nerazgledani svetovalci, se je ponovno skrčil na mafijsko 'ponudbo, ki je ne morete zavrniti': Uničite ali znatno zmanjšajte svojo trgovino s Kitajsko - največjo trgovinsko partnerico skoraj vseh teh narodov - in povečajte trgovino z 'Izjemnimlandom' (ZDA), plus 10-odstotne carine.
K vragu z vašo gospodarsko suverenostjo in strateško prilagodljivostjo. Še enkrat: Ali po naši poti ali po – carinski avtocesti,« je Escobar »prevedel ameriški »mafijski« ukaz v navaden jezik.
“Nvidia has been in China for the last 30 years. And we will be in China for the next 30 years”
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) April 18, 2025
— Nvidia President, CEO and founder, Jensen Huang
There’s no decoupling, regardless of what haters in America say. pic.twitter.com/wtaWt8EqP6
In komentira: »Namesto tega bo realnost narekovala, da bodo ZDA vse pogosteje uvažale kitajske izdelke iz tretjih držav, Kitajska pa bo za to še naprej prejemala plačilo. Kitajska bo še več izvažala v države ASEAN in druge akterje svetovne večine.«
To seveda ni konec vojne kajti »sinofob Bessent ne izključuje izbrisa kitajskih delnic z ameriških borz«, kar je menda ukrep, ki je »na mizi« Donalda Trumpa.

Peking bi lahko vrnil udarec z množično razprodajo ameriških zakladnih menic, kar bi imelo katastrofalne kaskadne posledice, čeprav bi škodilo tudi Kitajski.
Januarja je imel Peking v lasti 760 milijard dolarjev ameriškega dolga.
The Chinese Dragon - now breathing fire !
— SlavicFreeSpirit (@SlavFreeSpirit) April 11, 2025
This
Cartoon: "China's Response to Trump's Tariffs" pic.twitter.com/87DAvWfxyV
»Cesarstvo kaosa začenja vročo geoekonomsko vojno proti svoji enakovredni tekmici Kitajski, razmišlja o vroči vojaški vojni proti suverenemu Iranu, hkrati pa poskuša pomiriti jedrsko/hipersonično silo Rusijo z nekakšnim meglenim dogovorom, ki bi nekoliko zamrznil večno posredniško vojno v Ukrajini.
Novi trikotnik RIC (Rusija-Iran-Kitajska) se teh potez dobro zaveda.
Putin je metaforično označil ruski položaj v trgovinski vojni med ZDA in Kitajsko, ko je omenil, da imajo Kitajci dober pregovor: 'Ko se tigri bojujejo v dolini, pametna opica sedi in opazuje, kako se bo končalo.'
Zdaj gre bolj za primer treh pametnih opic, ki se odlično zavedajo, 'kaj golob, ki se izdaja za orla, v resnici načrtuje',« ocenjuje Pepe Ecobar.